Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Lovitura in burtica insarcinata?!? :-(


Recommended Posts

[hia]Sunt Cristiana cu bebe in burtica (21 saptamani) si-s necajita ca in urma cu cateva zile m-am lovit la burtica. [bang][bang][bang] Culmea prostiei e ca m-am lovit singura cu o sacosa in care era ceva de lemn (o cutie de joc remi); deci va dati seama ca nu am dat tare ci mai mult "m-am sters" pe lateralul burticii (mutam sacosa din masina in portbagaj). Pana merg eu la doctor stau cu inima cat un purice (voi merge peste doua saptamani ca de-abia am fost si nu vreau sa-l deranjez pe bebe prea des cu echo si control).Bebe e miscaret dar totusi daca l-am atins si pe el? Sau daca s-a intamplat ceva la burtica (placenta etc...) Intrebarea mea este: vi s-a intamplat si voua? Sau a-ti auzit de cazuri similare? Ca nu reusesc sa-mi scot din minte cat am putut fi de neatenta incat sa ma lovesc [bang] Multumesc frumos pentru orice sfat/parere! Cristiana [gravi] si bebe [copil] din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
cristina ce sa iti spun...nu cred s fie nimik grav daca bebn misca si te simit bine....atunci stai linistita, sau daca vrei, pt a te calma, mergi si fac o echografie....asa vei fi sigura ca totul este ok. anne-marry si...albumul meu cu poze: http://poze.acasa.ro/poze/album?id=1513 NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu spun ca nu ai de ce sa te ingrijorezi! Eu cand il aveam pe Sebi in burtica eram cam ametita si ma loveam mai tot timpul la burtik! Nu apreciam bine distantele si mai intrm cu burtica ba in usa de la frigider, ba la cea din dormitor.. si asa mai departe! Si acu el este mare si voinic (o luna [bis]) si frumos foc! Acum tu sti cat de tare te-ai lovit dar daca bebe da din maini si picioare eu zic ca e bine merci! Pupici si sarcina usoara in continuare!!! [pup] [flo] Nally [mamica] si [copil]Sebastian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Cristina. Am sa iti raspund pentru ca si mie mi s-a intamplat sa ma lovesc cand eram insarcinata. M-am lovit cu manerul de la usa....mi s-a facut rau de frica dar imediat dupa ce mi-a trecut spaima, m-am simtit bine si nici BB nu a fost afectat. Ma gandesc eu ca atata vreme cat nu te-ai lovit tare, nu cred ca BB al tau s-a lovit. Stai linistita pana mergi la ultrasound si atunci spune medicului sa verifice exact zona unde te-ai lovit. Sarcina usoara. Saphir si [copil] Amos Daniel (26.02.04) http://community.webshots.com/user/ClimAmos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Cristiana nu cred ca ai de ce sa fii asa de ingrijorata. piticul e bine protejat de lichidul amniotic, mai bine decit crezi tu....iar o lovitura usoara nu cred ca ii poate dauna. sunt o gramada de povesti despre femei care chiar au cazut cind erau gravidute dar, datoria protectiei frunizate de lichidul amniotic bebe a fost bine mersi fara probleme....mai rau a fost de vinataile si spaimele mamicii....asa ca stai linistita dar nu uita sa spui medicului la control ce s-a intimplat.[pup] si sarcina usoara in continuare, Roxi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxanaz are dreptate. Natura asta a avut grija de toate. A creat un saculet plin cu un lichid care are un foarte bun rol de protectie pentru bebe. Pentru ca el e plapand in calatoria lui de 9 luni in burtica, acest lichid amniotic il protejeaza pe el de diversele accidente ce pot avea loc in acest timp. O lovitura aplicata intr-un lichid este foarte mult atenuata, undele de soc sunt diminuate de lichid (incearca tu sa lovesti pe cineva cu toata forta ta amandoi stand in apa si-ai sa vezi ca va fi ca o piscatura de tzantzar). In plus, uterul este ca un balon cu partea de jos - partea ingusta - fixata in vagin si cu partea bombata in sus care pluteste. "Balonul" asta este sustinut de niste ligamente, asta e toata sustinerea lui. La o zguduitura (sa zicem ca aluneci si pici in fund), uterul se va balansa, e ca la o papusa pe atze: orice zdruncinatura se transforma intr-o miscare de balans, este atenuata de faptul ca uterul nu sta fix, rigid in burtica noastra. Mai ales ca tu ai zis ca mai mult ai fost "stearsa" de cutia de remi, nu-ti face nici un fel de probleme. Cred ca esti din categoria mamicilor prea panicoase. [:D][:D][:D] Bebe e bine-mersi la tine in burtica, iar tu iti faci griji suplimentare si gratuite. Mai ales daca-l simti miscand e totul ok - nu uita ca miscarile lui bebe sunt un semn bun pentru orice sarcina... "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 16+ sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cand eram cu Rares in burtica, aveam ora la clasa a cincea si la un moment dat un baietel mai energic, nu m-a vazut si a intrat cu capul fix in burta mea ...iti dai seama ce bucurie....dar saracul s-a speriat asa de tare ca nici nu m-am mai concentrat decat sa il linistesc pe el... nu am avut nimic.. pupici Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea, eram in luna a 5-a cred si m-a prins usa de la autobuz drept intre usi si bara din mijloc, adica m-a facut pilaf![:D] iti dai seama, si de iesit de-acolo tot singura am facut-o, ca dobitocu de sofer nu a deschis usile din nou! am zis ca mor! dar bebe n-a avut absolut nimic!:)am o fetita sanatoasa si frumoasa! cred ca bebeii stau ei bine acolo, captusiti si feriti de toate relele![flo] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu la 20 de saptamani ma plimbam cu mama pe langa o scoala si unii jucau fotbal si m-am trezit cu o ditamai mingea de fotbal direct in burta. Iti dai seama ce spaima, mai ales ca am inceput sa am contractii si burta era tare de tot. Am fugit la urgente, am fost internata o noapte pentru monitorizare. A doua zi am facut ecografie si era totul ok. Deci stai linistita ca mingioiul de fotbal pe care l-am luat eu in burta nici nu se compara cu o sacosa si tot a fost totul bine. Anda si printesuca Carina (1 an si 6 luni) http://community.webshots.com/user/andamihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca va iubesc pe toate![grup]De la mesajele voastre mi-a revenit brusc buna dispozitie [:D]ca de trei zile imi ploua intr-una... Intr-adevar sunt cam panicoasa cum a ghicit Try... Dar ma tratez [;)] Am asteptat de asa multa vreme bebelushul din burtica incat acum ca-l am vreau sa fac totul bine. Sunt sigura ca ma intelegeti! Toate la un loc mi-ati facut mult bine,va multumesc din suflet si va doresc sa fiti sanatoase si fericite si sa va bucurati de bebeii vostrii! [pup]Cristiana si [copil] bebe din burtica (21 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...