Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

mi-s moldovianca


Recommended Posts

Stefan cel Mare la razboi: -Pi cai, osteni! -Si io picai, maria ta! Deviza moldoveanului: Viata-i scurta.Daca tot n-o putem lungi,hai sa o facem lata! Intr-un compartiment de tren calatoresc 4 indivizi: un american, un ardelean, un moldovean si-un bucurestean. La un moment dat, americanu' scoate un pachet neanceput de Marlboro din buzunar, isi aprinde o tigara si arunca restul pachetului pe geam. Toti ceilalti sar sa-l prinda; cum nu reusesc, incep sa-l certe pe american: - Pai, bine dom'le arunci bunatate de tigari!... - Eh, zice americanul, la noi tigari dintr-astea sunt pe toate drumurile. Dupa un timp, ardeleanul scoate din traista o butelca de palinca, trage o dusca sanatoasa si arunca pe geam ce mai ramane in ea. La fel, sar toti ceilalti cu gura pe el: - Arunci bunatate de bautura pe geam!... - Eh, vine raspunsul, la noi gasesti dintr-asta pe toate drumurile. Mai trece un timp si bucuresteanu' il apuca pe moldovean de guler si, desi cel din urma se zbate, il arunca pe fereastra. - NENOROCITULE! striga ceilalti. AI OMORAT OMU'!!! - Eh, zice bucuresteanul asezandu-se la loc, dintr-astia sunt pe toate drumurile. Cum iti dai seama ca moldoveanul e ginerica ? Are treningul nou ! Moldoveanul era sergent la un pluton de ardeleni si pedepseste pe soldatul Ion sa nu-si ia permisie duminica si sa mature in sala de comanda a rachetelor nucleare. Ion era foarte suparat si tot maturand prin sala se gandeste: -Las' ca ma slobozesc eu si-l prind pe sholdovean si am sa-i dau uite asa o palitura...si lovi cu coada maturii in panoul de comanda al rachetelor spargand cateva butoane.Pe un ecran aparura cateva puncte albe,apoi verde-rosu/rosu-verde apoi liniste. Speriat soldatul crezu ca a stricat aparatul asa ca se duse si marturisi totul la sergent. In mareata sa intelepciune de urmas al lui...Parcalab-voda,moldoveanul se hotari sa tina o cuvantare a doua zi trupei. -Soldati,camaradul vostru a fost sincer si a recunoscut ca a spart cateva butoane la tabloul de comanda al rachetelor.Eu propun sa-l iertam,ca-i de-al nostru si prin munca patriotica sa reparam aparatul.Cat despre aia din Australia si Noua Zeelanda,mai da-i in***** mamii lor de capitalisti! Ion si Culai erau in vorbe cu doua bune prietene,Maria si Tanta. -Tanto,fa,ce blugi frumosi ai?! -Imi place sa umblu in blugi,ma,Culai! -Daa...!Atunci umbla si in ai mei,te rog frumos! Anunt la metroul moldovenesc: "Pazea ca sa lichiesc usili. Urmiaza statia Primavierii, cu podisca pi partea driapta". O moldoveanca in gara: -Un bilet la Visau! -20 000 de lei. -Aoleu,mai ghini fac in sacosa... q: cum spun moldovenii la penalty? a: pleznitura di osanda! Un moldovean, vorbind despre planurile sale de viitor : "Bluji am, jeaca-mi cumpar, o leaca de bataie stiu... acu ma duc la Bucuresti" La Bucuresti pe garduri numai scrie avem ciine rau, scrie este moldovean in gazda. Q: Ce zic moldovenii cand scot sosetele? A: "a mai trecut un an..." -Stiti de ce au moldovencele titele mari? -?! -Pentru ca au creierul mic!... I: Cum spun moldovenii la pireu de cartofi? R: Barabuli batusiti. Ion si Gheorghe si-au cumparat cate un cal. Ion ii zice lu' Gheorghe: - Ba, Gheorghe, eu ii tai la calu' meu o ureche sa-i putem deosebi.. Zis si facut. In toiul noptii Gheorghe se gandeste "Ba, da tare fain tre' sa fie un cal fara o ureche", si taie si el o ureche calului sau. A doua zi, suparat de ce-a facut Gheorghe, Ion taie si cealalta ureche a calului. Peste noapte Gheorghe se gandeste "Ba, da fain tre sa fie un cal fara urechi" si taie si cealalta ureche. Dimineata, Ion zice catre Gheorghe: - Ba, vad ca dupa urechi nu-i mai putem deosebi si zic asa, calu' meu ii negru s-al tau ii alb..! I: Cum zic moldoveni la "Razboiul Stelelor"? R: Galsiava pi sher! Stefan cel Mare dupa o lupta : Ba, care a baut aseara , inainte de batalie , un pas in fata !Tremura toti si numai vreo 3 ies in fata... Bine , voi la sapat transee, restul , hai sa ne dregem ... Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[:0]adusca [audinti]maica....sigur nu trebe sa te muti[fuga] in alta regiune dupa ce bancuri ai spus despre conlocuitoriii tai? daca n/o faci inca macar sapa/ti buncar ca ala a lu Sadam si stai o perioada acolo sa se mai potoleasca prosti[si-eu]....aaaaa... multimea ca multi nu/s prea dusi la biserica si te ciuruie[poc] eu/s departe si/mi permit .....da si paci pi undi ma aflu is ca iarba si frunza asa ca s/ar putea sa nu scap nici eu[mariaj][duel] Doi moldoveni in compartimentul unui tren priveau linistiti superbul peisaj ce se intrezarea. La un moment dat unul se ridica, deschide geamul si striga foarte entuziasmat: [detectiv]- Oituz, Oituz, Oituz! Foarte iritat cel de-al doilea moldovean il apostrofeaza: [:(!]- Marasesti.... [detectiv]- Oituz, Oituz [:(!]- Marasesti... [detectiv]- Oituz ma ca scrie acolo sus, uite Oituz, Oituz... [V]- Ma rasesti in chizda mati, inchide fereastra aia odata. Moldovenii[grup] s-au hotarât sa faca o fabrica de cauciucuri. Si stateau ei în dilema, cum sa numeasca fabrica. Si zice unu: [berica]- Hai sa-i zâcim pi buni ca am auzat ca italienii au o fabrica pi reli si li mergi tari ghini! pa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stai sa/ti mai zic da fara suparariii...stii De ce a murit Stefan cel Mare? De suparare. A vrut sa faca din moldoveni o ceata[usa] de zimbri si a iesit o turma de boi[zz][neand][indecent][berica][haibat][cusca][mariaj][box]. stii Cum se numeste in grai moldovenesc filmul "Salvati de clopotel"? - "Izbaviti di talanguta".[bibe] pa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Completare..[:D] Doi moldoveni: - Mai Ioane, cum te aperi tu împotriva SIDA? - Cu prezervativ, îl port tot timpul. - Si nu-l dai jos niciodata? - Ba da, cînd ma duc la toaleta si cînd fac sex! Un moldovean si un oltean in tren. La un moment dat li se face foame, moldoveanu scoate o piine si o bucata de carne si incepe sa manince. Olteanul scoate niste fite de peste, maninca putina carne de peste si pune grijuliu oasele pe un ziar.. Moldoveanul il vede si-l intraba: - Ma oltene da ce faci cu oasele cele ? - Oo!.. oasele astea sint foarte bune, deosebit de sanatoase, contin fosfor si asta ne face pe noi olteni asa destepti! Sta moldoveanu, se gindeste, si in final ii propune olteanului sa-i dea piinea si carnea pe oasele de peste. Acum olteanul se infrupta din carne si piine, iar moldoveanul cu o figura scirbita incearca sa rontaie oasele de peste... - Ma oltene bag sama ca m-ai pacalit cu oasele astea de peste... - Pai vezi, nici n-ai gustat bine si te-ai desteptat! Moldoveanul soseste cu întîrziere la împartirea darurilor, iar Dumnezeu îi spune amarît: - Îmi pare rau de tine, nu mi-a mai ramas decît frumusetea si prostia, fiule, ce sa-ti fac? Alege-ti. - Apoi, Doamne, frumusetea-i trecatoare Un oltean se duce-n vizita la un prieten din Moldova. Ies ei la o bere si stînd la masa vad doi muncitori: unul sapa un sant cam de 40 cm latime si 60 cm adîncime; la cîtiva metri în spatele lui, celalalt astupa groapa... Olteanul nu se poate abtine si-i întreaba pe cei doi care-i treaba. Unul din ei raspunde: - Dom'le, în mod normal. echipa noastra e formata din 3 oameni: unul sapa groapa, altul pune cablul, iar cel de-al treilea o astupa, numai ca ala de punea cablu' este în concediu... Cum sînt denumiti moldovenii mai nou? Raspuns: Computere. De ce? Pentru ca spun IBM o biere ! Intr-un magazin de lenjerie intima intra o olteanca, o ardeleanca si o moldoveanca. Olteanca cumpara 7 perechi de chiloti si se duce sa-i plateasca. Vanzatoarea mirata o intreaba: - Da ce face-ti dumnevoastra cu 7 perechi de chiloti odata? - Pai cate o pereche in fiecare zi a saptamanii! - A... Inteleg! Vine si ardeleanca cu 5 perechi... - Dumneavoastra nu folositi tot 7 perechi pe saptamana? intreba curiosa vanzatoarea! - Pai barbatul meu ma vrea Sambata si Duminica fara... - A... Vine si moldoveanca cu 12 perechi. Vanzatoarea nedumerita intreaba: - Bine, bine, inteleg pe celelalte, dar dumneavoastra a-ti luat cat ele 2 la un un loc!!! - Apoi anul... are 12 luni! -Hai,moldovene,ai poze cu nevasta-ta goala? -Nu. -Cumperi????? In noaptea nuntii: - Marisico, ia scoati fa fusta aseia di pi tine. - As scoate-o da'tari mi-i rusini! - Marisico, io-s barbat si stiu di tati. Maricica scoate fusta. - Marisico, scoate si chilotii. - Bre, da'tari mi-i rusini... - Scoate-i, scoatei, ca eu stiu di tati! Maricica isi scoate si chilotii. - Ei, acuma dupa cum o zas Niculai, aisea tre sa fie o gaura... Stefan cel Mare, dupã o bãtãlie crâncena, reuseste sa scape cu viata, împreuna cu un mic grup de osteni. Pe urmele lor oastea otomana, câta frunza si iarba. În depãrtare se vede o pãdure. Stefan: - În pãdure! Când ajung în pãdure, Stefan comanda: - Toata lumea sus în copaci! Peste o leaca de vreme, ostenii în copaci, agãtati de craci, încep sa se nelinisteascã: - Mai stãm asa, Mãria Ta?! - Mai stati mã, ca abia acum întrã turcii în pãdure! Peste un timp, iarã: - Sa mai stãm, Mãria Ta? - Mai stati, mai stati ca acuma trec pe sub noi! - Da', Mãria Ta,... dar mãcar caii putem sa-i lãsam jos?! O moldovianca se duce la un bar si striga: - Marman adu un rachiu ca ma ardie pi chept! Barmanul aduce, dupa cinci minute, iar: - Marman,adu un rachiu ca ma ardie pi chept! Barmanul nervos aduce,dar dupa cinci minute: - Marman,adu un rachiu ca ma ar di e pe chept! Barmanul nervos ca o pruna uscata vine si zice: - Asculta, târfa, în primul rând io sunt barman si nu marman si în al doilea rând scoate-ti tâta aia din scrumiera! Un moldovean pieton in Cluj se plimba impreuna cu un prieten, cind trece o masina si-l stropeste de sus pina jos. Bineinteles, masina demareaza in tromba. Moldoveanul, suparat foc: D-apai la noi nu se-ntimpla asa ceva. Daca te stropeste o masina pe strada, apai soferul se da jos, isi cere scuze, te invita la el acasa, iti usuca hainele, iti da ceva de baut... Clujeanul: Ti s-a intimplat tie asa ceva ? Moldoveanul: Mie nu, neveste-mi. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vine un timp nasol,cu friguri foarte mari,la un moment dat Stefanuc ii zice la consoarta lui: Auzi fa, Anuta, iete e frig,ce zisi bagam porcu in casa? Anuta ii raspunde: Da ma, Stefanuc ma,da pute... Stefanuc: Las` ca s-o obisnui el cu mirosu! Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai mey adusca, faci natia noastri di ras? [alcool] si io-s moldovianci, da nu reconsc nik din ci ai zis tu mai sus... [:p]
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/88c5"]Vladutz Tigrutz[/url] [pis] si [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=1b96&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/my_photos"]Alina Bubulina[/url] [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...