Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia? (10)


Recommended Posts

Eu tocmai termin "Memoriile unei gheise" de Arthur Golden si mi-am cumparat special "Gheisa of Gyon" de Mineko Iwasaki ca sa pot face o comparatie. Din criticile de pe internet am inteles despre cartea lui Mineko Iwasaki ca ar fi autentica, iar despre cea a lui Golden ca e mai mult fictiune. Dragut e ca in cartea lui Mineko sint pozele ei din copilarie si pana la varsta de 29 de ani cand s-a retras... Costumele si accesoriile lor sint minunate....Abia astept sa incep sa o citesc... Pupici[8**], Irimell
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Daa, Dane ai mare dreptate cu numele!! Si la Luka a fost mare tambalau! De fapt socru-meu voia niste nume de samurai celebri (ex: Musashi si altul pe care nu pot niciodata sa mi-l amintesc[bang]) Dar ne-au tinut pana in ultima zi... ca a trebuit sa caute un kangi pt Luka! E asa de greu ca io nici nu cred ca am sa reusesc vreodata sa-i scriu numele!

—ÚŠC

dar cica vine bine cu numele de familie al nostru Yashima

”ª“‡ —ÚŠC

Asa ca Eli daca tineti la asa ceva trebuie sa va ganditi din timp, ca sa nu patesti ca mine! Stiu ca sunt multi care nu le mai pasa... Va pup! [pup] Adina & —ÚŠC [;)] http://www.babiesonline.com/babies/l/lukayashy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Eli pentru baietel si eu sper ca de data asta sa fie baiat . La mine parca nu se mai termina greturile . Eryka sa stii ca eu la prima sarcina am nascut dupa 6 zile de la data pe care mi-a spus-o doctorul . Abia astept sa mi se termine greturile sa mai pot intra si eu pe forum pt ca imi cam lipsiti .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dan, Irimell, multumesc pt link-uri. E bataie mare de cap cu numele astea. Am intrebat ce nume va plac voua, asa de curiozitate (poate ma inspir de la voi[:D]), poate aveti vreun nume japonez preferat. Sau ce nume stiti si ce inteles au? In principiu, ideea e ca eu aleg numele western si japonicul pe cel japonez. Dar va dati seama ca daca nu imi suna prea bine sau nu imi place ce inseamna o sa fac nazuri[}:)]. Si ne-ar placea sa aiba copilul si un nume japonez, dar nu tinem neaparat. Na mai andim noi, mai avem fix 3 luni pana la termen. Eliana, multumesc pt urari! Sa fie si la tine ceea ce iti doresti! Sa scapi de greturi cat mai repede si sa te bucuri de sarcina in continuare! Nastere usoara, rapida si un bebe sanatos. Am fost azi la centrul de inchiriat casete, DVD-uri si am intrebat de "Last Samurai" (toate carcasele de DVD-uri si casete erau, bineinteles, goale) si m-a dus staful de acolo la un raft unde era doar o sinugra caseta (adusa cu cateva minute in urma) , dar doar in japoneza. Am luat-o pe aia, am zis ca e buna si asa caci abia asteptam sa vad filmul. M-am mai invartit pe acolo dupa alte casete/DVD-uri si cand mai trag cu ochiul la carcasele de la "Last Samurai" ce zaresc? Un DVD singuratic. Si nu-l zarise inca nimeni. Ce noroc! Mi-am facut loc cu burtoiul si l-am inhatat. Abia astept sa il vad, mai ales ca o sa inteleg tot. Si ce surprins o sa fie japonicul. Seara buna tuturor! "Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti." [:)] Eliza, [gravi] in 26 saptamani cu o scumpte de baietel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eli, pentru ca ne-ai cerut parerea pot sa iti spun ca mie imi place mult numele de Keitaro... care desi inseamna binecuvintat, imi suna puternic si plin de forta. Si poti sa il mai alinti si Taro, adica primul nascut[baietel].... Pupici pentru amindoi[8**], Irimell
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Eli si eu auzisem ca inainte de a alege numele copiilor japonezi ,parintii trebuie sa tina cont de zodie numele de familie si nu mai stiu ce ....intradevar sunt si carti din care te poti documenta...asa am auzit dar eu nu am bebe ca sa stiu...felicitari ..si de la mine inca o data [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pengunica ai dreptate....acum depinde si cand il nasti ,in ce zi,pe al meu il cheama (sot)Hiro...depinde si de ziua in care nasti..am colege de servici care se numesc Natzu,sau Yuki,Haru,ma rog...depinde de anotimp de cum vrei tu..de fapt sotul,numele meu de familie este Moriyama(adica copaci si munti)otul Yukihiro(zapada si erou)tatal Masahiro....sunt multe si multe denumiri...sa aleaga sotul un nume. Angi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata, Ma strecor si eu printre discutiile voastre in alegerea numelor de bebei cu un mic anunt: www.samurai.ro are de curand si forum [bum] Suntem oarecum la inceput, cand ma uit la sutele de mii de mesaje de aici ma rusinez cu cele 200 ale noastre dar candva vom creste si noi mari si intelepti [ilp] si va fi sper frumos si la noi. Forumul e in limba romana, cu o sectiune in engleza si un inceput timid in... japoneza [asia], si va asteptam asadar cu mic cu mare, cu bebei, soti, sotii, vecine si prieteni de-ai vecinei... e loc pentru toata lumea... Tema principala e desigur Japonia, cu traditii, obiceiuri, istorie, relatii sociale, colaborari cu Romania si multe, multe altele... Sunteti oricand bineveniti. Un samurai... www.samurai.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...