Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

mi-s moldovianca


Recommended Posts

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[:-)))][:-)))] Adusco, astea-s bancuri cu moldovenii de dincolo de Prut,[iartama]
quote:
Originally posted by adusca
Stiti ce-i ala piron? Locul unde raman moldovenii cand pleaca trenul. I: Cum spun moldovenii la corner? R: Palitura de ungher. Cum au tradus moldovenii titul filmului "Bodyguard" ? Strajerul! Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...
[pup][flo]Carmen,Ilinca&Ionut [url="http://photos.yahoo.com/m_costin"]tzucureii mei[/url] Lenevia este mama filosofiei - Thomas Hobbes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor si eu mi-s moldoveanca jet bi jet,dar m-am amuzat copios.Bancuri nu prea stiu,doar unul singur,(l-am auzit de la tata): Ion si cu Maria erau iubiti... Ion auzise el ceva cum ca iubita lui n-ar fi prea cuminte,dar dragostea-i chioara,asa ca o invita pe Maria la cofetarie,la bal,la cinema ,dar intr-un tarziu isi ia inima-n dinti si ii spune:fa Marie,io ti-am dus pisti tat da`tu mai esti virgini?iar Matia-i raspunde...de Ioane ,cum to` fi norocu`!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce au facut moldovenii pentru prima data cand au vazut elicopterele? S-au dus sa le caute cuibul... De ce nu fac moldovenii SIDA? -Fiindca are si SIDA mindria ei. Fapt real: Vine un moldovean în Bucuresti, la rude. Ascultând întocmai indicatiile rudelor pentru a ajunge, el stie cã trebuie sã ia tramvaiul 37 de la garã. Asa cã numãrã 36 de tramvaie si se urcã în al 37-lea. Alt moldovean se suie pt. prima datã într-un tramvai(pe vremea lui Ceausescu). Pe atunci erau casiere care vindeau bilete în tramvai. Moldoveanul, de fiecare datã când casiera striga: "poftiti la bilete"(la fiecare statie) îsi cumpãra câte un bilet. Se urca ROMANUL in autobus si-si cumpara 2 tichete! Se apropie de el Moldoveanul si-l intreaba: - De ce ti-ai procurat 2 bilete ROMANULE? - ROMANUL nu e prost, daca el pe unul i-l pierde? - Da daca i-l pierzi si pe al doilea? - ROMANUL nu e prost, ROMANUL are ABONAMENT!! :):):):) Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Extras din Dictionarul romanesc-moldovenesc Cuvintelnic - un fiel di dictionar, cu multi cuvinti, din cari oaminii inteleji si ei si pot. Miere - Lichid gros, dulsi, transparient, produs di albini or poami cazuti din mar. Chilot - Nalbituri purtati pisti.....rusini or baiet si condusi aerfloturili. Divina - Fatuci draguti din icoani; fatuci draguti si din afara icoanilor; poati hi si fatuci cari ii acuzati di baiet ca a ramas bortoasi: "tu esti di vina!". Palitura - Lovituri pi spinari; di osandi ca la TSKA Moscova or florisici cari si-o pierdut sieva. Papusi - Jucareli pentru bebilusi or opinsilii fari calcai, di casi, pi cari i-o dat fimeia nieputinciosului scriitor al cuvintelnicului. Batigard - Strajer; baiet tuns la chelii, cu minti multi, cari apari pi siniva di batai; atentii, nu reusesti intotdiauna! Perji - Poamili din pruni;dicoratiuni-mozaic pi material moali, di calitatia cuvintelnicului. Piron- suruboi cari si bati cu socanu or locu undi trag in gari trenurili. Tratat - Baiet cari daci vini in bataturi la tini ii dai o vodki sau pajini di hartii pi cari tovarasii domnului siecretar jeneral al PCM Voronin vor sa-l scrii in moldovinesti cu asupritorii di pesti Prut,cari vor sa-i romanizezi cu forta si cari se va siemna la Pasti. La Pastili Cailor. Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulshe grai mai aveti voi pacolo,dar cel mai mult m/au impresionat locurile frumoase,de manastiri nu mai vorbesc ,si nu in ultimul rand oameni "calzi" si primitori pe care ii gasesti acolo... Cu siguranta am sa mai revin....prin zona Adusca[pup] cu pironu ne/am lamurit ce e da sti ce ii aia pi piron[: locu di undi pleaca trienu si ramani moldoveanu[hia] pa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...