Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

draga mea, te-ai gindit la o solutie de compromis....... daca sunt banii tai, vorbeste cu parintii tai sa cumpere casa pe numele lor, care in timp o vei mostenii, cred ca in felul asta ne se va simti "lezat" ca sta in casa TA, ci in casa parintilor tai...... crezi ca ar merge....... incearca nu se stie niciodata ce-ti rezerva viitoarul din toate punctele de vedere............ sa nu crezi ca pun la indoiala faptul ca relatia voastra este solida..... dar eu sunt foarte "circumspecta" avind in vedere ca am trecut printr-un divort urit, dupa care mi-au trebuit 7 ani sa-mi revin......... si acum sunt recasatorita si foarte fericita...... chiar si acum imi i-au "marje" de siguranta....niciodata nu se stie te pup si succes la achizitionarea casei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor dragelor, m-am gandit la (aproape)toate solutiile si posibilele urmari ale acestei "fapte". Exclud din start varianta cu cumpararea pe numele parintilor, in primul rand pentru ca sunt banii mei nu ai parintilor si in, al doilea rand, pentru ca ar insemna sa platesc de doua ori taxe notariale, odata la cumparare si altadata la succesiune. Probabil in acest week end voi avea timp sa discut pe indelete cu al meu prieten si sa vedem cum facem. Sincera sa fiu nu mi s epare foarte just sa cumpar apt si sa-l renovez exclsuiv pe banii mei, epuizandu-mi veniturile, timp in care prietenul meu va suporta intretinerea. Banii mei s-ar investi in ceva si ai lui i-am cheltui in totalitate. La mine s-ar vedea in ceva dar ai lui dusi ar fi. Echitabil mi s-ar parea sa se vada cumva si efortul lui financiar in tot acest timp. Asa ca inclin fie spre a face totul singurica pe numele meu, fie sa accept participarea lui si il trec proportional in actele apt. Din ceea ce am apucat sa vorbim pana acum pare decis spre o investitie comuna, deci se pare ca se gandeste si la un viitor comun. Dar o discutie tot trebuie sa avem pentru a clarifica si aspectul decalajului de venituri[bang] Stau sa ma intreb de ce am atatea scrupule, fiindca pe mine nu ma deranjeaza chestia asta dar simt ca lui nu-i pica tocmai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ina, Bunurile dobandite de oricare dintre soti inainte de momentul incheierii casatoriei nu se includ in masa bunurilor care se impart intre soti la descheierea casatoriei.Deci daca nu puteti pune fiecare cate jumatate, deci implicit nu puteti trece apartamentul pe numele amandorora.Era acum cativa ani o lege care permitea sa vinzi si 1/3 din apartament, in fine pe bucati dar acum nu mai e si nu va este de folos. stiu sigur ca exista un tip de contract prenuptial, si sa te interesezi daca chestia asta poate fi aplicata in cazul tau. Ar fi bine sa intri pe un site de avocatura unde ti se da consiliere juridica gratiut si fundamentat. Oricum nu lua o decizie numai dupa ce intrebi un notar.Ia si cauta pe net exact legea si art care iti spune ca intradevar notarul sau avocatul a stiut ce spune. Faptul ca te gandesti la chestia asta arata ca esti responsabila si ca iti iubesti partereul.Asa ar tb sa gandesca toata fetele in Rom ca sa nu se judece sau sa planga dupa ce au facut greseala! Numai bine! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ina, Daca poti cumpara singura apartamentul atunci fa-o si trece-l pe numele tau. Daca nu-l poti 'utila' singura si ai nevoie de ajutorul prietenului tau, cred ca trebuie sa te gindesti bine inainte de a-i cere ajutorul. In locul tau eu as discuta despre toate aceste 'nelinisti' cu el. Daca te iubeste si te intelege si mai ales nu este orgolios si invidios, atunci sigur veti gasi solutia impreuna. Totusi in viata este bine sa te bazezi numai pe ceea ce este al tau, in felul acesta tu esti cea care 'conduce 'jocul. Peste citiva ani s-ar putea sa conteze ce ai avut tu si ce a avut el, pot aparea reprosuri si relatia voastra ar putea depinde de acest aspect - sa dea Domnul sa gresesc. Oricum alegerea iti apartine! Trebuie doar sa decizi in asa fel incit sa-ti fie bine nu numai acum ci si mai tirziu! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intreb si eu: daca situatia ar fi exact invers, atunci cum s-ar pune problema? s-ar mai gindi el sa te treaca si pe tine in cate ca sa nu te simti lezata? parerea mea e ca fiecare cu ale lui. am auzit o gramada de situatii in care barbati de zahar s-au transformat teribil dupa casatorie. ba chiar a fost un subiect asemanator postat de curind aici. nu zic ca asa va fi in cazul tau. in fond sint banii munciti de tine, nu? cred ca trebuie sa te bucuri ca poti cistiga bine si sa nu-ti mai faci atitea probleme. si daca te iubeste si el ar trebui sa se bucure si chiar sa nu accepte sa fie trecut in acte. mindria de barbat se poate manifesta si asa, nu? Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://community.webshots.com/user/ancutza124
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, dupa cum v-am promis va pun la curent cu evolutzia investitiei. Am profitat de relativa relaxare de week end si am ridicat problema la fileu cu destula precautie, ceva de genul "iubi, ca tot s-a ivit aceasta ocazie, poate ar fi momentul sa profitam si si investim in ceva mai profitabil in loc sa tinem banii la ciorapel. nu suntem grabiti si am avea timp sa-l facem locuibil, n-am mai plati in chirie peste cateva luni si fiind casa noastra am putea-o amenaja cum vrem noi etc." Ca sa va spun foarte pe scurt ceea am inteles eu din dezbatere ar fi ca, pot conta pe ajutorul lui pentru a cumpara/amenaja daca am nevoie, adica imi imprumuta bani daca am nevoie, pot apela si la economiile lui ... Cu alte cuvinte, sunt banii tai, cumpara apt, daca ai nevoie de ceva bani in plus iti imprumut eu, ce Dumnezeu, doar suntem prieteni. Asa, de umplutura am mai auzit si binecunoscutele: "nu m-am gandit pana acum serios la casatorie", "nu sunt pregatit sa..." bla bla... Sunt cam dezumflata, dupa cum va puteti da seama. Dar pe de alta parte mi s-a limpezit foarte clar drumul: tot numai pe mine pot conta in viata si de acum inainte. Asa ca iaca ce am hotarat: 1. pun toti banii jos si iau apt numai pe numele meu 2. fiindca tot imi permite salariul, iau un credit pt nevoi personale de la o banca si il fac locuibil, platind frumusel rate la banca. Si asa in cateva luni renunt la chirie si nici nu raman cu datorii decat eventual la o banca nu la un prieten fata de care sa simt vreo urma de obligatie. Si cum bine spunea una dintre voi " a mea-i casa, a lui usa"[hot] Va pup dulce ca mi-ati fost alaturi si mi-ati deschis ochii Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iata ca pina la urma ti-ai raspuns singura la intrebare. la asta si la altele ... cred ca decizia pe care ai luat-o e buna. spor la treburi! Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004) http://community.webshots.com/user/ancutza124
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai facut foarte bine, si asa ai mai lamurit si alte aspecte. E o vorba inteleapta: "totul pana la bani". eu am cerut sprijin in obtinerea unui imprumut de la banca (5 milioane in 1998/ 99), fostului meu prieten in sensul ca nu aveam carte de munca, ci contract de colaborare, ceea ce nu-mi dadea dreptul la credit. aveam bani sa platesc ratele, dar nu si actele necesare. pentru ca eram deja in discutii de casatorie, el isi exprimase intentiile si in fata parintilor mei, i-am cerut ajutorul sa figureze el in acte cu obligatia mea de a plati ratele. eu m-am bazat pe incredere. si am crezut ca si el la fel... era un credit de tip CAR, unde trebuia sa depunem 1/3 din suma pentru ca apoi sa luam creditul. era si avantajul ca aceea 1/3 o puteam depune in 3 luni. depusesem 2 contributii, a venit nunta sora-mii si de-abia dupa aceea s-au dus parintii mei sa depuna restul. pentru nunta mama il rugase sa ne imprumute 1.5 mil sa avem un surplus, ca niciodata nu se stie ce mai intervine.... cand s-a dus mama i-a zis tipa de la banca ca domnul X a venit si a depus a 3-a contributie si ... stupoare a luat si creditul. a venit la nunta, la mine in casa, m-am dus si eu la el a doua zi dar nimeni n-a suflat o vorba, ba erau chiar zambareti. explicatia lui: ce vroiam sa facem cu banii din banca? de ce am imprumutat bani de la el daca aveam bani in banca. (nu puteam face nimic cu banii de la banca mai ales ca erau depusi in numele lui, in plus daca ii scoteam pierdeam 2 luni). asa a ramas cu mamitza lui care l-a montat si cu calculatorul pe care si l-a cumparat din banii aia. iar eu am invatat ca trebuie sa ma descurc singura Sperantza nu moare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...