Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

mi-s moldovianca


Recommended Posts

Intr-o maternitate nasc o moldoveanca, o ardeleanca si-o negresa. Se incurca bratarile la copii si atunci doctorul zice: "Sa-l chemam pe ardelean ca-i mai calculat si daca isi recunoste copilul am scapat". Vine ardeleanul si alege negrul, la care doctorul zice: "Ce faci, bai, esti nebun? Nu vezi ca-i negru?". La care ardeleanul raspunde: "Da, dar unul dintre aia doi e moldovean, si eu nu risc." Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there... [loveyou] Cristina & [baietel] Vlad [copil](23 septembrie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
1.De ce nu fac moldovenii SIDA? Fiindca are si SIDA mindria ei. 2.Ce sunt aia chiloti ? Moldoveanul: Aia care chiloteaza avioanele. 3.Cum se numeste pe moldoveneste pureeul de cartofi? Barabuli batusiti. 4.Ce e ala un piron ? Moldoveanul: Locul de unde te urci în tren. 5.Din ce e facuta o bomba? Din olteni si moldoveni. De ce ? Pt. ca oltenii sunt prosti de bubuie, iar moldovenii se împrastie. 6.Cum se cheama pe moldovieneste filmul "Lovitura fulgeratoare"? Palitura crânsina. 7.Dar filmul "Razboiul stelelor"? Gâlsiava'n sier. 8.Cum îl numesc moldovenii pe Mihai Viteazul? Mihaitî Bataiosul. 9.De ce li se spune moldovencelor nuci? Pentru ca se coc în Moldova si se sparg la Bucuresti... 10.În tramvai îngramadeala mare. O doamna se întoarce indignata la tipul din spatele ei: -Matale vriei sa ma f*ti? (accent moldovienesc) -Vai doamna se poate eu sunt om serios cum as putea... -Atunsi da-ti la o parti poate dorieste dânsul sau dânsul... 11.La scoala, Ionel este rugat sa spuna o tara tropicala si raspunde: -Laos... -Excelent !!! Gigel trebuie sa zica si el o tot o tara tropicala si raspunde: -Columbia... -Nu-i rau !!! În fine, la aceeasi intrebare,Bula zice: -...Moldova?!? -...De ce? -Pai a venit unchiul meu de la Suceava asta iarna, si era încaltat în tenisi ! 12.Moldovenii s-au hotarât sa faca o fabrica de cauciucuri. Si stateau ei în dilema ,cum sa numeasca fabrica. Si zice unu: - Hai sa-i zâcim pi buni ca am auzat ca italienii au o fabrica pi reli si li mergi tari bini! 13.O moldovianca se duce la un bar si striga: -Marman adu un rachiu ca ma ardie pi chept! Barmanul aduce, dupa cinci minute, iar: -Marman,adu un rachiu ca ma ardie pi chept! Barmanul nervos aduce,dar dupa cinci minute: -Marman,adu un rachiu ca ma arghe pe chept! Barmanul nervos ca o pruna uscata vine si zice: -Asculta, târfa, în primul rând io sunt barman si nu marman si în al doilea rând scoate-ti tâta aia din scrumiera! 14.Un moldovean pieton în Cluj se plimba împreuna cu un prieten, când trece o masina si-l stropeste de sus pâna jos. Bineînteles, masina demareaza în tromba. Moldoveanul, suparat foc: D-apai la noi nu se-ntâmpla asa ceva. Daca te stropeste o masina pe strada, apai soferul se da jos, îsi cere scuze, te invita la el acasa, îti usuca hainele, îti da ceva de baut... Clujeanul: Ti s-a întâmplat tie asa ceva ? Moldoveanul: Mie nu, neveste-mi. 15.Un moldovean trimite o scrisoare iubitei sale, care suna cam asa: "Matz fermecat. Sunteti unsoare pentru mine..." 16.Cum se numeste pe moldoveneste lovitura de colt, la fotbal? "Palitura de ungher" 17.Cum se numeste pe moldoveneste lovitura de pedeapsa? "Palitura de osânda" 18.Cum se numeste pe moldoveneste garda de corp? "Strajer (din eng."Bodyguard")" 19.Cum se numeste pe moldoveneste filmul "Salvati de clopotel"? "Izbaviti de talanguta" 20.Î:Care-i treaba la Suceava? R:Bei manânci si stai dijeaba. Ramona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu..... aia cu Suceava..... ce bine ar fi ca macar caeodata sa fie adevarat! Adevarul e altul..... ca aici de la 7 dimineata toata lumea (aproape) e la lucru..... pe cand, daca ai treaba prin Bucuresti de ex. (pe acolo am fost cu treaba si stiu), inainte de ora 9 nu misca nimeni..... unii vin pe la 8 si ceva la servici, dar abia pe la 9 isi beau cafeaua, abia pe la 10 poti sa-i "deranjezi"... de la firma la care am lucrat, multe echipe au lucrat ani de zile in delegatie prin Bucuresti, Pitesti.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1 .Moldovenii s-au hotarat sa faca o fabrica de cauciucuri. Si stateau ei in dilema, cum sa numeasca fabrica. Si zice unu: - Hai sa-i zacim pi buni ca am auzat ca italienii au o fabrica pi reli si li mergi tari bini!
quote:

2. O moldovianca se duce la un bar si striga: - Marman adu un rachiu ca ma ardie pi chept! Barmanul aduce, dupa cinci minute, iar: - Marman,adu un rachiu ca ma ardie pi chept! Barmanul nervos aduce,dar dupa cinci minute: - Marman,adu un rachiu ca ma arghe pe chept! Barmanul nervos ca o pruna uscata vine si zice: - Asculta, tarfa, in primul rand io sunt barman si nu marman si in al doilea rand scoate-ti tata aia din scrumiera
quote:

3. In noaptea nuntii: - Marisico, ia scoati fa fusta aseia di pi tine. - As scoate-o da'tari mi-i rusini! - Marisico, io-s barbat si stiu di tati. Maricica scoate fusta. - Marisico, scoate si chilotii. - Bre, da'tari mi-i rusini... - Scoate-i, scoatei, ca eu stiu di tati! Maricica isi scoate si chilotii. - Ei, acuma dupa cum o zas Niculai, aisea tre sa fie o gaura...
quote:

4 . Intr-un magazin de lenjerie intima intra o olteanca, o ardeleanca si o moldoveanca. Olteanca cumpara 7 perechi de chiloti si se duce sa-i plateasca. Vanzatoarea mirata o intreaba: - Da ce face-ti dumnevoastra cu 7 perechi de chiloti odata? - Pai cate o pereche in fiecare zi a saptamanii! - A... Inteleg! Vine si ardeleanca cu 5 perechi... - Dumneavoastra nu folositi tot 7 perechi pe saptamana? intreba curiosa vanzatoarea! - Pai barbatul meu ma vrea Sambata si Duminica fara... - A... Vine si moldoveanca cu 12 perechi. Vanzatoarea nedumerita intreaba: - Bine, bine, inteleg pe celelalte, dar dumneavoastra a-ti cat ele 2 la un un loc!!! - Apoi anul... are 12 luni! http://community.webshots.com/user/candy24ro Ramona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-au amuzat si pe mine bancurile, desi am fost crescuta in Banat si...am auzit multe pe acolo! Ar fi trebuit sa ma obisnuiesc, nu?!Cel mai mult mi-a placut bancul spus de herra, cu maternitatea... Ce am observat? Ca cel mai mult se amuza bucurestenii...Cred ca lor li-s tare dragi moldovenii, nu? Oana [hippi] si Stefanel [testoasa] "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ghinetz
M-au amuzat si pe mine bancurile, desi am fost crescuta in Banat si...am auzit multe pe acolo! Ar fi trebuit sa ma obisnuiesc, nu?!Cel mai mult mi-a placut bancul spus de herra, cu maternitatea... Ce am observat? Ca cel mai mult se amuza bucurestenii...Cred ca lor li-s tare dragi moldovenii, nu? Oana [hippi] si Stefanel [testoasa] "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
Ghinetz, pe bucureshteni ii amuza toate bancurile, shi alea cu moldoveni, shi alea cu olteni, shi cu ardeleni, fara discriminare [:D] p.s. sint bucureshteanca shi am rude in Moldova [:p] Iren dubla mamica[zana] Bogdanelu nazdravanu [aerob] si Julia zbintuita[majoreta] In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai sunteti mortali! [alcool][cheers][olala][pup] ADUSCO eu daca nu te intalnesc cand vin in Iasi mor de ciuda! Esti o scumpa! [url="http://www.andora.bravehost.com/"]Andreea [balcon] & Gogo[majoreta]maimutica [aerob] [/url] (DN 10.10.2004) [url="http://photos.yahoo.com/andreeaoracle"][foto][/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645"]Povestea Gogosicii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
- Mai Rapandula, di ce-tzi zici tzie "Cheptan Jac" ? - Di pi cand aveam io paru mari ! Ni-l zburea vantu sh io-ni scotiam dies cheptanu din buzunaru di la jaca, ma cheptanam sh-l puneam la loc in jaca... sh iac'asa ni-or spus "Cheptanan Jac"! -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...