Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nastere naturala cu epidurala


Recommended Posts

Buna fetelor, nu vreau sa va sperii de loc insa eu sunt exceptia de la regula.Am nascut natural cu epidurala, dar, vesnicul dar, anestezia mi-a prins doar pe parte dreapta, in partea stinga simtind durerile crincene.Au marit ei doza, au venit iar anestezistii, o echipa intreaga sa-mi spuna ca e normal sa-mi simt contractiile ca sa pot coopera, ce sa le mai spun eu ca simt tot pe stinga, oricum bb era pe vine. A doua exceptie de la regula, bb a devenit necooperant si nu se lasa scoas afara si au trebuit sa foloseasca forcepsul. Apoi durerile de spate care doar dupa vreo 4 luni au inceput sa-mi cedeze. OK epidurala m-a ajutat tare mult, in schimb poate da scaderi de tensiune, dureri de cap dupa nastere, dureri de spate, si poate fi nevoie ca bb sa fie ajutat sa iasa cu forcepsul sau ventuza. In alta ordine de idei la al doilea bb voi naste tot natural si poate fara epidurala, poate imi voi putea suporta durerile fara nici o anestezie cu toate ca ma cam indoiesc.Oricum a fost mult mai bine decit fara nimic care sa ma ajute. Curaj ca la voi va fi bine, mie inca de la inceputul anesteziei mi-a fost teama sa nu fie nevoie de forceps si de ce mi-a fost frica nu am scapat. [bb] Ilinca @ mami[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu tot cu epidurala am nascut.La mine e comic pentru ca aveam cezariana programata pe 10 februarie, iar eu pe 6 Februarie dimineata la 3 m-am trezit ca nasc.Si la spital mi-au spus ca e totul aranjat si pana pregatesc ei sala eu nasc.Mi-au propus epidurala, au facut-o intre 2 contractii, si apoi mi-a fost nu bine..ci EXTRAORDINAR de bine.Am nascut la 1 ora dupa ce mi-au montat epidurala, de la prima durere si pana mi-am vazut puiul 2 ore si 56 de minute[:D].De mine chiar au ras doctorii si mi-au zis ca pe al doilea copil il nasc sigur intr-o ora si sa cer anestezia de la prima durere[:D]. Un sfat de ultima ora:mergi foarte foarte mult pe jos, te va ajuta enorm.Sanatate si nastere usoara usoara. 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html Iubi si Phillip (6.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt pentru epidurala! Eu nu prea reuseam sa ma dilat, iar pe la 2 cm deja aveam dureri mari. Am cerut epidurala. A fost extraordinar de bine dupa aceea. In cinci ore am ajuns cu dilatata la 9 cm, si asta fara duereri!!! Din pacate, in cazul meu nu a fost buna ideea sa opreasca anestezia ca sa ma lase sa simt contractiile si sa "cooperez" la impins, pentru ca Diana, desi era cu capul in jos, s-a sucit cu fata spre burtica mea si mai statea si cu o mana la cap. Pana am scos-o afara (inca vreo jumatate de ora) nu pot spune ce dureri am avut la baza coloanei. Dar totul e bine cand se termina cu bine. Si eu am avut emotii din cauza ca am scolioza. Insa anestezistul a stiut ce are de facut. A lucrat repede si fara ca eu sa simt barem ce face acolo, iar epidurala si-a facut efectul destul de repede.[bis] Nu am avut nici un fel de reactii negative dupa. Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Si eu am nascut cu epidurala.Mi-a luat intr-adevar durerile pina m-am deschis 10 cm,in schimb durerile expulziei au fost un cosmar total,epidurala a avut efect ZERO la final.oricum,daca as mai naste o data,cu siguranta as opta pentru epidurala iar.Fetita mea nu a avut nici o problema,nici eu,in afar de o usoara anchilozare a spatelui,care nu stiu daca e de la epidurala sau batrinete[alcool] Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...