Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt romanii barbati misogini¿?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns
de acord cu Lai si Donia, ca exista o traditie specifica fiecarei culturi nationale si nu stiu de ce anume s-o leg mai intai, in cazul Romaniei. poate faptul ca la baza suntem o societate rurala in care comunitatea are mai mare relevanta decat individul insusi? schimbarea ceausista a fost doar de suprafata, familia n-a devenit total celula societatii, legaturile cu rudele de gradul intai se mentin tribale, iar evolutia actuala e spre nicaieri, confuza si inconsistenta. generatia tanara nu mai valorizeaza mariajul la varste tinere(18-20) ca pe vremea generatiei mele de pilda, nici structura veche a cuplului:femeie(cariera+gospodarie+copii+barbat)+barbat(cariera+bere+suprematie absoluta in casa). s-au liberalizat legaturile de cuplu, dar parerea mea e ca doar la suprafata, femeia romanca nu a devenit pe deplin constienta nici de puterea, nici de drepturile ei, in societate si familie. iar barbatul roman nu considera ca are vreun interes personal in emanciparea femeii, fara sa isi dea seama ce pierde prin atitudinea asta :)) o mare parte din vina o au si telenovelele care au monopolizat canalele tv si timpul romancelor, ca tot la modelele latine de convietuire se ia seama, din pacate. Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lai
crez io ca e un cerc vicios, parintii (femeie si barbat) isi educa copiii (baieti si fete) diferentiat, baietii invata sa ceara anumite lucruri, fetele invata sa accepte anumite lucruri, si tot asa..
Cam asta am zis pe ciat, doar ca oleaca mai dur; si oricum, mi-e lene acum sa dezvolt[hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
de acord cu Lai si Donia, ca exista o traditie specifica fiecarei culturi nationale si nu stiu de ce anume s-o leg mai intai, in cazul Romaniei. poate faptul ca la baza suntem o societate rurala in care comunitatea are mai mare relevanta decat individul insusi? schimbarea ceausista a fost doar de suprafata, familia n-a devenit total celula societatii, legaturile cu rudele de gradul intai se mentin tribale, iar evolutia actuala e spre nicaieri, confuza si inconsistenta. generatia tanara nu mai valorizeaza mariajul la varste tinere(18-20) ca pe vremea generatiei mele de pilda, nici structura veche a cuplului:femeie(cariera+gospodarie+copii+barbat)+barbat(cariera+bere+suprematie absoluta in casa). s-au liberalizat legaturile de cuplu, dar parerea mea e ca doar la suprafata, femeia romanca nu a devenit pe deplin constienta nici de puterea, nici de drepturile ei, in societate si familie. iar barbatul roman nu considera ca are vreun interes personal in emanciparea femeii, fara sa isi dea seama ce pierde prin atitudinea asta :)) o mare parte din vina o au si telenovelele care au monopolizat canalele tv si timpul romancelor, ca tot la modelele latine de convietuire se ia seama, din pacate. Authority Zero
Detaliezi putin afirmatia cu "legaturile cu rudele de gradul I se mentin tribale"? ne mai spui si ce intelegi prin "...barbatul...interes personal in emanciparea femeii" si la ce se refera aceasta emancipare de care pomenesti? si cand spui "structura veche a cuplului" ce-nseamna veche...stiu si eu,fa o referire la generatii(parinti,bunici,strabunici),ca sa stim exact cat de veche e structura aceasta in viziunea ta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Julie
quote:
Originally posted by lai
crez io ca e un cerc vicios, parintii (femeie si barbat) isi educa copiii (baieti si fete) diferentiat, baietii invata sa ceara anumite lucruri, fetele invata sa accepte anumite lucruri, si tot asa..
Cam asta am zis pe ciat, doar ca oleaca mai dur; si oricum, mi-e lene acum sa dezvolt[hippi]
Iulia,ieshti sigura ca nu faci nici o confuzie cu alte taramuri?[:)] Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lia Detaliezi putin afirmatia cu "legaturile cu rudele de gradul I se mentin tribale"? ne mai spui si ce intelegi prin "...barbatul...interes personal in emanciparea femeii" si la ce se refera aceasta emancipare de care pomenesti? si cand spui "structura veche a cuplului" ce-nseamna veche...stiu si eu,fa o referire la generatii(parinti,bunici,strabunici),ca sa stim exact cat de veche e structura aceasta in viziunea ta?
sigur ca da, pana nu ma ia somnul. desi ma epuizai si eu pe ciat cu Julie, dar ce nu fac eu pentru tine, Lia :)) [flo] 1. ma refeream la rolul major al socrilor intr-un cuplu, cordonul ombilical nu se rupe practic niciodata. sunt inca familii proaspat formate care privesc ca pe ceva normal sa primeasca apartament de la parinti, de pilda. apoi, socrii nu considera iesit din comun sa intervina in problemele cuplului si isi exercita autoritatea incepand de la folosirea bugetului pana la cresterea copiiilor. legaturile astea tribale sunt mai estompate cu fratii, surorile, cumnatele, cumnatii, dar tot exista. sa adaugam si nasii, care au si aia un cuvant de spus, unul greu. 2. barbatul roman ar avea numai de castigat din emanciparea femeii de langa el pe principiul simplu: ii e bine omului iubit si care ma iubeste, atunci imi e bine si mie. exista numai avantaje aparente din relatia care persista inca de sef si subordonat. familia evolueaza spre niciunde, calitativ vorbind, iar copiii n-au alte sanse decat sa repete modelul. 3. structura veche a cuplului este cea rurala la care faceam referire initial. [flo] Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

------------- Donia: Iar celelate femei nu se mai impiedica de prejudecati, divorteaza si o iau de la inceput, fara sa mai depinda de un barbat. ------------- Asta mi se pare iar exagerare, sa divortezi ca el nu face patul, sau nu cumpara detergent, sau nu gateste, sau nu spala,... Depinde de asteptarile fiecaruia. Fetele se asteapta la intelegere, dragoste, impartirea sarcinilor gospodaresti si nu numai, baietii considera ca de-aia s-au insurat, ca sa aiba cine sa aiba grija de ei si de gospodarie, ca daca pot sa le faca pe toate, nu mai au nevoie de nevasta. Putini sunt cei care se gandesc la cum se simte persoana iubita, asta daca e iubita, sa realizezi ca daca ei ii este bine, atunci iti este si tie, presupune generozitate, altruism, care din pacate lipseste in cele mai multe cazuri. In societatea romaneasca, exista o tendinta acuta catre individualism, fiecare are grija de binele si bunastarea sa personala. Totusi, nu sunt romanii cei mai rai. Daca tot facem comparatii, nu prea e corect sa comparam tot timpul cu tarile vestice, in special scanndinavice. Inteleg, ne-ar placea sa fie si la noi la fel. Dar, sunt locuri in lume unde situatia femeii e jalnica. In sudul Indiei, de exemplu, cand se marita fata, parintii sotului primesc o dota consistenta, fata trece in familia sotului, legaturile cu familia de origine sunt atent controlate de catre socrii, dar cand ramane insarcinata, din luna a 7-a, pana implineste copilul 9 luni, se muta singura, fara sot, la ai ei, adica atunci cand nu e buna de munca si are nevoie de ajutor, sotul, socrii se dau la o parte si tot ai ei trebuie sa aiba grija. Lume, lume...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

" Are mama o fata si un baiat. Fata a nimerit bine, s-a casatorit cu un baiat bun: el spala, el calca, el face piata, el sta cu copiii, el face mincare... Baiatul in schimb a nimerit prost, s-a casatorit cu una rea, el trebuie sa calce, sa spele, sa faca mincare..etc" Andrada Misandra(da) L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza perioade de tranzitie, care nu se mai termina sunt accente de misoginism, dar se vor calma lucrurile. Dar parerea mea e ca barbatii romani sunt nici mai buni, nici mai rai ca altii si ii avem asa cum ii invatam noi ca sotii[sm], cum ii crestem noi ca mame si cum ii educa soacrele noastre, desi am vazut cazuri in care soacra educa bine si tot degeaba! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...