Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt romanii barbati misogini¿?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by crinuta
Si atunci intreb, cum ii poti schimba mentalitatea unui barbat care este crescut asa? Cum il convingi ca si treburile din gospodarie se impart?
Eu cred cu inversunare ca nu numai mentalitatea barbatului trebuie sa se schimbe, ci si ce a femeii. Atat femeile cat si barbatii sunt influentati de educatia primita in familie. Uite, imi amintesc de o discutie cu o prietena, in liceu, in care eu afirmam ca nu voi spala chilotii, ciorapii si batistele sotului. Iar replica ei a fost ca TREBUIE, ca oricum, pana atunci ne vom obisnui cu ideea, doar ei ne sunt soti, nu-i asa? Eu ii ridic o statuie tatalui meu, care o ajuta pe mama cu absolut orice, ba mai venea si de la cumparaturi, mandru, cu 10 pachete de vata, pe vremea cand nu se gasea [:D]. Concluzia mea este ca trebuie sa schimbam noi lucrurile, cu copii nostri, si incet incet societatea ramaneasca se va schimba si ea. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns
dragele mele dragi, nu toti barbatii sunt misogini, nu toti barbatii sunt domni, fiecare din noi...la un moment dat ..am intalnit...un misogin ..in viatza noastra. nu trebuie sa fii american, neamtz sau...chinez ca sa nu fii misogin, si in spania spaniolii mai bat nevasta dar astea sunt cazuri..1 la...un milion, si nemtii...beau si americani...se cearta cu nevestele, ..nici un babrbat si nici o femeie nu sunt perfecti...e vorba de educatie fetelor,...e vorba ca barbatul respectiv..care...daca a vazut asa ceva in casa parintilor sa si...sa si doreasca...ca in sanul familiei lui sa ..nu se regaseasca elemente...rele...la adresa femeii. sotul meu e roman...dar e ...educat si are respect la adresa femeilor...pt ca zice..."tu, mama si poate ..fiica noastra ..sunteti femei...." un pup pt voi.. vivian ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca si eu am citit tot, asa e, pana la urma sunt si ei oameni, destul de copilarosi de altfel. Si, fiindca tot se discuta despre barbati, curioasa sa vad si cum privesc barbatii relatiile cu femei am dat peste site-ul acesta: http://www.seductie.as.ro . Pe mine, rasfoirea unora dintre scrisorile de acolo, m-a binedispus si m-a facut sa banuiesc cine ar fi autorul scrisorilor, un anumit creator de imagini, care ne delecteaza si pe acest forum, in zona artelor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
Sa stii ca si eu am citit tot, asa e, pana la urma sunt si ei oameni, destul de copilarosi de altfel. Si, fiindca tot se discuta despre barbati, curioasa sa vad si cum privesc barbatii relatiile cu femei am dat peste site-ul acesta: http://www.seductie.as.ro . Pe mine, rasfoirea unora dintre scrisorile de acolo, m-a binedispus si m-a facut sa banuiesc cine ar fi autorul scrisorilor, un anumit creator de imagini, care ne delecteaza si pe acest forum, in zona artelor.
wow, cum dai mai tu numa de siteuri interesante? :))ai vazut anuntul din pagina, cum ca au fost preluati de MISA? si, btw, de arte, scrisorica despre PIF m-a lasat PAF :)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca barbatul care se proclama misogin "din printip" este fie homosexual, fie ipocrit. Pai ce, daca vine Zeta Jones in costum Victoria Secret o sa zica vreunul un NU hotarit din printip ? Pentru fiecare barbat sanatos exista o Zeta Jones a lui care dupa ce-l trece prin dormitor il face plastilina. Din pacate nu este intotdeauna nevasta. Cit despre forumul acela, majoritatea miros a pustani abia trecuti de facultate, impaunati si nesiguri pe ei. Pai uite, cel mai grozav amant din lume a fost Don Juan si el iubea femeile, le punea pe piedestal si-apoi intra in iatac. un misogin este dezgustator, n-are nici o putere de seductie si mai este si un amant de doua parale, ca este egoist si-n viata si-n pat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, ce povestesti tu este un caz fericit si trebuie sa fii mandra de familia ta, insa, asemenea cazuri sunt atat de rare in Romania, incat le numeri pe degete. Eu una nu as putea trai asa. Am norocul sa am un sot minunat, care ma ajuta, care si gateste, ma scoate in oras. Nu eu l-am educat sa fie asa, pur si simplu asa a fost de la inceput. Pis-Pis, sunt de acord cu tine cand afirmi ca si femeile trebuie educate. Asa este! Femeile care accepta genul asta de " treatment" din partea barbatului poarta o mare parte din vina. Oricum, pe un barbat care provine dintr-o familie asemanatoare cu cea descrisa mai devreme, este foarte greu sa il schimbi, si totusi, numai sotia poate face asta. Crinuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele va citesc,ma gindesc in fel si chip.Si unele si altele aveti dreptate.Tine si de educatie ,de societate,de mentalitate(de care unii se dezbara cam greu) Si eu cred ca marea majoritate a romanilor sunt invatati sa "frece menta"spus asa mai romaneste.Sunt si exceptii,cunosc citiva domni(relatii de familie si chiar vecini)care faceau piata si care gateau. Crinuta eu te cred[:D]deh oameni cu aceasi "dambla"(pasiune) Eu am un sot cu care ma cert ca el vrea sa gateasca.Fara nici o exagerare.Ma supar,se supara si el si pina nu il iau cu zaharelul si nu il lasa sa-si faca damblaua nu-i trece.Ma da afara din bucatarie.Ma joc cu Amira,vb pe yahoo cu prietenele si el ma intreaba ce vreau sa maninc.De multe ori nu il las,pt ca face prea multa mincare,adica multe feluri si ma chinui zile sa le termin.Cred ca eu am o problema de mentalitate la faza asta. Ca adusei vorba,cred ca si femeile trebuiesc educate ,dar culmea imi pare ca toate au impresia ca sunt la egalitate cu barbatii(in societatile din care provin).Probabil multe dintre ele se imbata cu apa rece. Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...