Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia? (10)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by eli
Tot eu. Am nevoie de ajutorul vostru. 1. Cu ce spalati, albiti, clatiti (tot tacamul) rufele albe? Mai ales o bluzita, o camasuta care pe la guler, mansete se innegreste mai tare ca prin alte portiuni? 2. Cu ce spalati camera de dus? La noi e din plastic ( nu stiu chiar daca e termenul potrivit, pt mine o nepriceputa in chestii de astea, asa pare: plastic) si imi dau bataie de cap mizeriiile, depunerile care apar. Cu ce le pot indeparta pe perioade mai indelungate? Ce am eu nu prea isi face bine treaba, nu curata suficient de bine, plus ca trebuie sa il aplic cu ceva timp inainte de a spala anumite portiuni. Sper sa ma ajutati, va multumesc anticipat![asia] "Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti." [:)] Eliza, [gravi] in 26 saptamani
1.cu inalbitorul ordinar pentru prosoape de bucatarie("kitchen haitaa")-cu grija,pentru ca e agresiv-asta imi displace cel mai tare,ca tre sa verifici sa nu ramai fara objectu' de inalbit,cu inalbitor de rufe("waido haitaa"-poate fi folosit si pentru rufe colorate),eventual cu un inalbitor facut de Pigeon pentru hainute de bebelus-"bebi howaito"-e o pulbere pe care am folosit-o cu succese maretze si pentru perdele:P.Pe ultimele doua le bushesc in masina de spalat si stiu ele singure ce tre sa faca:)))). 2.cu "kabi killer":P.pulverizezi likidu',astepti 15-30 de menutz',clatesti cu apa si gata,e korat. Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by EDDY
Vaaai,Lia,acolo fu masacru in toata regula!Acuma,dupa ce vazui pozicile pot sa spun ca NU,garantat 100% n-am sa maninc asha ceva never.Kiar imi imaginez dezgustata,trupe de gokiburi tropaind catre plita shi-mi piere orice urma de foame.Las sa-i pape cui ii plac [;)] Mey fetelor,vulpea a luat-o razna rau di tat:mi-o furat papucii din care va spuneam ca a mincat ieri dimineatza!Ce ma fak io cu tembela asta?Hai ca papuci cumpar altzii,nu-i pierdere mare dar daca da iama prin ograzile vecinilor,mi-e ca-i agatza vreunu' blana-n batz shi tare n-ash vrea.Nu numa' ca au ramas putzine dar io iubesc tare animalele shi asta ie shi un exemplar frumos cu nishte oki asha albashtrii...tare mi-e draga hotzomana. Eddy & Antonia Naomi
pai indoap-o bine pe cumatra vulpe daca tot stetz' pretene:PPP,ca daca-i cu burtik plina,poate nu se duce-n vizita la vecini:))). Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, multumesc foarte mult pentru raspuns[flo][flo][flo]! "Waido Haita-" tocmai l-am cumparat ca vazusem reclama la TV (si speram sa nu fie doar reclama si nimic de capul lui), am zis ca il folosesc cu prima ocazie. Acum ca l-ai incercat si tu si da rezultate, o sa spal linistita. Bine ca ai zis tu si de prosoape, si asta era o problema, dar uitasem sa mai intreb (de cand cu sarcina uit de la mana pana la gura[:(], nu ca inainte as fi avut cine stie ce tinere de minte, dar totusi...)Restul "ingredinetelor" o sa fac bine sa le procur. Eddy, succes, sa o scoti la capat cu vulpita! Sa iti fie si tie bine (sa nu mai ramai fara papucei si nici sa nu faca prostioare prin sera) si nici ei sa nu ii faca nimeni de petrecanie. "Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti." [:)] Eliza, [gravi] in 26 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by eli
1. Cu ce spalati, albiti, clatiti (tot tacamul) rufele albe? Mai ales o bluzita, o camasuta care pe la guler, mansete se innegreste mai tare ca prin alte portiuni?
Se gaseste la farmacii si supermarket-uri o solutie speciala, intr-o butelca de plastic rosu, care se cheama "purikeaa" si pe care scrie "eri.sode" adica e pt. gulere si mansete. Ungi gulerul si mansetele murdare cu chestia asta inainte de pune rufa la spalat. Eu spal rufele albe cu apa fierbinte, iese jegul mai bine, parca :) Baia o spal cu clor, pur si simplu (e si mai ieftin decat kabi kira :D, dar pute a... clor) - dintr-ala care se cheama kichin burici :)))) (ambalaj vernil, dop roz, de la 88 de yeni la 198 de yeni bucata ).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Eddy,esti o figura cu vulpea ta!Vezi ca vulpitele sunt foarte rele si stricatoare.Singura solutie ar fi sa-i lasi mancare in permanenta sa nu faca alte stricaciuni.Uite ca te-ai facut cu un animal de companie. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Julie
Bey gagici, am reusit si io sa vad aseara Last Samurai. Supeeerrrrr filmul (in ciuda cliseelor hollywoodiene, putine insa fata de ce ma asteptam :)) J.
si mie mi-a placut mult.supermegaiecstracool[:p]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am vazut imediat ce aparuse la cinematograf. M-a impresionat mult de tot! In spatele meu , la cinematograf, japonicile mai slabe de inger plangeau de le sarea camasa de pe ele, la finalul filmului. [:)] Cand s-au dat oscarurile m-am cam ofticat ca au fost doar nominalizatzi si nu au luat nik. Meritau!!! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ken W. (http://www.japan-zone.com/modern/watanabe_ken.shtml) ar fi meritat sa ia ceva ,de fapt a fost singurul nominalizat ,ca Tomu' nu prea a facut mare lucru in filmul asta .Aveti idee care-i numele intreg al lui Taka(Koyuki) si daca apare in ceva seriale locale ? Ahh,si Ken e in proces de divort acum ,are si el problemele lui ..actorii astia nu rezista mult in acelasi loc ... Cateva jape planse am vazut si eu dupa film ,asta-i putin ciudat ca ei nu se exteriorizeaza chiar asa usor. Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dan_jp
Ken W. (http://www.japan-zone.com/modern/watanabe_ken.shtml) ar fi meritat sa ia ceva ,de fapt a fost singurul nominalizat ,ca Tomu' nu prea a facut mare lucru in filmul asta .Aveti idee care-i numele intreg al lui Taka(Koyuki) si daca apare in ceva seriale locale ? Ahh,si Ken e in proces de divort acum ,are si el problemele lui ..actorii astia nu rezista mult in acelasi loc ... Cateva jape planse am vazut si eu dupa film ,asta-i putin ciudat ca ei nu se exteriorizeaza chiar asa usor. Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Koyuki e numele actritei.Numele ei real nu-l stiu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...