Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum vi se pare viata in Japonia? (10)


Recommended Posts

Lia, io am atestat de TESL [:)] da' este luat in urma unui curs scurt, de 20 de ore, nu stiu daca este suficient. Insa chiar de-ar fi, io asa am inteles din ce-am citit pe celelalte forumuri, ca ei impun conditie de eligibilitate pentru viza de instructor de o limba straina sa fi fost educat in limba respectiva timp de minim 12 ani. Acum nu stiu ce sa mai cred sau cum sa fac sa obtin informatia exacta. Tu de unde stii ca dokomentu' respectiv ar fi suficient? (inca o data, nu ma refer la scoala care te sponsorizeaza, ci la cerintele celor de la imigrare care iti acorda viza de lucru). Multam frumos! [pup] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Lai,nush daca numa' 20 de ore sunt "inaf", trebuie "sapat" si aflat daca sunt mai multe feluri de cursuri de TESL... si nu stiu nimic nici despre conditia aia cu 12 ani.eu zic sa gasesti pe "dave's cafe" scoli de engleza care organizeaza interviuri in US,sa te duci la un interviu si sa vezi daca te accepta,ca stiu ei exact ce conditii sunt. Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor! Sambata eu si japonicul meu am fost sa vizitam gIchinoe Village Headmaster Residenceh, se pare ca singura gramasitah de acest fel (in Tokyo) din timpul perioadei Edo. A fost o incursiune educativa. As fi vrut sa fi priceput si mai mult din ce ne explica ghidul, explicat e putin zis, el si japonicul au avut o adevarata conversatie, punct de plecare fiind lcul pe care il vizitam, dar s-au extins asa de mult ca la un moment dat nu am mai fost capabila sa ii urmaresc. Poze aici http://community.webshots.com/user/janineliza800 Si tot aici aveti poze de la Sanja Festival din Asakusa, dar de duminica. Am ajuns si noi, intre 2 ploi. Am stat destul de putin, dar tot am avut ce vedea: mancare multa, lumea si mai multa care se inghesuia pana la refuz cand se apropiau cei care carau altarele (???). M-am bagat si eu pe acolo, bineinteles[:D], dar mai cu grija ca trebuia sa fiu atenta la burtica. Erau si foarte multi straini (cu toate ca vremea nu era deloc frumoasa), un nr asemanator am mai vazut cand am vizitat Gradina de Est a Palatului Imperial si imprejurimile. Dane, tu ai vazut ceva tatuaje? Eu am zarit o pata de culoare pe piciorul unui japonez, din greseala, ii se ridicase putin pantalonul. Dar nu cred ca avea el vreo legatura cu Yakuza. Deci , unde, cand si cum puteau fi vazuti tatuatii? Angi bine ai revenit! Drum bun fetelor tale! lai mult succes in gasirea unui job aici in Japonia! Lia, eu nici nu am vazut, nici nu am auzit de cosasi (cum le zice in japoneza?) care se mananca. Dar nu ma mira prea tare, la toate chestiile care se mananca aici. M-ai facut tare curioasa si o sa il intreb pe japonic. O zi (mai ) buna tuturor! "Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti." [:)] Eliza, [gravi] in 25 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna.Ma chinui de ceva timp sa pun un link cu pozute si inca nu stiu cit de bine am reusit.Dati un semn va rog,daca am gresit ceva p-acolo. Mey,cum va mai descurcati cu bebeii?Eu simt ca o iau razna...Nu stiu daca e doar virsta(1an si 4 luni)sau asa o sa o tina mereu... Nu mai stiu ce e aia curatenie!Oare toti copii sunt asa sau doar al meu?Saptamina trecuta,intindeam rufe pe balcon si fi-miu a incuiat ambele usi.Si sa ma vedeti ce frumos ma rugam de el sa descuie,dar in zadar.Dupa 2 ore (dupa multe incercari de a sparge geamul) am inceput sa strig la vecina de alaturi si am imprumutat telefonul de l-am sunat pe kaka(asa il striga Alex pe tati).A venit acasa fuguta si m-a descuiat.Asta mi-a fost invatatura de minte!De acum incolo,iau copilu cu mine... Hai ca m-am lungit cam mult...Va pup. Nina&Alex http://www.ofoto.com/I.jsp?c=7texqfb3.a2wxfbbj&x=1&y=tfqhe7
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NinaM,m-a bufnit risul ce ti s-a intimplat.Si pe mine m-a incuiat DAvid pe balcon , noroc ca el avea 2 ani pe atunci si a deschiso.Chiar imi imaginam cum ramin eu toata ziua pe balcon pina vine sotul de la munca.Tu te vaiti de unul stai sa vezi cum e cu doi.Aici faci curat ,peste putin timp se face la loc.Bine ca mai ma scapa gradinita asta de chin. Lidia ,Tiara si David D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lia
Fetili,voi ati vazut cosasi care se mananca?a? noi am fost la un barbecue la niste pretenari si pe langa carnitele cu care ne-am indopat bine-merci,aveau si niste cosasi in nush ce sosuletz cu care ne-au imbiat de mare zor,da' n-am avut curiozitatea sa-i gustam dilok. Am facut cateva pozutze cu cosasii da' pen' ca se pare ca nu-s capabela sa postez imagine in cadrul mesajului,ca sa vedeti si voi cosasii "apetisanti",am sa pun pozutele undeva si am sa revin cu un link. Acu' va-ntreb:ati vazut asemenea "delicatessssa"?daca da,ati avut curiozitatea sa mancati?ca noi n-am avut indrasneala,desi cica fak bine la oki,spune legenda[alcool]. Lia&Andrew
Da am vazut si am mancat. Nimic deosebit. Ma durea sufletul insa de sarmanii cosasi ca mie tare imi plac VII cand canta. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hoppa!Lacuste saritoare nu am curajul sa testez!Toate ca toate pana la insecte.Am vazut doar la TV. Nina[cusca],te-a inchis?Hai ca am ras sa mor,si banuiesc ca se uita la tine prin geam cu o fata nevinovata de mai mare dragul. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vorbiti de cikade ?As manca si eu cateva de-as stii ca scap de 'concertul' ala infernal care sta inceapa cat de curand.Am cativa copaci chiar in spatele casei ,daca nu-si fac ciorile numarul incep astea sa bazaie. Eli : bune pozele.N-am reusit sa vad nici un tatuaj asa cum m-am asteptat si eu ... http://www.okinawan-shorinryu.com/okinawa/yakuza.html dar festivalul mi-a placut mai mult de data asta pentru ca nu trebuia sa stai intr-un loc sa-i astepti p-aia sa treaca cu mikoshi. Strazile din Asakusa au ceva specific si am gasit o groaza de 'subiecte' pentru camera mea. Nina : Ai postat link-ul la poze aproape perfect ...dupa ce dai 'share this album' deactiveaza casuta cu 'Require friends to sign in to view your album' in felul asta pot sa-l vada toti si fara cont la www.ofoto.com (chiar daca e gratis). Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...