Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Daca inca nu se pune problema casatoriei, cel mai intelept este sa il cumperi pe numele tau. Problema de orgoliu este mai mica decat o eventuala mare problema ulterioara in cazul unei despartiri. Acum totul este minunat, dar niciodata nu poti sti ce va fi peste un numar de ani. Eu zic mereu: better safe than sorry, deci mai bine fii tu in siguranta decat sa iti para rau mai tarziu. Numai bine, Lia PS Si eu stiu ca bunurile cumparate inaintea casatoriei nu devin bun comun dupa X ani. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sunt de acord cu Laura T.Stiu sigur ca bunurile dobindite inainte de casatorie nu devin bunuri comune.Eu am apartament cumparat pe numele meu inainte de casatorie.Acum doi ani cind am fost acasa am vrut sa il vind si ca sa fiu sigura ca se poate m-am interesat.Daca pe actul de cumparare este trecut numele tau de fata si data la care s-a efectuat achizitia,iar in cazul casatoriei iti schimbi numele si bineinteles ca este trecuta data,iar cele doua date dovedesc ca erai necasatorita cind ai cumparat apartamentul ,atunci sotul nu are nici un cuvint de zis daca tu vrei sa il vinzi,cum nu are dreptul nici macar la un leu din valoarea lui.In cazul meu totul fiind renovat,mobilat etc.iar toate chitantele sunt cu data si cu numele meu.In cazul in care vb fetelor este in rate si el contribuie, banuiesc ca se schimba datele problemei.Eu m-am interesat pt ca plecam si vroiam sa-i las mamei o procura prin care sa o imputernicesc sa il vinda in lipsa mea .Pina nu intrebi nu stii.Pina la urma nu am vindut nimic la sfatul sotului,caruia ii place ff mult apartamentul.A zis sa il las ca nu se stie ce o sa se intimple in viitor,iar o casa are valoare.Iar pe chestia cu mindria eu nu as da doi bani.De ce adica sa fie mindru si sa nu poata locui in casa mea?Eu i-am zis asa,"deocamdata e si casa ta,daca divortam casa`i a mea,usa`i a ta"[:D][:D]Bineinteles ca-i om cu capul pe umeri si nu are nevoie de explicatiile mele.Are prea mult bun simt sa-si vire nasul unde nu-i fierbe oala. Nicole[gravi]&Amira[copil] http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine experienta m-a invatat ca cel mai intelept e sa nu ai bunuri in comun cu un om cu care nu esti casatorit, chiar daca pentru moment respectivul iti inspira incredere. Eu am luat o teapa cu fostul, n-a fost vorba de apartament ci de niste bani de-ai mei (nu prea multi, dar nici putini) depusi la banca unde, ca nu cumva sa se simta el prost, l-am trecut ca imputernicit (chipurile de forma). Probabil o sa spuneti ca n-am fost intreaga la minte sau extrem de naiva. Intr-adevar, mare greseala! Enorma![bang]. Pentru ca, a doua zi dupa ce ne-am despartit (eu am pus punct relatiei) s-a dus la prima ora si efectiv a ras contul - nu numai ca sa se razbune (a aflat de la mine ca-l inselasem cu viitorul meu sot[:D]) dar chiar avea in momentul acela nevoie de bani. Sigur ca, daca ar fi fost un altfel de om, n-ar fi facut asa ceva. Dar nu poti sti niciodata. Nici eu nu l-as fi crezut in stare si totusi... Mi-am amintit de episodul asta urat cand am citit ca iei in calcul si varianta de a cumpara casa din banii tai dar pe numele amandorura. Nici prietenul meu, in vremurile bune, n-a vrut intai sa accepte sa fie trecut si el in acte ceea ce nu l-a impiedicat mai tarziu sa ia toti banii. Asa ca cel mai sigur e sa cumperi casa din banii tai si pe numele tau pentru ca ce-i in mana nu-i minciuna si, daca locuieste cu tine, sa plateasca partea lui de cheltuieli de intretinere si in felul asta n-are de ce sa se simta prost ca sta in casa ta. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Ina,cred ca nu mai ai dubii acum:)...dar asta e si sfatul meu....ai bani,iti cumperi casa pe numele tau!!..mai ales ca nu aveti intentii de casatorie acum si chiar daca va casatoriti tot asa lasi actele pe casa..un apartament e cu siguranta foarte scump,cred ca ai muncit mult pentru banii astia si e satisfactia ta sa .ti cumperi casa! si daca ai o relatie asa frumoasa si reusita..ce.i cu orgoliile astea??tu ai refuza sa traiesti cu el in conditiile in care ar fi fost apartamentul lui?? daca totusi nu vrei sa.l pui intr.o postura in care probabil nu s.ar simti destul de barbat,atunci roaga pe mama ta sa accepte sa fie trecuta in acte ca proprietara. oricum,daca ai banii cel mai bine e sa.ti iei casa pe care o doresti,sa fie doar A TA,chiar daca pune el jumate din bani, intr.o situaie tot bataie de cap o sa fie sa ai doar o jumatate,si pentru ce,o investitie imobiliara buna nu se devalorizeaza niciodata si indiferent de orice,esti stapana pe viata ta! succes si sa ne spui ce ai hotarat! anca http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte normal sa cumperi, -fara nici o strangere de inima sau mustrare de constiinta-, casa pe numele tau. Ideea cu "sa cumpere el restul", pt a nu se simti in nici un bad way, este super! Iti spun tot din sursa sigura, ca bunurile cumparate inainte de casatorie NU se impart! Succes si o alegere corecta. Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Proprietatea pe cote parti mi se pare cea mai buna idee. Fiecare cat contribuie. Ideea cu trecerea mamei (sau a altei persoane chiar si de incredere) ca proprietar in acte, nu e buna deloc. Asta fiindca daca mama moare(Doamne, fereste! dar e bine sa pui mereu raul inainte mai ales cand e vorba de lucruri importante si sa fii prevazator) vor veni succesorii ei cu pretentii asupra apartamentului: - in primul rand sotul, care nu stim daca este sau va mai fi la data deschiderii sucesiunii - adica data decesului - chiar tatal ei, fiindca mama se poate recasatori; - si apoi copii (si daca nu e singurul ei copil nu e bine fiindca s-au vazut frati care s-au certat pentru mult mai putin). Sau.....gandeste-te ca nu apuci sa te casatoresti cu el si ... iar Feresca, Dumezeu! (va rog sa ma scuzati daca par macabra dar asta e viata) el moare. Iti convine sa dai jumatate din casa copiilor lui (daca are) sau parintilor lui (daca nu are copii)? Fiindca tu, nefiind casatorita cu el nu vei mosteni acea jumatate, chiar daca nu ar avea nici parinti macar: il vor mostenii celelate clase de succesori daca sa zicem ca nu are nici parinti, dar nu tu. Gandeste-te temeinic! Asa ca si parerea mea este in mare parte identica cu a celorlalte fete: in asemenea chestiuni orgoliile nu-si au rostul. Sunt pline tribunalele de oameni care se judeca pentru mult mai putin. E bine sa te protejezi, fiindca nu stii niciodata ce-ti rezerva viitorul. Numai bine. [flo] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu si eu la tot ce au zis fetele: BANII TAI - CASA PE NUMELE TAUsi inca ceva, de ce sa se simta prost ca sta in csa ta?! Prefera sa stati cu gazda?! Daca te iubeste nu va pune problema astfel este absolut normal daca sunt banii tai sa fie apartamentul pe numele tau! Si daca el are ceva bani de ce nu cumpara lucrurile necesare unei case, evident cu acte pe numele lui, si astfel se va simti mai bine. NU TE JUCA, LASA CA ORGOLIU TRECE, SA NU-TI PLANGI TU DE MILA MAI TARZIU, DOAMNE FERESTE, CACI OAMENI SUNTEM CU TOTII...mai bine fii precauta! Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele prietene, multumesc tuturor pentru sfaturi[flo] Experienta de viata este intotdeauna binevenita chiar daca e de "imprumut". Desigur ca la inceputul oricarei relatii totul e roz si increderea e nemarginita, dar daca se deterioreaza apar inerent si discutiile legate de bani. Asa ca, urmand sfatul vostru, am sa deschid zilele astea o discutie despre cum vede fiecare din noi viitorul (comun), profitand de aceasta ocazie oferita de apartament. Alternativele, in acest moment, ar fi sa cumpar apt din banii mei si sa-l trec pe numele meu, sa contribuim amandoi la achizitionarea lui si sa-l inscriem proportional pe numele amandorura sau sa-l cumpar eu pe numele meu si sa suporte el amenajarile strict necesare pentru a-l face locuibil. Ceea ce presupune sa tinem o evidenta exacta a contributiei lui la amenajari astfel incat in caz de, Doamne fereste, sa-i pot returna pana la ultimul ban. Nu suntem nici unul din noi preocupati preponderent de aspectul material al existentei dar nici n-as vrea sa ajungem la episoade nasoale. Dupa cum v-am spus in prezent locuim impreuna intr-un apt inchiriat de mine, inca inainte de a-l cunoaste. Eu sunt cea care achita chiria si intretinerea apt. si impartim toate celelalte cheltuieli comune. Asa a fost intelegerea impusa de mine de la inceput, motivul fiind evident o semnificativa discrepanta intre veniturile noastre. Probabil legalizarea relatiei si a traiului in comun ar mai atenua nelinistile create de aceasta situatie, adica daca am fi casatoriti ar contra poate mai putin cine aduce mai multi bani in casa. Din pacate mentalitatea romaneasca inclina majoritar spre "barbatul trebuie sa aduca bani in casa" dar realitatea economica rastoarna aceasta gandire. Am sa va tin la curent cu rezultatele "negocierii" viitoarei investitii. Pana atunci [pup] tuturor si numai bine. Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Relatiile reusite merg pe incredere.Daca tu spui ca ai incredere in el,poti plati numai tu,si il poti trece pe numele amandurora,in perspectiva ca masina o va cumpara el.Daca nu,mai gandeste o data.Poti pune apartamentul doar pe numele tau,in fond este munca ta!Daca lui nu-i pasa de asta nu ar trebui sa ii pese,nici nu ar trebui sa atinga subiectul.El din banii lui ar putea mobila si utila casa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...