Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum vi se pare viata in Japonia? (10)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc pentru informatiile referitoare la viza USA.Daca are multiple intrari este super ca ,vorba ta Dane,la ce oferte apar pe aici pentru Guam si Hawaii,....Noi vrem sa mergem undeva la mare sa fie cald si soare dar nu ne-am hotarat inca de aceea pentru orice eventualitate cred o sa fac cerere pentru viza.Daca nu avem nimic stabilit oare se poate?Eventual sa fac doar rezervarile? bm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hokkaido Region-Kushiro District-Aliada Hokkaido Region-Kushiro District-remy Hokkaido Region-Abashiri District-EDDY Kanto Region-Chiba-Eryka[gravi] cu Ayumi (DPN 25 Mai 2004) Kanto Region-Chiba-Onjuku-azumi Kanto Region-Chiba-Urayasu City-gara Shin-Urayasu-ninaM Kanto Region-Gunma-Takasaki City-Leea Kanto Region-Gunma-Oizumi-Japonel Kanto Region-Ibaraki-Tsukuba City-camiT Kanto Region-Kanagawa-Ebina City-yashy Kanto Region-Kanagawa-Hiratsuka City-Lorena Kanto Region-Kanagawa-Kawasaki City-Inadatsutsumi-hanako Kanto Region-Kanagawa-Kawasaki City-Mizonokuchi-Misilicu Kanto Region-Kanagawa-Kawasaki City-Tama-ku-Noborito-Samuray-lady Kanto Region-Kanagawa-Yokohama City-bits Kanto Region-Kanagawa-Yokohama City-Dana Claudia Kanto Region-Kanagawa-Yokohama City-Dan_jp Kanto Region-Kanagawa-Yokohama City-jojo Kanto Region-Kanagawa-Yokohama City-Hide Kanto Region-Kanagawa-Yokosuka City-Anna B Kanto Region-Saitama-Kawaguchi City-bubu Kanto Region-Saitama-Kumagaya City_-Sorina-Alexa Kanto Region-Saitama-Kumagaya City-Madachan Kanto Region-Saitama-Kumagaya City-michiyan Kanto Region-Tokyo-Komaeshi-Adellita Kanto Region-Tokyo-CorneliaG.T. Kanto Region-Tokyo-danakaneko Kanto Region-Tokyo-Lovely Kanto Region-Tokyo-Midori Kanto Region-Tokyo-mir Kanto Region-Tokyo-stropinela Kanto Region-Tokyo-Nishitama Gun-tdgabi Kanto Region-Tokyo-Edogawa City-gara Nishi-kasai-eli[gravi] Kanto Region-Tokyo-Edogawa City_-Higashi Ojima-monicar (Toei-Shinjuku Line) Kanto Region-Tokyo-Edogawa City-Naka-kasai-OtiliaLia Kanto Region-Tokyo-Edogawa City_-Funabori-suzana81jp Kanto Region-Tokyo-Itabashi City-Cristina Kanto Region-Tokyo-Itabashi City-Maria Kanto Region-Tokyo-Itabashi City-niponel Kanto Region-Tokyo-Koto City-Toyocho-kainumag Kanto Region-Tokyo-Koto City-Toyocho-yurika Kanto Region-Tokyo-Minato City-Roppongi-eellya Kanto Region-Tokyo-Minato City-Odaiba-Kaane Kanto Region-Tokyo-Minato City-Mita-Lunna Kanto Region-Tokyo-Ota City-Magome-Nati (Kami Ike Dai) Chubu Region-Aichi-Eliana Chubu Region-Aichi-Nagoya City-dolphin9913 Chubu Region-Aichi-Nagoya City-maystar Chubu Region-Aichi-Seto City-takacamelia Chubu Region-Fukui-Fukui City-Tsuruga-Julie mamica lui Matei, elev in clasa a 2-a Chubu Region-Gifu-pengunica Chubu Region-Gifu-Gifu City-Yanaizu-saory Chubu Region-Shizuoka-Hamamatsu City-AYUMI Chubu Region-Shizuoka-Sagara Town-MAMICARMEN Chubu Region-Shizuoka-Shizuoka City-hannen Chubu Region-Shizuoka-Shizuoka City-Rhama Chubu Region-Shizuoka-Mhunia Chubu Region-Shizuoka-Tiara Kinki Region-Osaka-Kansai-alina-roxana Kinki Region-Osaka-Shinsaibashi-angel_jp mamica unei fetite dragute, Loredana Andreea (13 ani) Kinki Region-Osaka-IshibashiIrimell Kinki Region-Osaka-Mirelaro Kinki Region-Osaka-Ikeda City-Medeea Chugoku Region-Hiroshima-Fukuyama City-ami21 Chugoku Region-Hiroshima-Hiroshima City-aiko Chugoku Region-Hiroshima-Hiroshima City-mizu Kyushu-Okinawa Region-Oita-Oita City-ralucami Kyushu-Okinawa Region-Nagasaki-Nagasaki City-Sasebo City-nanatigru mamica lui Kuraudo Antony (2 ani si 5 luni) Kyushu-Okinawa Region-Kumamoto-Kumamoto City-Ishimoto Kyushu-Okinawa Region-Kumamoto-Kumamoto City-Ozy Kyushu-Okinawa Region-Kumamoto-Kumamoto City-shrotar@yahoo.com Japan-Cristina-Adriana Japan-Degetzica Japan-gabelstefan Japan-Lia Japan-n.adi Japan-Yiana http://web-jpn.org/region/index.html Daca vreti sa faceti modificari, completari sau sunteti nemultumiti/te, scrieti-mi pe PM si voi face modificarile/completarile necesare pe listuta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorina multa sanatate sotului tau ! Te astept cu vesti! Fetele au primit aprobarea ,luni banuiesc ca o sa se duca sa ridice pasapoartele[bis] Sun fericita acum[:D] Credeam ca o sa dureze mult mai mult,bine ca au rezolvat ,fac cinste[bere] Angi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by michiyan
Multumesc pentru informatiile referitoare la viza USA.Daca are multiple intrari este super ca ,vorba ta Dane,la ce oferte apar pe aici pentru Guam si Hawaii,....Noi vrem sa mergem undeva la mare sa fie cald si soare dar nu ne-am hotarat inca de aceea pentru orice eventualitate cred o sa fac cerere pentru viza.Daca nu avem nimic stabilit oare se poate?Eventual sa fac doar rezervarile? bm
n-am rabdare sa citesc ce ti-a raspuns Dan.eu am viza pentru US pe 10 ani si am fost in Guam.mi-a placut teribil! E bine sa faci rezervarile pentru Guam sau Hawaii in prealabil,sa verifici pe site-ul Ambasadei US ce documente sunt necesare si sa stabilesti o data pentru interviu. Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut site-ul ,cateva articole interesante despre traditiile japoneze http://www.samurai.ro/ O saptamana buna. Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in discutia voastra cu o intrebare.. Prietenul meu termina doctoratul la anul si urmeaza sa faca un postdoctorat de doi ani de zile. Se tot gandeste unde si in ultimul timp e foarte interesat de Japonia, a luat legatura cu un profesor de la o universitate in Tokyo.. Ma bate gandul, daca o fi sa plece acolo, sa incerc sa merg si eu un an de zile, ca profesoara de engleza sau alta limba. Eu am mai lucrat un an in Asia ca profesoara de limbi straine, dar in Japonia nu am fost niciodata. Aveti idee cum ar trebui sa procedez, ce programe exista sau daca e mai bine sa iau legatura direct cu o scoala de acolo - in Tokyo as vrea - daca ar fi mai bine la o scoala de limba sau la o scoala obisnuita unde engleza este una dintre materii, care sunt diferentele dintre scolile de stat si cele particulare, cam care sunt salariile si cat de mult variaza de la o scoala la alta (si daca poti sa-ti acoperi cheltuielile din viata de zi cu zi cu un salariu de profesor), cat de greu este sa obtii o viza de lucru, care ar fi procedura si orice alte informatii legate de asta (eu sunt cetatean roman si nu am rezidenta permanenta in nici o alta tara). Multumesc! Lai ps am auzit de un program care se numeste JET (Japan Exchange and Teaching Program) - stiti ceva de el?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuria-san, arigatou gozaimas [asia] Sunt o gramada de informatii interesante pe linkul pe care mi l-ai dat, dar cred ca majoritatea ar fi mai folositoare la un stadiu mai avansat al cautarii.. deocamdata cred ca primul pas ar fi sa vad exact cum/unde pot sa aplic. Am vazut niste nume acolo, GEOS, NOVA etc., ma mai uit pe internet sa vad ce gasesc despre ele. Am gasit pagina de web de la JET, dar vad ca trebuie sa fii cetatean al tarii de unde aplici, ceea ce ma cam taie din start, pentru ca in SUA nu sunt cetatean, iar Romania nu era trecuta la tarile de unde poti aplica. In rest la ce m-am mai benoclat pe internet, vaz ca cerintele variaza de la a fi vorbitor nativ (asta nu-s.. da' oare daca ai native-speaker proficiency se pune?..) la a avea diploma de la o universitate dintr-o tara anglofona (p-asta o am).. tre' sa vaz unde ma incadrez, adica la ce program as avea sanse sa fiu acceptata.. Julie, tu ai lucrat/lucrezi ca profesoara acolo? Care au fost experientele tale? (intrebare cu spectru larg [:p]) Daca mai aveti idei, sugestii, orice informatie este binevenita! [pup] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lai aici am gasit si eu site-ul oficial al programului JET http://www.mofa.go.jp/j_info/visit/jet/apply.html Intr-adevar ca pe lista de tzari participante la program nu se afla Romania[xx(] De fapt mi se pare logic , atata timp cat la noi in Ro nici nu puteai da JLPT. [bang] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...