Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tenul iritat.


Recommended Posts

Buna fetelor, am o intrebare la care nu mai sper un raspuns folositor, dar totusi...De cind ma stiu am un ten cu porii iritati, ten gras pe nas si barbie si frunte si normal in rest.Am facut la viata mea tratamente cosmetice tot la 2 saptamani sau lunar, produse cosmetice nu va mai zic de la o groaza de firme, pentru ten gras, normal, pentru inchis porii, masti etc.Sunt la capatul listei si ma dau batuta.Am crezut ca dupa o nastere mi se regleaza hormonii si nu voi mai avea probleme de genul asta caci am 30 de ani si un ten cu probleme ca la 18.Ce ma sfatuiti dragele mele, sunteti ultima mea speranta de a vedea o imbunatatire pe fata mea. Cu mii de multumiri![flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Se pare ca esti ca si mine, fatza este ca un barometru al organismului. Singura data cand am avut un ten ca in copilarie a fost cand am luat antibiotic contra unei infectii la o masea. Pe langa hormoni si alimentatia joaca un rol important. De exemplu, mie imi explodeaza pielea fetei daca mananc dulciuri, mezeluri si chips-uri. Si ma chinui sa beau apa da' intra cu noduri. Alt exemplu, poti sa inlocuiesti produsele de spalat fatza cu lapte demachiant. La voi in Canada sunt mai multe ca aici. Si cred ca este indicat si un drum la un dermatolog si endocrinolog, cel putin eu asta voi face cat de curand ca sunt depresiva deja. Stiu ca n-am fost de prea mare ajutor dar in situatii din astea, trebuie tratat din interior nu la exterior. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ...si eu Cineva mi-a spus ca viata sexuala are un rol important in calmarea tenului cu probleme si cosurile si respectiv nasterea unui copil. Ceea ce intra in organism si e nociv iese pe suprafete fine,cum ar fi fata si fundul...cum ar fi cafeaua,tigara,coke,chiar si indelunga constipatie. Normal ca unele persoane sunt imune la acestea. In aceste cazurie nevoie de o curatare intensiva a intestinelor si de baut multe lichide,preferabil apa (3l) Eu am aceeasi problema,arat ca o copilita de 17 ani in caduri,chiar daca am nascut si am viata sexuala regulata. In perioada graviditatii insa am simtit o majora schimbare exterioara,fata mi se curatase,era luminoasa,unghiile nu se exfoliau. Cred eu ca acestea se datorau faptului ca ma lasasem de fumat,cafea nu beam,soda nu(sucuri carbogazoase) . Mancam bine si beam multa apa si lapte si nu prea foloseam produse cosmetice,ma spalam pe fata cu sapun pt bebe ,caci nu contine igrediente pt nici un fel de ten. Am incercat fel si fel de produse care nu mi-au ajutat. Nu stiu daca are sens ceea ce am scris, caci nu stiu nici un remediu permanent,caci temporare sunt multe. succes si astept si alte pareri. Ally & Samuel (9 ian 04) http://community.webshots.com/user/ssacerchez
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O crema speciala ai incercat? cum ar fi cea la de la Vichy, parca Normaderm se numeste, aceea cu ambalajul verde..e speciala pentru tenul cu probleme. Eu sint f multumita de produsele Vichy, ma gindesc ca o fi buna si aceasta crema ( eu nu am folosit-o pentru ca nu mi se potriveste).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu regret trebuie sa spun ca Normaderm de la Vichy , mie una nu mi-a fost de nici un ajutor , parca imi incarca fata si mai mult -si eu am aceeasi problema de ten. Acum sunt insarcinata si ori e de la bb ori am descoperit in sfarsit crema care imi trebuie dar pot sa spun ca asa ten n-am mai avut niciodata.Acum folosesc crema de la Yves Rocher -nu stiu daca e si in Usa marca asta - dar imbunatatirea e vizibila mai ales la textura. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ellie
Si eu ...si eu Cineva mi-a spus ca viata sexuala are un rol important in calmarea tenului cu probleme si cosurile si respectiv nasterea unui copil. La mine nu da rezultate Ceea ce intra in organism si e nociv iese pe suprafete fine,cum ar fi fata si fundul...cum ar fi cafeaua,tigara,coke,chiar si indelunga constipatie. Normal ca unele persoane sunt imune la acestea. Nu beau coke, nu fumez, cafea beau una pe zi fara cofeina si nu sunt constipata In aceste cazurie nevoie de o curatare intensiva a intestinelor si de baut multe lichide,preferabil apa (3l) Apa beau destul de multa cei drept nu 3l dar 2l cu siguranta Eu am aceeasi problema,arat ca o copilita de 17 ani in caduri,chiar daca am nascut si am viata sexuala regulata. In perioada graviditatii insa am simtit o majora schimbare exterioara,fata mi se curatase,era luminoasa,unghiile nu se exfoliau. Cred eu ca acestea se datorau faptului ca ma lasasem de fumat,cafea nu beam,soda nu(sucuri carbogazoase) . Mancam bine si beam multa apa si lapte si nu prea foloseam produse cosmetice,ma spalam pe fata cu sapun pt bebe ,caci nu contine igrediente pt nici un fel de ten. Am incercat fel si fel de produse care nu mi-au ajutat. Nu stiu daca are sens ceea ce am scris, caci nu stiu nici un remediu permanent,caci temporare sunt multe. Multumesc mult pentru raspuns. succes si astept si alte pareri. Ally & Samuel (9 ian 04) http://community.webshots.com/user/ssacerchez
[flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by diana904
O crema speciala ai incercat? cum ar fi cea la de la Vichy, parca Normaderm se numeste, aceea cu ambalajul verde..e speciala pentru tenul cu probleme. Eu sint f multumita de produsele Vichy, ma gindesc ca o fi buna si aceasta crema ( eu nu am folosit-o pentru ca nu mi se potriveste).
Merci mult Diana, o voi incerc si pe asta, nu am folosit nimic din gama Vichy.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by blue77
cu regret trebuie sa spun ca Normaderm de la Vichy , mie una nu mi-a fost de nici un ajutor , parca imi incarca fata si mai mult -si eu am aceeasi problema de ten. Acum sunt insarcinata si ori e de la bb ori am descoperit in sfarsit crema care imi trebuie dar pot sa spun ca asa ten n-am mai avut niciodata.Acum folosesc crema de la Yves Rocher -nu stiu daca e si in Usa marca asta - dar imbunatatirea e vizibila mai ales la textura. Cristina
S-ar putea sa o gasesc si aici, o voi cauta cu siguranta. Cred ca tenul tau minunat i se datoreaza lui BB [gravi] si sa dea Domnul sa fie si crema de vina[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hallo! Si eu am probleme de genul acesta. In perioada pubertatii este normal dar dupa aceea trebuie contactat un medic de piele. Toate produsele impotriva acneei care le gasim in magazin sau farmacii nu ajuta f.mult. Pina sa gasesti pe cea potrivita tenului tau personal iti trebuie bani ,timp,si nervi buni. Eu va dau un sfat. Atunci cind mergeti la doctor spunetii ca vrezi o diagnoza precisa si sa v-a faca proba la singe. Numai asa se poate reglementa aceasta problema. In perioada pubertatii sa se consume zilnic produse din soia, ajuta f.mult. Emilly sper sa iti fie de ajutor sfatul meu. Scrie daca iti merge bine si ce ai facut sa treaca acneea. PS. Uitate in internet sub numele de >>acnee<< sigur gasesti si acolo multe sfaturi. schuster laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma puneti si pe mine pe lista ! Am ani buni de cand ma lupt cu acneea asta nesuferita si credeti-ma am incercat totul ! Am inceput la pubertate cu fel si fel de creme ,lotiuni etc la recomandarea dr dermatologi si imi faceau mai mult rau decat bine,mi se exfolia pielea pe fata si ele nu treceau.Am ajuns la Institutul Cantacuzino unde mi-au luat probe si mi s-a administrat un vaccin si ........nimic ! Apoi m-am dus iar la dermatologi si mi-au dat Doxiciclina +Skinoren vreo 3 luni si nimic ! Am incercat sa nu ma mai spal pe fata decat cu apa ,m-am demachiat cateodata ca sa nu ma mai spal,dar treceau unele si apareau altele.Nu are legatura cu nasterea unui bebe,eu am nascut unul si sunt insarcinata cu al doilea si observ o inrautatire a tenului ,nicidecum un ten mai luminos. D-na dr ginecolog mi-a spus ca ultima solutie ar fi niste pastile -ROACCUTANE,dar acestea se iau in anotimpul mai rece ,nu vara,sa nu fii insarcinata si sa nu alaptezi.A spus ca si fiica dansei a fost la fel si cu acest medicament s-a rezolvat ,dar este cam scump,1.400.000 lei.Eu o sa il iau prin toamna daca nu mai alaptez. Ar fi ultimul lucru care nu l-am incercat in afara de laser ! Sanatate multa si un ten super ![olala][olala][olala][olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...