Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Cum ma sfatuiti sa procedez in aceasta situatie: Locuiesc impreuna cu prietenul meu, avem o relatie reusita as spune, fara insa sa ne punem problema unei casatorii in acest moment. S-a ivit oportunitatea cumpararii unui apartament si pretul acestuia insumeaza economiile mele in intregime. Nu stiu daca sa cumpar apartamentul pe numele meu sau sa-l cumparam pe numele amandorura, in conditiile in care eu as putea pune 2/3 din pret iar el doar 1/3? Din punctul meu de vedere as pune linistita toti banii si l-as trece pe numele amandorura dar nu cred ca el ar acepta. Dupa cum stiu sigur ca nu s-ar simti prea bine sa continuam sa stam in casa "mea". Stiu ca trebuie sa discut asta cu el, dar pana atunci voi, dragi prietene/prieteni, cum ma sfatuiti sa procedez sau sa deschid discutia? Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iti spun cum am facut eu: Noi ne gandeam serios la casatorie cand s-a ivit ocazia cumpararii unui apartament in intregime din banii mei. Si noi stateam impreuna dar la parintii lui. Am luat apartamentul pe numele meu. Iar de mutat ne-am mutat impreuna singuri in casa mea. Dupa alti 3 ani ne-am casatorit (a durat asa mult pentru ca nu am avut banii necesari nu pentru ca nu am vrut) Acum este casa noastra (desi din punctul meu de vedere asa a fost din clipa cand ne-am mutat in ea)dar in acte tot pe numele meu de fata este. Singura problema a sotului meu a fost legata de faptul ca nu mai locuiam in aceeasi incinta cu mamica lui si nu cine este proprietarul de drept al casei. Bineintels nu a lipsit "cantecul" de rigoare dar pana la urma ne-am inteles. Nu vreau sa fiu privita "aiurea" insa la capitolul "casa" am fost extrem de egoista si am gandit la modul urmator: nu am de unde sa stiu ce va fi peste 2 ani, mai ales ca nu eram casatoriti inca. Casa e casa, e pe banii mei, deci si pe acte voi fi eu. Daca lucrurile merg bine legea spune asa: casatoriti au ba dupa X ani de convietuire dovedita cu martori, bunurile se impart la doi deci tot dracul ala. Dar pana se implinesc acei X ani... nimeni nu poate sti cum este. Eu am povestit un "cearsaf" tratand dpdv economic problema. Dpdv al orgoliului lui cum ca va sta in casa ta, nu iti ramane decat sa fii foarte diplomata si sa ii spui ca indiferent cine este pe acte acolo unde stati voi este casa voastra, bla bla bla. Iti spun eu ca daca acum stati cu chirie si el nu vrea sa stea in casa ta vor ramane doar doua posibilitati: fie se muta la tine, fie isi cumpara si el casa [:D][:D][:D] si apoi trageti la sorti in casa cui sa stati. Sper ca nu te-am suparat cu modul in care am pus eu problema. Eu am trait o situatie aproape identica si ti-am spus cum am facut eu... Bafta! Andreea Victory belongs to those who believe in it the most!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine jumi-juma, sau daca e al tau pe numele tau, daca e al lui pe numele lui. in cele mai sudate cupluri discutiile ies, de obicei, de la bani in cele mai multe cazuri! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu! Ia casa pe numele tau daca sunt banii tai! Andreea din cate stiu eu de la doi avocati din Romania, indiferent de cei x ani de la casatorie, casa nu mai devine bun comun, deci ramane a proprietarului de drept daca e cumparata inaintea casatoriei! Acum, eu nu cred ca ei sa ma fi mintit in doi,dar daca tu stii mai multe te rog spune-mi ca ma intereseaza tare subiectul! Nimeni nu e perfect ! Diana .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Debby, nu stiu chiar asa de la sursa ca tine. Tin minte ca asa se vorbea atunci, cand tocmai aparuse legea care reglementa relatiile de concubinaj sau asa ceva. Deci nu de la casatorie am zis, ci de la convietuire. Chestia cu casa cumparata inaintea casatoriei care nu devine bun comun dupa ani de casnicie era in legea veche. Din pacate nu stiu cum se numeste legea asta. Dar stiu sigur ca s-a schimbat acum cativa ani. Poate avocatii de care zici tu te-au sfatuit inainte de aparitia legii noi? [alcool] Sper sa nu fi vorbit prostii. Andreea Victory belongs to those who believe in it the most!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Numai bunurile dobandite in comun dupa casatorie se impart in caz de divort. Cele dobandite inaintea casatoriei nu. De ce nu intrebi un notar daca nu se poate stabili prin acte in ce proportie esti proprioetarul unui imobil. Asa ar fi cel mai cinstit. Daca el contribuie cu 1/3 normal este sa fie si el proprietar in aceeasi proportie. Daniela, mamica de Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Androix
Debby, nu stiu chiar asa de la sursa ca tine. Tin minte ca asa se vorbea atunci, cand tocmai aparuse legea care reglementa relatiile de concubinaj sau asa ceva. Deci nu de la casatorie am zis, ci de la convietuire. Chestia cu casa cumparata inaintea casatoriei care nu devine bun comun dupa ani de casnicie era in legea veche. Din pacate nu stiu cum se numeste legea asta. Dar stiu sigur ca s-a schimbat acum cativa ani. Poate avocatii de care zici tu te-au sfatuit inainte de aparitia legii noi? [alcool] Sper sa nu fi vorbit prostii. Andreea Victory belongs to those who believe in it the most!
Andreea eu anul trecut am aflat si de fapt a fost un soc( nu sunt eu cea care are problema direct). Cand vin in tara in iunie mai consult unul si vad sigur. Bine-ar fi sa ai dreptate[bang] Nimeni nu e perfect ! Diana .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt sigura ca bunurile dobandite inainte de casatorie nu devin bun comun. Eu am avut un apartament cumparat inainte de casatorie, pe care l-am vandut dupa casatorie, si sotul meu nu a trebuit sa vina la notar sa semneze la vanzare, atunci mi-a spus clar notarul chestia asta (acum 2 ani). Nu cred sa se fi schimbat ceva intre timp. Exceptie fac cazurile in care apartamentul e cumparat in rate, si ratele (o parte) se platesc in timpul casatoriei. Atunci se considera ca au participat amandoi sotii la achitarea casei (se poate stabili in ce proportie, in functie de venituri, in cazul unui partaj). In legatura cu problema ta, mi se pare normal fie ca apartamentul sa fie numai pe numele tau (in cazul in care pui tu toti banii; asa ar fi cel mai bine, nu se stie ce se intampla in viatza...), fie puneti jumi-juma si atunci sunteti 2 proprietari in indiviziune. Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 1 luna) si Ramona (2 ani) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ar fi sa cumperi apartamentul si el mobila, aparatura electrocasnica (televisor, frigider, aragaz, microunde), etc? In felul asta amindoi contribuiti si amindoi puteti pleca cu ale voastre daca e sa va despartiti A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...