Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Par gras


Recommended Posts

Si eu sunt adepta spalatului pe cap in fiecare zi. Vreau sa adaug cateva momente: Temperatura apei - sa nu fie fierbinte. Uscarea - nu te grabi sa usuci parul cu uscatorul la max., cu aer fierbinte (faci matreata si parul se ingrasa rapid). Si un lucru important: alimentatia! Cat mai multe cruditati si fereste-te de grasimile saturate, adica mezeluri, margarina, maioneza, cascaval, carnea grasa de porc, pielita de pui ... slanina cred ca nu mananci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cum au spus si fetele: spalat zilnic cu sampon (trebuie sa fie specificat pe recipient "uz frecvent"). Exista sampon pentru par gras la radacini si uscat la varfuri, care pentru mine a fost foarte bun! Eu una nu ma spal cu sampon pt par gras, am citit niste sfaturi prin nu s'ce publicatie franceza si de cand le urmez nu mai am nevoie sa fac parul permanent. Era unica mea rezolvare, solutia de permanent usca parul dar il si nenorocea. Asa ca: -spalat zilnic -sampon uz frecvent -schimbarea samponului la perioade regulate (cele din gama Organics volum si Pantene mi-au fost de mare ajutor)-o data la o luna, doua- -nu se freaca pielea capului cu unghiile deoarece glandele sebacee - aflate la radacina firului de par- devin si mai active, deci si parul mai gras. Masaj usor cu pulpa degetelor. -apa calduta (nici prea rece, nici fierbinte) -o masca regeneranta pentru par face tare bine din cand in cand -vopsitul parului (si fara nici o legatura fac o paranteza: cica la parul vopsit paduchii nu trag. Asta o spun pt ca aici in Franta tot copilul bine educat aduce cativa paduchi de la scoala si Doamne ce mai costa sampoanele speciale si spray-urile protectoare!) Cum-necum, eu am reusit sa am un par frumos,am renuntat la permanent si coafeza de fiecare data se mira de evolutie. Dar fara apa si sampon as fi moarta! Michaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by allya
DESCANTEC draga Nada asta suna promitator sunt sigura ca ii f buna! vreau si eu aveti idee cum as putea cumpara din SUA produsul asta? ati incercat cu altele de la Plafar? allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
allya, imi pare rau, dar cred ca singura metoda e sa-l ti-l aduca cineva..se fac tratamente de cate o luna, cam de doua ori pe an..mie mi se pare intr-adevar bun D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Silvana, Si eu am cam aceeasi pb si pot sa-ti spun ca am descoperit un sampon f. bun pt. acest caz: Nivea pt. par normal, dar "for men". Mie mi-a ajutat f. mult. Nu pot sa spun ca numai am par gras, dar ma spal doar de 2 ori pe saptamina. As putea si saptaminal, dar parul meu e f. subtire si numai sta in nici un fel. Si nici parul nu prea mai imi cade, decit cind "napirlesc". Nu stiu daca o sa te ajute si pe tine, dar poti sa incerci Karina+Bogdanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvana, uite ca mi-am adus aminte de un sampon care ma tinea foarte mult timp, este marca Klorane, sampon de citrice. Uitasem complet de el, gasesti si aici un link: http://www.skincarecatalog.com/klorane-citron-pulp-shampoo-with-vitamins-(vitality-&-radiance).html [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Karina
Draga Silvana, Si eu am cam aceeasi pb si pot sa-ti spun ca am descoperit un sampon f. bun pt. acest caz: Nivea pt. par normal, dar "for men". Mie mi-a ajutat f. mult. Nu pot sa spun ca numai am par gras, dar ma spal doar de 2 ori pe saptamina. As putea si saptaminal, dar parul meu e f. subtire si numai sta in nici un fel. Si nici parul nu prea mai imi cade, decit cind "napirlesc". Nu stiu daca o sa te ajute si pe tine, dar poti sa incerci Karina+Bogdanel
mie nivea nu mi-a placut de nici o culoare[xx(] e adevarat, trebuie sa incerce ea, pentru ca fiecare par difera eu zic in continuare head&shoulders cu lamaie![il] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gandacelu mie nivea nu mi-a placut de nici o culoare[xx(]
Gindacelu, nu orice Nivea, ca am incercat si eu alte sampoane Nivea si nu au fost bune, dar asta pt. barbati ("for men") mi-e tare bun. Karina+Bogdanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...