Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tenul iritat.


Recommended Posts

fetele carora v-am recomandat tenapin, am uitat sa va spun ca rezultatele nu apar instantaneu, ci dupa 2-3 zile de aplicare (zilnica, 1-2 pe zi) asta asa, ca sa nu credeti ca ati dat banii degeaba[flo] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor am sa incerc si eu tenapinul asta sper sa-mi ajute. Si eu am un ten gras si mai ales in preajma ciclului ma umplu de cosuri si cosulete! Inca un pont: seara spalati-va pe fata cu apa minerala si nu va stergeti pe urma! daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici: http://community.webshots.com/user/penciu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mereu am avut probleme cu tenul asa ca am mare grija cu igiena. Fara sapun evident,imi curat fata cu un demachiant Evian sau din gama Neutrogena (f bun). Din cand in cand, cand fata mi-e iritata ma spal cu apa si bicarbonat (pe cutia de bicarbonat scrie ca neutralizeaza PH-ul). Cate un gomaj si o crema hidratanta,plus gel dezincrustant pt pori tot de la Neutrogena! Ma feresc de cremele grase. Cand apare cate un cosulet, doua, pun repede Cutaden care contine zinc si usuca cosurile. Din cand in cand fac cate o acnee rebela la care gasesc cu greu remediu. Am luat o vreme niste medicamente pe baza de zinc, date de dermatolog, care au avut efect dupa un tratament de lunga durata.Si a recidivat apoi! Asa ca m-am dadacit de una singura, amintindu-mi un tratament dat in Romania acum cativa ani , de care ma tin cu sfintenie ( a dat rezultate si la altii): Tetraciclina capsule 1-2 g./zi (in functie de doza 250 mg sau 500 mg). Pt acnée iau de 4 ori cate o capsula, cam la 6 ore. Tratamentul trebuie luat timp de o luna, chiar daca efectele acneei dispar mai devreme! Daca totusi dupa o luna nu se ajunge la rezultatul scontat, se poate prelungi pana la 3 luni. E drept ca aceasta recomandare mi-a fost facuta acum cativa ani de un dermatolog in Romania, e drept ca automedicamentatia nu e buna, dar eu tot cu tetraciclina ies la lumina caci nu mai am rabdare sa merg pe la cabinete medicale si sa fiu cobai. Imi aduc mereu cateva cutii din Romania, fac tratamentul o luna si pe urma nu mai am mult timp probleme, sau doar din cele minore. Dar atentie, tetraciclina produce ingalbenirea dintilor si are diverse interactiuni cu alte medicamente, cu anticonceptionalele orale, fiind interzis bineinteles femeilor insarcinate. Trebuie citit prospectul. Inca ceva: cand stoarcem un cosulet din acela purulent (ne-a spus profa la scoala) micro-organismul care produce infectia se raspandeste pe o raza de 1 cm intraepidermic. Ceea ce face sa apara alte cosulete. Ar fi si o veste buna pt cele cu ten gras: cica apar ridurile mai tarziu. Tot de la dermatolog citire. PS Apropo de Neutrogena, am cumparat o crema spumanta care curata si elimina impuritatile pe de o parte, dar se poate folosi si ca masca saptamanala pt ameliorarea texturii pielii. Se numeste Visibly Clear 2 in 1 (nettoyant et masque) . Pielea ramane foarte fina, calmeaza, porii se inchid, sunt foarte multumita. O sa incerc ce a zis Gandacelul contra punctelor negre : ceai de musetel + bicarbonat de sodiu. Sper sa nu raman fara piele, ca vin si-ti dau cu insecticid! [:D] Michaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Samsara7 O sa incerc ce a zis Gandacelul contra punctelor negre : ceai de musetel + bicarbonat de sodiu. Sper sa nu raman fara piele, ca vin si-ti dau cu insecticid! [:D]
loooooooooooooool asadar infuzie de flori de musetel (sper ca ai pe acolo prin frentia:) plus o lingurita de bicarbonat de sodiu - DACA MAI TIN BINE MINTE!!! tratamentul l-am facut acum cativa ani, daca il mai stie cineva, rog help!!! ca ma omoara samsaraua![:D] eu puneam asadar amestecul intr-un pahar pe etajera de la baie si cu bucatele de vata imi stergeam zonele iritate plus nasul, in fiecare seara dupa nu multe vreme (max 2 saptamani, cu ceaiul schimbat destul de des, sa zicem la vreo 3 zile) nasul a inceput sa mi se cojeasca, o zi am aratat zombie, dar apoi adios puncte negre! am inteles de la tv ca daca continui tratamentul permanent nu-ti mai apar jamais![il] zi-mi de rezultate, vreau sa stiu daca am tinut bine minte, ca daca iese bine la tine il reiau si eu! (dar sa nu folosesti chestia asta ca pe-un insecticid, da?! adeca daca nu iese bine sa nu-mi zici ca a iesit bine, caaaaaaaaaaaaaaa...)[:D] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toata viata, de ian am avut prima menstruatie la 12 ani, am avut probleme cu tenul, respectiv cu acneea! Si pe fata si pe spate si pe piept! Am incercat toate cremele si tratamentele posibile si imposibile! Si eu tenul gras si cu porii dilatati...Am incercat si tratamentele cu antibiotice (Tetraciclina si Oxacilina), creme de cosuri...etc! Insa..abia in iarna asta am descoperit un medicament care la mine a facut minuni! Se numeste ZYNERIT!! Este o solutie costa in jur de 300.000 si ...face minuni sincer. Se aplica de doua ori pe zi, pe tenul curat, dimineata si seara, pe toata fata nu numai pe zona cu cosuri. Nu este gras, si dupa aplicare se poate folosi machiajul. Tratamentul trebuie sa dureze macar 2-3 luni, cu aplicari de doua ori pe zi ai apoi inca o luna sau doua aplicat o data pe zi, seara! Mi s-a curatat tenul si nu mai imi ies cosuri nici macar la menstruatie! Este cu adevarat bun si eficient. Si in plus, de la acest medicament dispar in timp si cicatricile si petele ramase de la cosurile stoarse. Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A! si am uitat sa precizez ca o doza de Zynerit ajunge cam o luna de zile, chiar mai mult, in conditiile in care o foloseste o singura persoana! Eu o foloseam impreuna cu sora mea si ne tine o doza cam o luna, insa acum o folosim o data pe zi! Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(dar sa nu folosesti chestia asta ca pe-un insecticid, da?! adeca daca nu iese bine sa nu-mi zici ca a iesit bine, caaaaaaaaaaaaaaa...)[:D] Gandacelu [8D]. O sa urmez tratamentul cu sfintenie. Tu n-ai astampar deloc fata draga, te vad plina de râs si...contagioasa, din fericire. Alexia25, Zynerit e un medicament deci? Se gaseste in farmacie? Si l-ai aplicat de asemenea pe spate, pe piept? O sa caut pe net, poate se gaseste si prin Franta! Päna atunci ma apuc sa fac infuzie de musetel dupa sfaturile Gandacelei Michaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se gaseste la farmaciile Iassyfarm (in Piata Unirii, sau pe Bulevardul Independentei) sau la farmaciile Melissa Montero (este una in Copou, la intersectia cu straduta care duce la spitalul CFR, vis-a vis de fosta camera de comert - putin mai sus de Casa Pogor). Sper ca am explicat cat de cat bine. Marturisesc ca mie mi l-a adus tata, care este farmacist si lucreaza la Iassyfarm, de asta am spus de farmaciile Iassyfarm. Si la cea din Copou stiu ca este pt ca a luat o colega de-a mea de acolo. Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zyneritul este un medicament,da! Are doua cutiute sau flacoane, una cu un praf si alta cu un lichid. Se amesteca cele doua (praful cu lichidul) si solutia rezultata se aplica pe fata sau pe zona cu probleme! (flaconul are in varf un capacel moale si se aplica ca si cum ai da cu un rool-on).Marturisesc ca am dat mai mult pe fata (pentru ca e destul de scump si fata era principala problema la mine) insa am mai "scapat" si pe spate si pe piept. Insa solutia trebuie data pe toata fata, nu numai pe cos, deci...pe spate si pe piept am dat mai mult asa...cand imi iesea cite unul mai urit. Pe fata in schimb am dat cu sfintenie timp de 2 luni de 2 ori pe zi, iar apoi doar o data pe zi. Si m-am spalat pe fata cu Gelul pt pori ...in fine...stiti voi ala albastru de la Garnier ...si in rest, nimic altceva. Nu crema, nu sapun, nu nimic. Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...