Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Amoksiclav in timpul sarcinii


Recommended Posts

Buna. Sunt Diana. Sunt insarcinata in prima luna si medicul mi-a recomandat pentru o raceala puternica cu inceput de pneumonie Amoksiclav de 1000 mg la 12 ore. A mai luat cineva aceste pastile si nu au avut repercursiuni asupra copilului? Ca tare mi-e frica sa nu pateasca ceva. Multumesc anticipat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu zic sa mai consulti un medic. Si mie mi s-a dat antibioticul asta(mi l-a prescris un internist) pt.pneumonie si vreau sa-ti spun ca l-am suportat destul de greu pt.ca e f.tare si nici de pneumonie nu am scapat(nu eram insarcinata). Cand am ajuns apoi la pneumolog mi-a spus ca am incercat sa trag in tantar cu tunul, ca nu trebuia sa incep cu asa antibiotic tare. Si daca mai adaugam si faptul ca esti in primul trim.de sarcina...atentie sporita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Diana. Amoksiklav-ul este unul dintre antibioticele de electie in sarcina, ptr ca nu da nici un efect nedorit, face parte din antibioticele cu clasa teratogenica B (adica efect teratogen aproape nul) si singurele probleme care pot apare sunt ceva reactii alergice (de care probabil s-a lovit Caarra). in general este bine tolerat...asa ca medicul, mai ales daca stia ca esti insarcinata (lucru de care tu trebuia sa il informezi) a prescris un tratament bun. sarcina usoara si....sa scapi cit mai repede de raceala! Roxi, 29+ saptamini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...