Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt romanii barbati misogini¿?


Recommended Posts

Lia esti [cool]m-ai facut sa zimbesc[:D] Ne certam mey,pe cuvint.Mor cind il vad la bucatarie.Da` ce se oftica el ,mamaaa, crede ca nu imi place cum gateste.Si na,da-i chin sa impaci "omul".Da` imi place numai cind am musafiri si atunci doar in cazul in care ori face el,ori eu.Nici lui nu-i place sa-l deranjez ,nici mie sa-mi cinte in creier la fiecare minut"do u need help??"[bang][bang] Da` cre ca schimb foaia,na[:D]Sa stea si domnul la cratitza si fata la meci[:-)))][:-)))] si inca o faza ,ce ati face sa va trezeasca din somn pe la 2,3,4 am ,ca el facu ceva bun de mincare?[bang][bang] Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns
De obicei nu intru aici la "In unul..." pentru ca am impresia ca subiectele din zona s-ar potrivi mai bine la "Femina..." dar uite ca nu e chiar asa. Deci, daca imi permiteti, as avea si eu cateva comentarii legate de subect . In primul rand vreau sa va spun ca urasc generalizarile (de care, din pacate, forumul asta e plin) si verdictele date prin prisma lor. In al doilea rand nu sunt de acord ca romanii ar fi misogini. A ! Daca vorbim despre o societate patriarhala atunci s-ar putea sa fim mai aproape de adevar. Si atunci am ajunge si la cultura si civilizatia "orientala" si la nivelul de educatie al romanului (indiferent de sexul acestuia). In al treilea rand as vrea sa va descriu o scena de film american care cel putin mie imi este foarte familiara : "stapana casei" face tartine cu unt de arahide, copii (vreo 3) coboara impreuna cu tatal lor in dining si mananca in fuga in timp ce "stapana" le pune pachetele in genti. Tatal pleaca cu masina la office iar copii sunt dusi de mama la scoala. Apoi ea se duce la shopping, salon, gradinareste, spala rufe, face mancare, etc. In timpul asta tatal munceste, mananca cu partenerii de afaceri, se intalneste cu amanta si intr-un tarziu ajunge si el acasa. Este cumva asta imaginea egalitatii dintre sexe sau a promovarii femeii. Vlad - Un misogin care dupa job face cumparaturi, gateste, spala copilu'...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tata lu Toma
Vlad - Un misogin care dupa job face cumparaturi, gateste, spala copilu'...
Vlad [flo] He, he, cat despre modelele de familie din filmele americane, ei, le luam noi la puricat si pe ele... Oricum, nu pot spune ca nu mi-ar conveni sa fac tartine cu arahide in timp ce consortu' imbraca copchilu'. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bang]Dragele mele, Desi am mai raspuns de cateva ori la opiniile voastre,cred ca a venit momentul sa dau un raspuns mai serios sau mai bine zis sa imi exprim intreaga si adevarata opinie.Din cate am citit opiniile voastre(pentru care va multumesc) sunt impartite.Este logic sa fie asa.Asa este viatza .Asta e spiritul ce ne-a facut sa evoluam.Unele au spus ca romanii sunt mai misogini decat strainii.Adevarul ca intotdeauna este undeva la mijloc.Evit sa dau un raspuns ferm la aceasta intrebare in schumb voi spune altceva:FEMEILE DIN ROMANIA SUNT MULT MAI "OCUPATE"decat cele din vest.De ce ?In primul rand datorita penuriei de bani ce exista azi in tara.De aici pleaca toate.Atunci cand sunt bani, desi banii nu sunt totul,incep discutiile ,problemele,sacrificiile etc.Femeile din romania au mai multe suflete si prin aceste suflete reusesc sa scoata de multe ori familia pe linia de plutire.Ar trebui sa scriu multe randri ca sa pot exprima doar parte din meritele femeii.Ea se duce la servici, face piatza,vine acasa face mancare ,spala copiii,face lectiile cu ei,face curatenie, calca rufe apoi trebuie sa fie sotie:-)(ca doar nu e obosita)...... Sunt barbati care ajuta si asta conteaza foarte mult.Dar ei sunt putini.De ce? S I M P L U : Haide-ti sa punem punctul pe I si sa spunem ca de exemplu toate cuplurile din lume deci si femeia sunt aparate de legea suprema a tarii Constitutia.De exemplu cea pe care o avem acum este inspirata si are ca baza constitutia din 1920(cred).Care erau drepturile femeii atunci?Cate femei erau atunci deputat sau parlamentar?Bine nici acum nu prea sunt multe.Mai pe scurt toate constitutiile din lume sunt facute de catre un parlament ce au in constituire in special barbati.Tot se vorbeste despre egalitate in drepturi intre femei si barbati.......va fi greu de facut.Asta este cel putin opinia mea.Va trebui sa mai treaca mult timp pana sa fie cu adevarat dreptate si egalitate asa cum ar trebui sa fie. Cel mai dificil lucru care ar trebui schimbat este mentalitatea. Ar trebui sa dezvolt mult mai mult acest subiect dar e mai bine sa ma opresc aici. Nu am aruncat semne de intrebare asupra barbatilor si nu i-am aratat cu degetul in nici un moment.Am incercat doar sa expun o opinie . Va multumesc tuturora si ne vom mai intalni[cheers] Un salut pentru toti! ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
Sa stii ca si eu am citit tot, asa e, pana la urma sunt si ei oameni, destul de copilarosi de altfel. Si, fiindca tot se discuta despre barbati, curioasa sa vad si cum privesc barbatii relatiile cu femei am dat peste site-ul acesta: http://www.seductie.as.ro . Pe mine, rasfoirea unora dintre scrisorile de acolo, m-a binedispus si m-a facut sa banuiesc cine ar fi autorul scrisorilor, un anumit creator de imagini, care ne delecteaza si pe acest forum, in zona artelor.
ATENTIE CAND ACCESATI ACEST LINK: Event: Virus Found! Virus name: Trojan.Downloader.Inor!!! Mai bine nu-l accesati. Cele (cei) care deja ati facut-o poate ne dati cu copy paste ce v-a delectat pe acolo. In rest, cautati-va de trojeni :-) "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by anis
.francezii cu amantele si tot asa..
hmm, sa am pardon, dar aici ai dat-o bara :) Mai fustangii ca românii eu nu am cunoscut inca o natie, mai ales atunci cind sint insurati!!! Prea putini sint cei care nu calca pe de laturi... pe cind aici nu prea am cunoscut barbati ( francezi) care sa isi puna casnicia in pericol pentru o partida de "jambes en l'air". Toulouse, la ville rose [roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bärbatii romani misogini? Adicä sä urascä femeile, conform definitiei? Nu as zice! [V] Dar as face insä o distinctie intre capacitatea lor de a respecta o femeie si aceea de a fi misogini. Eu am auzit o datä acasä un räspuns al unui bärbat care fusese intrebat de ce isi insalä bärbatii sotiile (asta in ideea cä acceptäm cä proportia este mai mare in randurile lor)... "Scuza" lui (mai ales cä era subiectivä [;)]) mi-a rämas in memorie: cicä bärbatul e ca trenul, nu poate merge decat pe douä sine!! [xx(][hot] Vezi doamne, nu poate "functiona" decat cu amandouä: sotie&amantä!! [alcool] Sä nu imi spuneti cä asta e o dovadä a lipsei de misogism! [:D] Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...