Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Draga Ina, ti-ai facut atitea probleme cu prietenul tau, cum sa procedezi sa fie bine si in cazul cind cumperi o casa si el nici macar nu se gindeste la casatorie...pe mine m-ar darima gindul asta... Te-ai gindit bine , gratie ajutorului dat de fete care au trecut prin asa ceva ! Bafta in continuare [flo]
quote:
Originally posted by country girl
Dragele mele, dupa cum v-am promis va pun la curent cu evolutzia investitiei. Am profitat de relativa relaxare de week end si am ridicat problema la fileu cu destula precautie, ceva de genul "iubi, ca tot s-a ivit aceasta ocazie, poate ar fi momentul sa profitam si si investim in ceva mai profitabil in loc sa tinem banii la ciorapel. nu suntem grabiti si am avea timp sa-l facem locuibil, n-am mai plati in chirie peste cateva luni si fiind casa noastra am putea-o amenaja cum vrem noi etc." Ca sa va spun foarte pe scurt ceea am inteles eu din dezbatere ar fi ca, pot conta pe ajutorul lui pentru a cumpara/amenaja daca am nevoie, adica imi imprumuta bani daca am nevoie, pot apela si la economiile lui ... Cu alte cuvinte, sunt banii tai, cumpara apt, daca ai nevoie de ceva bani in plus iti imprumut eu, ce Dumnezeu, doar suntem prieteni. Asa, de umplutura am mai auzit si binecunoscutele: "nu m-am gandit pana acum serios la casatorie", "nu sunt pregatit sa..." bla bla... Sunt cam dezumflata, dupa cum va puteti da seama. Dar pe de alta parte mi s-a limpezit foarte clar drumul: tot numai pe mine pot conta in viata si de acum inainte. Asa ca iaca ce am hotarat: 1. pun toti banii jos si iau apt numai pe numele meu 2. fiindca tot imi permite salariul, iau un credit pt nevoi personale de la o banca si il fac locuibil, platind frumusel rate la banca. Si asa in cateva luni renunt la chirie si nici nu raman cu datorii decat eventual la o banca nu la un prieten fata de care sa simt vreo urma de obligatie. Si cum bine spunea una dintre voi " a mea-i casa, a lui usa"[hot] Va pup dulce ca mi-ati fost alaturi si mi-ati deschis ochii Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu pot sa spun ca sunt daramata urmare acestei intamplari. A fost o ocazie nu numai de investitie ci si de clarificare a stadiului relatiei noastre. Poate ca sunt eu mai naiva in ceea ce priveste chestiunile materiale, dar complet lipsita de simtul realitatii nu sunt[:D] Faptul ca in acel moment eu eram mai dispusa sa impart totul cu el fara rezerve si ca el nu se simte pregatit de un pas decisiv, nu inseamna ca relatia noastra ar fi in vreun impas. In fond si la urma urmei e vorba despre un lucru pe care il putem folosi, intretine si la o adica imparti pe din doua. Desigur e mai clar asa cum am decis sa procedez. A fost o hotarare luata dupa o discutie comuna si asta ma scuteste pe viitor de alte rezerve, exprimate sau nu, din partea lui cum ca ar locui in casa mea. A avut ocazia sa fie casa noastra dar a ezitat, asa incat casa va fi a mea si vom locui in ea amandoi, cu sau fara certificat de casatorie. Sincera sa fiu, ma temeam mai mult sa nu-l pun intr-o situatie fortata in care sa se simta obligat sa faca ceva pentru care nu este pregatit din cauza unor interese materiale. Dupa cum v-am scris deja, eu am un salariu mult mai mare decat el si desi nu s-a discutat niciodata explicit acest fapt, stiu ca are niste complexe. Pe de alta parte situatia era cam aceeasi atunci cand am inceput relatia si era oarecum cunoscuta ambilor, asa incat consider ca din moment ce amandoi stiam si am acceptat asta ca atare nu exista motive serioase de dezacord acum.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...