Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tenul iritat.


Recommended Posts

ai ca ma bucur ca am nimerit-o cu tenapinu! si pe mine ma rezolva de minune! nici un produs, orice firma o fi el, nu ma curata asa de bine! si, la urma-urmei, la 40.000 - 125g nici nu e asa de ieftin! cam cat un garnier, sa zicem nu mai folositi avon si oriflame, fetelor! mai ales la ten sensibil! draga speranta - iertare, tie numai de gluma nu-ti ardea, scuze![flo] da, si mie mi s-a cojit nasul (pe nas am dat doar) de aratam ca naiba, il cojeam eu pana sa ies din casa dar in 5 minute eram afara numai coji - imagineaza-ti ca toata lumea credea ca or hi muci or something[:D] dar s-a luat usor, fara mancarimi, fara roseturi, dar s-au luat punctele negre! ai sa fim frumoase si laptoase[olala] pa! http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Uite ce de colege de suferinta ! Bine v-am gasit ![bis] Eu am ten gras, uleios, care straluceste mereu si cu destule puncte negre pe barbie, frunte ... Acum ca sint insarcinata mi s-a mai reglat si e curat, frumos , dar dupaaaaaa......nici nu vreau sa ma gindesc. Voi ati auzit cumva ca abureala ( fata pusa la aburi , asa ca la cosmetica in RO) este mai nou cica considerata agresiva pentru ten, la fel ca si extragerea cosurilor si punctelor negre?????? E demodata metoda, asa mi-a zis o cosmeticiana romana care a facut niste training-uri aici in NZ. Mie mi se pare cam absurd caci nu prea vad alta metode de a curata tenul de puncte negre .... Gindacelu, sa nu mai pui mina pe spirt ca distruge fata, ARDE !!!! Ca si eu ma crucesc de ce puteam sa-i fac pe la 16 ani cind ma stergeam cu spirt pe fata. [bang][bang] Arde, agreseaza tenul si efectul este numai de moment, stimuleaza glandele sebacee si mai abitir. Acum exista lotiunile speciale pentru ten gras, care sint mai delicate totusi ca spirtul ! Aveti grija si la ce mincati, nu prea multe dulciuri si grasimi, multa multa apa ( 2-3 l/zi). Atentie: apa si nu ceai, cafea, sucuri !! [gravi] 26 sapt si [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Addicted primele 10 minute ale zilei mi le petrec cam asa:spalat pe fata cu Johnson's Baby,dupa care curatat fata cu L'Oreal Pure Zone,apoi cu gelul Clarifying de la Avon-pana acileah imi limpezesc fata cu apa calda,ca sa imi mareasca porii iar apoi cu Porefection de la Avon-cu apa rece,ca sa mi se inchida porii mai apoi,munca nene,nu gluma..da' deh,fac orice ca sa scap de puncte negre. http://community.webshots.com/user/jane_noneyabusiness
Sa inteleg ca tu folosesti 4 produse de curatare a tenului in fiecare dimineata si te mai miri de ce ai probleme cu tenul???Toate sapunurile din lume n-or sa-ti scoata punctele negre.La subiectul "Ce cosmetice sa cumparam" se vb despre Retin A,care din ce spun doctorii, este cea mai buna metoda de a scapa de punctele negre. "Topical Vitamin A treatments work by normalizing the keratinization process. They help prevent the cells lining the gland from sticking together, promoting more effective exfoliation. Used on blackheads, they work to loosen the plug as well as chemically “peel” the rim of the pore – ideally all without seeing flaking skin or irritation. " www.dermadoctor.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by marimar Gindacelu, sa nu mai pui mina pe spirt ca distruge fata, ARDE !!!! Ca si eu ma crucesc de ce puteam sa-i fac pe la 16 ani cind ma stergeam cu spirt pe fata. [bang][bang] Arde, agreseaza tenul si efectul este numai de moment, stimuleaza glandele sebacee si mai abitir. Acum exista lotiunile speciale pentru ten gras, care sint mai delicate totusi ca spirtul !
io sper ca alcoolul din tenapin e oarecum mai "moale" ca spirtul pur... parerea mea! il folosesc de vreo 5 ani si... no problem, doc![:D] in rest, corect![bis] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu! Pentru, de fapt impotriva seboreei, eczemelor, dermatitelor eu folosesc Diprosalic (unguent sau lotiune).Atentie : contine betametazona (hormon de tip cortizon) si acid salicilic. E f. bun pentru mine. Ca si cosmetice folosesc acum din gama Macon (lotiune tonica, demachiant, masca, crema) pe care mi-a recomandat-o cosmeticiana mea. La inceput "am banuit-o" ca vrea sa faca vanzare, dar s-au dovedit super bune. N-am gasit nimic pe Internet despre Macon, decat saloanele care folosesc asa ceva. Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Sa inteleg ca tu folosesti 4 produse de curatare a tenului in fiecare dimineata si te mai miri de ce ai probleme cu tenul???Toate sapunurile din lume n-or sa-ti scoata punctele negre.
Sanziana m-am gandit si eu sa fac tot ce pot,da'de oi scapa de ele,afurisitele.Pana acum nu am avut probleme cu "tratamentul",imi curata foarte bine fata,punctele negre nu se mai vad din avion,dar tot nu scap definitiv de ele. Mi-am luat Retin A,sunt la a treia zi de tratament si a inceput un pic sa mi se cojeasca pielea,mai ales pe nas.Pana acum n-am observat vreo modificare,insa sper sa se cunoasca efectele(care or fi alea,nu stiu,sincera sa fiu,pentru ca pe prospect scrie ca este fol impotriva acneei,iar eu nu am).Am cumparat-o pentru ca am tot citit pe forumuri despre ea,iar eu,cum aud de ceva,trebuie sa si incerc-vezi tratamentul lu' gandacelu de care nu am reusit sa ma tin,lenea asta,deh.. Tenapinul este bun,dar cat ma dau cu Retin A nu mai folosesc decat sapunul Johnson's.O fi bine,n-o fi??? http://community.webshots.com/user/jane_noneyabusiness
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca daca folosesti Retin-A,lasa Tenapinul ca usuca pielea amandoua si combinate.....nu-s bune.Daca deja a inceput sa ti se exfolieze nasul,ar fi bine sa raresti cu Retin-A o data la 2 zile.Crema cu SPF folosesti?Retin-A mareste sensibilitatea la soare.Si nu folosi mai mult de un bob de mazare.Uite un link f detaliat despre tratamentul punctelor negre: http://www.dermadoctor.com/pages/newsletter90.asp?WID=%7B419D9756%2D9CC5%2D4079%2DB0B3%2DC2CDB6E526E0%7D P.S.:Gandacelu,merci pt urare[grup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irimell, pentru dermatita seboreica folosesc LOCOID. O am de 15 ani, si este singurul medicament care o tine in frau. Folosesc, la nevoie, 2-3 seri la rand, doar pe zona afectata. Dispare si cate o luna-doua, am si perioade cand se "iteste" saptamanal. Nu a putut fi pusa in legatura cu nimic, exista pur si simplu, asa ca eu am fost multumita sa gasesc ceva cu care sa pot macar controla fenomenul, daca nu il pot eradica. Gandacelu, ce bine imi pare ca mi-ai adus aminte de tenapin. L-am folosit si eu demuuuult tare, dupa aia mi-a disparut pur si simplu din cap, cred ca pentru ca avea alcool...dar sincer, cred ca o sa mai incerc o tura. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...