Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt romanii barbati misogini¿?


Recommended Posts

quote:
casandra Posted Donia: Iar celelate femei nu se mai impiedica de prejudecati, divorteaza si o iau de la inceput, fara sa mai depinda de un barbat. ------------- Asta mi se pare iar exagerare, sa divortezi ca el nu face patul, sau nu cumpara detergent, sau nu gateste, sau nu spala,...
Casandra, nu asta am spus si nici nu am vrut sa se inteleaga, dar de ce nu? Atunci cand o femeie se casatoreste si se asteapta la o relatie armonioasa, la respect, la armonie, la tandrete si in schimb descopera ca s-a bagat sluga la stapan, ei bine, o astfel de femeie poate sa decida ca acest stil de viata nu este acceptabil pentru ea. Si eu nu as avea nimic impotriva unei femei care decide sa divorteze din aceste motive, daca aceasta femeie considera ca nu se mai poate face nimic pentru casnicia si fericirea ei. Dar aici nu e vorba doar de spalat rufe sau facut patul. Am o prietena care a divortat pentru ca nu era fericita (din diverse motive), iar cei din jur au intrebat: "De ce divortezi, doar nu bea, nu te inseala, nu te bate... ce motive ai?" Adica atat avem dreptul sa steptam de la ideea de cuplu, convietuire, fericire in doi? De aceea spuneam ca femeile de azi sunt mai puternice, mai independente si nu se mai impiedica de prejudecati, ci aleg uneori sa puna punct si sa o ia de la capat. Eu personal nu sustin divortul, dar inteleg ca sunt cazuri in care nu exista alta solutie si vad ca sunt femei care isi aleg singure viata pe care vor sa o duca, fara sa lase societatea (gura lumii) sa le conduca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Andrada
" Are mama o fata si un baiat. Fata a nimerit bine, s-a casatorit cu un baiat bun: el spala, el calca, el face piata, el sta cu copiii, el face mincare... Baiatul in schimb a nimerit prost, s-a casatorit cu una rea, el trebuie sa calce, sa spele, sa faca mincare..etc" Andrada Misandra(da) L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
[:-)))] Andrada, esti mortala! Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada
" Are mama o fata si un baiat. Fata a nimerit bine, s-a casatorit cu un baiat bun: el spala, el calca, el face piata, el sta cu copiii, el face mincare... Baiatul in schimb a nimerit prost, s-a casatorit cu una rea, el trebuie sa calce, sa spele, sa faca mincare..etc"
In nici unul din cazuri nu aduce bani... Tare rau de fetele alea... In primul rand misogin= barbat care uraste sau ii e frica de femei. Sunt barbatii romani misogini? DA, in aceeasi masura in care TOTI barbatii sunt misogini, adica le e teama ca femeile pot castiga cel putin la fel cu ei, pot fi cel putin la fel de apreciate/ solicitate/ etc cat si ei, si isi vor pierde statutul de "sex tare" -ce expresie! Sunt barbatii romani mai nesimtiti si mai prost-crescuti decat alti barbati - de fapt asta era ideea din titlul topicului-? Nu stiu, nesimtiti si prost-crescuti sunt peste tot, nu e apanajul romanilor. Eu am avut noroc de un tata ca in povestea - vezi mai sus, autor Andrada - cu fata mamei dar care aducea si bani si de un sot la fel de dotat in calitati - doar ca nu calca si nu face mancare, ca am menajera iar in bucatarie ii rup picioarele daca intra. Deci ar trebui sa spun NU e adevarat. Adevarul e fiecare cu norocul lui, noroc care depinde de cat de bine cashti ochii cand iti alegi partenerul. Daca am sti sa ii dam deoparte pe toti aia marlani si betivi, poate s-ar perpetua mai putini... Pa, ca incep sa scriu filozofeli ... Noapte buna. Carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sint de parerea ca barbatii romani/est-europeni sint mai de moda-veche (misogin inseamna a uri femeia). Toate cuplurile de romani pe care le cunosc, tineri sau mai in virsta, traiesc dupa acelasi vechi model: femeia are grija de casa, barbatul trebaluieste pe linga masina sau face alte chestii "de barbat". Cititi putin la subiectul "Sinteti bune bucatarese" si la altele pe forum si o sa va dati seama cit de clara si definita e aceasta impartire in roluri la romani. Am avut si eu un prieten roman si, desi dadea cu aspiratorul sau mai spala vase, facea asta ca sa "ma ajute pe mine" ceea ce arata ca cea care avea obligatia de le face de fapt eram eu. Alta ar fi fost situatia daca dadea cu aspiratorul sau spala vase pentru ca astea sint lucruri care trebuie facute intr-o casa unde doi oameni isi impart treburile. Asta e si unul din motivul pentru care nu ma omor dupa barbatii romani. Si, asa cum spunea cineva mai sus, in general, barbatii romani isi inseala nevestele cu prima ocazie si fara a sta prea mult pe ginduri. Asta o spun din ce am vazut in Romania, la prieteni, si prin comparatie cu alte natii (vest-europene in general). Poate exclus italieni sau greci [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca problema este barbatul roman, ci femeia. Ca pe barbat, cum il educi asa il ai. Aveam colege de facultate frumusele foc si istete si stateau pe linga niste badarani nevoie-mare. Ba-i mai si "sponsorizau" din bursa si-ncercau sa-i convinga sa le ia de nevasta. Chiar asa sa te devalorizezi cu buna-stiinta ? Ca daca vecinul este macho, ce-mi pasa mie ? Spun buna-ziua si la-revedere si treaba lui. Dar daca iubitul este macho, trebuie sa fiu fraiera sa ma las calcata in picioare. In vest femeile s-au cam scrintit la cap in sensul celalalt. se culca in prea multe paturi fara sentiment, ii "devirilizeaza" pe barbati de ajung domnii ca niste cotoi castrati si sint mereu prea "confused" ca sa se comita la maritis.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu se poate generaliza, insa barbatii straini le apreciaza pe romance iar cei romani mai putin. Eu nu am fost nicaieri atat de curtata ca si in SUA, in Romania n-am cuvinte, hmmmm si Ro este si locul unde nu mi s-a aratat respect si apreciere dimpotriva....am vazut ca am fost apreciata altfel in strainatate decat acasa. Sotul meu nu e roman ci ungur totusi se simte diferenta dupa parerea mea gateste, e atent etc, dar nu e nici ca un american... Evident parerea mea este subiectiva, nu zic ca romanii is mai misogini ca si altii dar nu apreciaza ce au... barbatilor romani daca ati stii ce urate sunt femeile si grase in strainatate le-ati aprecia pe ale voastre mai mult, nici nu vorbesc de destepte si bune gospodine... allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by Lia Detaliezi putin afirmatia cu "legaturile cu rudele de gradul I se mentin tribale"? ne mai spui si ce intelegi prin "...barbatul...interes personal in emanciparea femeii" si la ce se refera aceasta emancipare de care pomenesti? si cand spui "structura veche a cuplului" ce-nseamna veche...stiu si eu,fa o referire la generatii(parinti,bunici,strabunici),ca sa stim exact cat de veche e structura aceasta in viziunea ta?
sigur ca da, pana nu ma ia somnul. desi ma epuizai si eu pe ciat cu Julie, dar ce nu fac eu pentru tine, Lia :)) [flo] 1. ma refeream la rolul major al socrilor intr-un cuplu, cordonul ombilical nu se rupe practic niciodata. sunt inca familii proaspat formate care privesc ca pe ceva normal sa primeasca apartament de la parinti, de pilda. apoi, socrii nu considera iesit din comun sa intervina in problemele cuplului si isi exercita autoritatea incepand de la folosirea bugetului pana la cresterea copiiilor. legaturile astea tribale sunt mai estompate cu fratii, surorile, cumnatele, cumnatii, dar tot exista. sa adaugam si nasii, care au si aia un cuvant de spus, unul greu. 2. barbatul roman ar avea numai de castigat din emanciparea femeii de langa el pe principiul simplu: ii e bine omului iubit si care ma iubeste, atunci imi e bine si mie. exista numai avantaje aparente din relatia care persista inca de sef si subordonat. familia evolueaza spre niciunde, calitativ vorbind, iar copiii n-au alte sanse decat sa repete modelul. 3. structura veche a cuplului este cea rurala la care faceam referire initial. [flo] Authority Zero
mei,io nu-st de akord nici cu afirmatia referitoare la rolu' major al socrilor,care e discutabel,nu-st de akord nici ca nasii-s rude de gradu 1:PPPP si nici ca si astia au nush ce influenta iestraordinara asupra fameliei tinerilor insuratzei:P. 2.nu vaz de ce femeia din patria muma nu-i capabela sa se emancipeze singurica,ci trebu' s-o ajute sotzu' sa se emancipeze,saracutza de ea. ..famelia care evolueaza spre niciunde si cupiii care n-au alta sansa decat respectarea modelului...nu stiu cata valoare are modelul expus,in situatia in care nu poa' sa se potriveasca tuturor cuplurilor-eu nu cred in sabloane,"taip-uri" si altele dintr-acestea). Daca vorbim strict de familiile din mediul rural,pot fi de acord cu ce povestesti tu,da' generalizarile sunt indiscutabel alunekoase.:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi-am adus aminte de ceva intamplari din 'copilarie' cu baieti/barbati de-ai nostri, autohtoni. eu, juna julieta (da' juna de tot), cu frumosu-mi romeo, cu care eram impreuna abia de vreo luna, la o sticla de vinuletz, povesteam.. si ne apuca pe noi filosofeala despre dragostea eterna, tra, la, la, ma intreaba daca eu cred ca poti iubi pe cineva toata viata. ii raspund ca da, la care el se uita la mine si imi spune ei bine, daca tu imi poti garanta ca ma vei iubi toata viata, eu te iau de nevasta [wow] pardon? de parca mi-ar fi facut cine stie ce favoare, adicatelea nici nu intra in discutie daca eu as vrea au ba, era de la sine inteles ca asta ar fi fost telul meu suprem [V] nu i-am dat replica asta atunci, ca eram prea intimidata, da' acu' ma pufneste rasul cand imi aduc aminte. am ramas impreuna aproape un an de zile si am multe amintiri de felul asta.. cand mergeam pe undeva, intotdeauna, dar intotdeauna ii facea mamica bagajul, si asta n-ar fi nimic, dar de fiecare data se apuca sa bodogane, ca niciodata nu face bagajul ca lumea, ca i-a pus aia, ca nu i-a pus ailalta, ca i-a aranjat lucrurile nu stiu cum in geanta.. recunosc cu mana pe inima ca si mie mi-a mai facut mama bagaje la viata mea, da' niciodata nu m-am plans ca le-a facut asa si nu altfel, daca nu-mi place, le fac eu, oare el nu tot doua maini avea sa procedeze la fel?? intr-o zi ne-am apucat sa facem impreuna placintele, sa facem e un fel de-a spune, le cumparaseram gata facute si le-am pus la cuptor doar, si, cum ne-am luat noi cu vorba, pana ne-am trezit sa le scoatem, se arsesera. nu va spun ce misto a facut de mine ca nu-s buna gospodina, ca nu stiu ce (ati retinut, le 'facuseram' impreuna..) astea-s lucruri minore, dar sincer ma bucur ca nu am ajuns sa aflu cum ar fi fost viata de zi cu zi cu el in casa.. mi-am mai adus aminte de-o faza, cu altcineva, cand eram la el in vizita, bausem o cafea si m-am dus sa spal ceasca, la care el imi spune zambind cu subinteles: "instinctul de femeie din tine nu te lasa pana nu speli ceasca".. dar aici recunosc, a fost vina mea, n-ar fi trebuit sa spal nici o ceasca.. (si aici vorbesc de barbati educati, culti, bla, bla, bla - am avut la un moment dat inedita experienta sa intru in contact, tangential, cu o ramura a lumii romanesti interlope din cele strainataturi europene, frecventand un bar romanesc, ce mi-au vazut ochii si ce mi-au auzit urechile pe acolo, fereasca sfantul, acu' sigur or fi si oameni culti si educati care isi bat nevestele, da' io nu mai vazusem femei cu ochii vineti pana atunci) mey, acu' sa viu si cu contra-exemple, colegului meu actual, balcanicul meu drag, de aproape un an de zile eu nu i-am gatit niciodata nimic (e adevarat si ca eu am stat la camin anul asta si n-am avut bucatarie) el in schimb imi tot face diverse chestii, si de 1 mai a facut mici, iar la sfarsit a venit la mine lingusitor si m-a intrebat ti-au placut, zic da, zice ma iei de barbat? [:D] da, da, ma recunosc in exemplul Andradei [zz] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, eu cred ca puterea exemplului din familie e mare.. mai ales cand e confirmat exemplul si de familia vecinului, si a bunicilor, si a nasilor, si a prietenilor Xulescu, si a parintilor prietenilor unde te duci in vizita.. se poate trece peste, dar probabilitatile inclina in partea cealalta. Si rolul socrilor este, de multe ori, semnificativ, acum e adevarat ca sunt si multe culturi in care e si mai mare, deh, totul e relativ.. Da' treaba cu implicarea socrilor/parintilor in tanara familie e buclucasa rau, o moneda cu.. mai mult de doua fete - asta ar fi alt sobekt de dezbatere [:)] [flo] Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am idei putine, dar fixe. barbatul (roman sau de alta natie) e asa cum il educi tu de la bun inceput sau cum il accepti. in facultate am avut un prieten la care mama ii facea tot (spalat, calcat, pus masa, spalat farfuria etc). dupa ce am stat jumatate de an impreuna isi spala singur lenjeria de pat, ma astepta cu masa, facea curat in camera singur samd. si asta fara sa-i fac capul mare zilnic. o data am avut o "mica problema". eu faceam mincare, el facuse piata si acum citea ziarul. ii zic: taie te rog mararul ca trebuie sa-l pun acusi in mincare. el: da, bine. si citeste in continuare. eu, fara scandal, fara sa zic nimic, am dat mincarea (neterminata) deoparte, mi-am luat o revista si m-am asezat in fotoliu la citit. in secunda doi s-a ridicat si a taiat mararul si de atunci nu am mai avut discutii pe tema asta. conteaza foarte mult rolul pe care ti-l asumi. daca tu crezi despre tine ca esti datoare sa aduci bani in casa, sa-ti mai dai si doctorat sau mai stiu eu ce, sa faci mincare, curat, sa speli, sa cresti copiii, in timp ce el se uita la meci sau umbla brambura, atunci si barbatul te va vedea la fel. normal toate trebuie sa vina de la sine , sa nu explici ca vrei respect, consideratie. dar daca explici si nu intelege, si mai stai cu el inseamna ca iti asumi traiul asta si asta e. Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://community.webshots.com/user/ancutza124
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...