Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia? (10)


Recommended Posts

Numele de scena al actritzei care a jucat rolul lui Take e Koyuki Kato . Am gasit si o lista de filme:
2004 Fuji TV Boku to Kanojo to Kanojo no Ikiru Michi (The Way We Live) 2003 TBS Suekko chounan ane san nin/ The last samurai 2003 Kimi wa Petto (You're My Pet) 2002 Tentai Kanzoku (Searchin's for My Polestar)/ Laundry 2001 Antique/ Kairo 2001 Mukodono! (My Husband) 2000 Love complex 2000 Ikebukuro West Gate Park 2000 Beautiful life 1999 Rennai kekkon no housoku (The rules of marrying for love) 1998 Taburoido 1998 Koi wa aserazu (Can't hurry for love)
Dane uite aici si un site in jp despre ea : http://www5c.biglobe.ne.jp/~onriedo/koyuki/koyuki.html si poze din film cu ea gasesti la www.thelastsamurai.com la: menu/ movie/ cast/taka(koyuki) Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da ,asa e ...tanti Kato ,28 anisori. "The way we live" au fost 12episoade in ian.2004 si e de fapt continuarea la "The way I live" care a rulat in ian.2003 Si pagina oficiala de la "At-home dad" http://www.ktv.co.jp/dad/ Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor, Cred ca reteta filmului era din start una de succes si numai un regizor extrem de prost ar fi putut s-o rateze (ceea ce n-a fost desigur cazul). Si mie mi-a placut enorm de mult si chiar azi l-am vazut a patra oara (mi-am cumparat DVD-ul pana la urma, cred ca iese mai ieftin asa :) Dar cred totusi c-ar trebui sa spun macar doua vorbe despre mine mai intai, asa gasesc c-ar fi politicos, nu? Ei bine, numele meu e Catalin, locuiesc momentan in Dresda, Germania, insa sper sa vin in Okayama incepand cu primavara anului viitor, printr-o bursa JSPS. Legatura cu forumul desprecopii.com este acel link pe care Dan l-a pus cu cateva zile in urma: www.samurai.ro (multumesc inca o data Dan, in acea zi am primit peste 20 de vizite venite de aici). Ideea site-ului am avut-o un pic mai demult insa m-am pus pe treaba ca electrizat imediat dupa ce am vazut filmul. M-a fascinat pur si simplu si m-a facut sa vreau sa stiu mai multe. Si daca tot citeam si traduceam tot felul de info de pe net, m-am gandit ca poate punand totul sub forma unui site voi fi util si altora pe viitor. Tema principala a venit din film - lumea samurailor, cu tot ce tine de ea: ce mananca ei, cum se imbraca, cum se lupta, ce gandesc, cat gandesc si de ce gandesc... etc... etc... N-as vrea sa insist prea mult pe partea de lupta, nu ma intereseaza mai deloc artele martiale, dar gasesc extrem de interesante traditiile, obiceiurile si tot ce tine de istorie si cultura in general. Voi probabil sunteti mult mai familiarizati cu ele sau poate le vedeti din alta perspectiva dar cred ca putini sunt cei pe care asa ceva ii lasa chiar reci. Ca sa nu va plictisesc totusi la infinit cu mesajul meu, promit ca ma opresc chiar aici insa nu inainte de a va intreba totusi ceva: cum gasiti voi ideea unui astfel de site despre Japonia si cam ce credeti c-ar mai putea contine el in plus? De asemenea, daca cineva vrea sa posteze propriile articole despre un subiect pe care-l gaseste interesant si vrea sa-l dezvolte, va fi intotdeauna binevenit. Si ca sa inchei cu una din replicile din film care mie mi-a placut tare, tare mult, as putea spune... "I have introduced myself. You have introduced yourself. This is a very good conversation." [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yokoso ,Samurai. Cateva carti ce merita citite despre viata in Jp. asta daca nu ai dat de ele pana acum http://www.japantravelbooks.com/ Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Samurai
Imi iau 2 kg de mere langa mine si ma pun chiar acum pe citit...
...eu stiam ca acolo la voi curge bere la robinet ...nu prea merg merele :))) Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
...eu stiam ca acolo la voi curge bere la robinet ...nu prea merg merele :)))
Esti foarte aproape de adevar :)) Azi (mai bine zis ieri) a fost aici asa numita Männer Tag (Ziua Barbatilor). Da, exista si asa ceva, de ce sa fie numai Ziua Femeii? Si la o astfel de sarbatoare... [bere] rauri de bere, stii tu - ca'ntre barbati [colegi] La citit insa nu merge decat cu mere...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la "Last samurai", mi-a placut foarte mult rolul jucat de Watanabe (Katsumoto) si cred ca-si merita pe deplin nominalizarile dar si mai mult modul in care a jucat in film Hiroyuki Sanada (in rolul lui Ujio). Filmul este pe doua DVD-uri, al doilea fiind "The making of". Recomand cu caldura si acest joc de culise, printre altele facandu-se si o paralela Hollywood-istorie, cu compromisurile care s-au facut si discutiile dintre producatori. O scena care m-a lasat efectiv masca este una neinclusa in film, dar care s-a turnat totusi si a fost scoasa in ultima clipa din varianta finala. Ujio este acostat pe strazile orasului de doi tipi (japonezi si ei) imbracati dupa moda vestica, in costume, cu palarii etc. Cei doi incep sa-l "ia peste picior", aruncandu-i in zeflemea replici gen: "ia uite-l si pe-asta, inca mai umbla in pijamale pe strada..." si "... uite dom'le, cica are si el sabie, precis e din plastic si o poarta doar ca sa se dea mare... ha-ha-ha..." Ujio ii asculta calm si, fara sa i se miste nici un muschi pe fata, scoate sabia cu o viteza fantastica si... dintr-o singura miscare il scurteaza de cap pe unul din cei doi... Totul impietreste in jur iar el, extrem de linistit, baga sabia inapoi in teaca si pleaca mai departe... Totul se petrece atat de repede si realizarea e atat de buna ca eu am ramas efectiv cu sufletul la gura. Ulterior se arata si cum a fost facuta scena respectiva insa s-a hotarat ca e cam prea dura si a fost inlocuita cu cea in care lui Nobutada (Shin Koyamada) i se taie motul de catre soldati. In mod similar insa taie si Tom Cruise un gatlej in scena luptei de dinaintea evadarii lui Katsumoto. Un film excelent... I really enjoyed the conversations :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Samurai. Bine ai venit pe DC! Interesant www.samurai.ro , mai ales ca e si in romana. Am citit unele articole. Chiar aseara ii aratam si japonezului meu lista celor 122 de imparati (asta chiar ca nu o stiam pana ce nu am citit pe site-ul tau. Abia astept sa mai dezvolti , sa apara noi articole, mai ales la Arte traditionale (recunosc ca am fost dezamagita cand, in unele locuri nu era decat titlul). Lectura placuta! "Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti." [:)] Eliza, [gravi] in 26 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dan_jp
Cateva jape planse am vazut si eu dupa film ,asta-i putin ciudat ca ei nu se exteriorizeaza chiar asa usor.
Asta mi se pare iar un cliseu :)))) De 6 ani de cand locuiesc in tara asta cred ca am vazut mai multi japi plangand (in real-life, nu in dramele de la tv) decat am vazut in cei 28 petrecuti in Ro. Intr-adevar, nu se exteriorizeaza in modul in care o facem noi, mai galagios as spune, si poate ca si mimica fetei lor e mai putin nuantata decat a europenilor, insa de plans, plag, fratilor :)))) J.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...