Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femeile divortate..


Recommended Posts

de ce sunt femeile divortate ,marginalizate?nu vreau statistici, nu intentionez sa ma inspir din raspunsurile voastre,poate doar sa incerc sa inteleg de ce o femeie divortata,tanara care are un copil este privita altfel.. Maria & Cosmin[bicla]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cunosc femeie tanara divortzata si cu un copilas, niciodata nu am privit-o altfel si nici nu mi s-a parut ca ea este marginalizata, chiar ca acum se recasatoreste cu un tip absolut ok si fain. Poate vorbesc doar din punctul meu de vedere pentru ca pe mine niciodata nu m-a interesat ce fac altii si nu am judecat pe nimeni, asa a fost la mine in familie, fiecare cu treaba lui de ce sa ma apuc eu sa ma intereseze viatza cuiva...poate altii gandesc altfel...nu stiu...poate doar tu crezi ca altii se apuca sa te judece sau sa te priveasca cu ochi critic?Ia si asta in calcul...nu stiu... Eu una stiu cum sunt si cred ca majoritatea sunt ca si mine. Alina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 36 ani, sunt divortata si am un baietel de 3ani si 9 luni... Nu m-am simtit niciodata marginalizata, prietenii mei sunt extraordinari si nu am fost pusa vreodata intr-o situatie anormala. Precizez ca nu am un partener (iubit), dar nu am fost niciodata privita aiurea, copilul meu este indragit si alintat de toti cunoscutii... Detaileaza despre ce doresti sa vorbim, despre faptul ca e greu sa cresti copilasul singura sau despre situatiile in care ai fost pusa de catre oamenii din jur... [flo] Cu drag, Violeta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, Maria, din pacate. Si vorbesc pentru ca am cateva cunostinte care sunt divortate. Sunt marginalizate, prietenele se feresc deoarece deh, acum sunt libere si n-au altceva de facut mai bun decat sa strice casatoriile tuturor cunostintelor, nu pot merge la prea multe distractii- toti sunt cupluri, etc. Insa cred ca atitudinea asta nu se opreste la femeile divortate, ci la toate femeile care n-au o relatie. Ce tampenie in definitiv! o femeie, un om, este valoros pentru ceea ce este el, nu pentru partenerul-partenera pe care-o are. Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Violeta, din punctul meu de vedere,ma simt marginalizata.si am simtit asta de multe oro.si la gradinita si la petreceri data de firma pentru copii,unde fiecare venea cu sotul sotia.si noi doi singurei.eu si Cosmin.si am plans de multe ori dupa.imi aduc aminte,la ultima petrecere a copiilor,am venit in masina pana la locul cu pricina cu mama unui coleg si cu copii lui.pe drum era numai lapte si miere si acolo cand am ajuns,s-a schimbat radical.era poza de final,cu mos craciun si toti copii erau langa el.mama colegului m-a intrebat de ce nu a venit si sotul sa-si pozeze copilul.cand i-am spus ca sunt divortata..nu va spun ce fata a facut.si la plecare,mi-au spus ca numai avem loc in masina.. sunt multe nedreptati suferite.dar cred ca cel mai tare ma doare cum se uita Cosmin cand mergem in parc,sau la Mac. nu credeam ca o sa-mi pese vreodata de ce zic altii despre mine.sau poate ca imi pasa de cand vad ca mi s-a pus eticheta de"divortata cu un copil".nu putem sa o invitam nicaieri ca are copil,nu putem sa o invitam la petreceri unde sunt numai cupluri..cam astea sunt in mare comentariile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariagi pot fi multe motive pt care la femeia respectiva i-a picat fatza cand i-ai spus ca esti divortzata: de la cel care-l banuiesti tu pana la faptul ca poate s-a simtit jenata ca te-a jignit fara sa vrea.la fel despre luatul in masina. Pot sa-ti spun ca eu am avut 2 prietene pe care eu le consideram prietenele vietii mele, amandoua s-au maritat inaintea mea si de a doua zi dupa ce s-a maritat cea de-a 2-a (eu pe vremea aceea nici nu aveam o relatie deci eram singura) m-au exclus complet din preajma lor, nici macar invitata sa vad caseta de la nunta nu am fost. Asta dupa o "prietenie"de cca 8 ani. Ce te astepti de la un strain? Nu cred ca ele te simt ca o amenintzare si nu mai fi si tu asa fatalista. Ce inca nu te-ai lamurit cum sunt oamenii? Rai, iti spun eu daca inca nu te-ai trezit din visare. Nu fi disperata si fi tu insati, nu te lasa doborata de prejudecati ca la urma urmei fiecare are minusurile lui, problemele lui si familia(necazurile) lui si nu sta nimeni prea mult sa te judece pe tine sau sa-ti despice viatza in 7. Fruntea sus, hai! Alina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mariagi, Dupa cele ce spui tu aici, eu trag concluzia ca persoanele carora tule spui "prieteni" nu te merita. Daca pentru ei conteaza asa de mult faptul ca esti divortata si cu un copil, sincer da-i la o parte si vezi-ti de treaba ta. Ai un copil de crescut care vrea sa te vada zambitoare. Eu am o prietena care pur si simplu si-a dorit un copil si l-a facut cu cine a vrut ea. Si nimeni n-a dat-o "la o parte" din aceasta cauza.(necasatorita cu copil) Nu are rost sa mai pui suflet in necazurile cu cei din jur, cauta alt grup de oameni, oameni adevarati de data asta. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iti multumesc din suflet Lia,pentru cuvintele frumoase.dar cred ca mai usor iti schimbi statutul decat mentalitatea celor din jur.si chiar daca nu ai nici o problema cu ce spun,dar mai ales ce gandesc altii despre tine,sa nu uitam ca traim intr-o societate.cu foarte multe reguli nescrise.in care,am citit aici pe forum cu ceva vreme in urma,o femeie fara barbat-iubit este privita ca una care alearga dupa ..asa ceva.ma rog,expresia a fost ceva mai deochiata. am constatat ca nu conteaza cate eforturi faci,ce mama model esti si ce angajat exemplar.in carte ta de vizita o sa apara mereu la starea civila:divortata. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariagi nu vreau sa te superi pe mine dar mie imi face impresia ca tu te incapatzanezi sa crezi asta, poate treci printr-o perioada mai grea si de aceea, eu oricum ti-as propune sa nu mai vezi lucrurile asa in negru ca mai sunt si oameni cu gandire cat de cat sanatoasa pe lumea asta. Eu iti doresc numai bine si sa stii ca uite eu nu as judeca pe nimeni si niciodata nu am facut-o, si sa stii iti mai spun odata cunosc caz clar de femeie divortzata cu un copil in Romania care nu are problema asta, mai stiu si o femeie care nu a vrut sa se casatoreasca si a facut un copil si pe departe de a fi marginalizata am auzit numai murmure admirative la adresa ei. Te rog sa ma crezi. Alina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PS: eu am fost crescuta doar de mama de cand aveam 2 ani ! Pe mine doar ceilalti copii m-au tratat putin altfel, dar eu agresiva fiind (poate din acest motiv!) ii tratam cu gionturi.. Ha ha ha, in schimb n-am sesizat vreodata pe vreunul dintre cunoscutii mamei mele, sa o "atace" sau marginalizez, iar pe post de insotitor la petreceri si alte sindrofii (cupluri) eram eu. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...