Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Granita dintre gelozie si posesivitate


Recommended Posts

Daca exista granita intre gelozie si posesivitate? Eu zic ca orice persoana geloasa este posesiva, gelozia fiind un caz particular de posesivitate, esti gelos pentru ca tu consideri ca cel/cea pe care esti gelos iti apartine cumva, adica el/ea ar trebui sa aiba ochi doar pentru tine. Gelozia apare fie cand tu il/o consideri pe el/ea mult prea bun/a pentru tine si nu esti sigur/a ca ai suficiente calitati ca el/ea sa nu se mai uite si in alta parte (in cazul asta n-ai incredere in tine), fie cand ti se pare ca celalalt/a nu e demn de incredere, adica ti se pare ca e o fire mai usuratica, ca nu poate sa apartina unei singure persoane (in cazul asta n-ai incredere in el/ea). Dar exista si posesiviatate fara gelozie. De ex: el vrea sa stie tot timpul unde este ea, la ce ora iese de la servici, in cat timp ajunge acasa, nu pentru ca i-ar fi teama ca ea are pe altcineva, dar decat sa piarda timpul prin magazine sau sa-si vada prietenele, mai bine vine acasa sa ii faca ceva de mancare, sa stranga dupa el, sa o ajute pe soacra-sa, adica timpul nu-i mai apartine, el si numai el trebuie sa fie in centrul preocuparilor ei... Se poate da si un exemplu in care ea considera ca el tot ceea ce face sa faca pentru ea. Exista astfel de cupluri, aici se manifesta posesivitatea, fara urma de gelozie. Un alt caz de posesivitate fara gelozie: tu ai incredere in el, el te inseala, tu descoperi, te simti lezata si va despartiti. Daca tu consideri ca el nu-ti apartine, deci nu esti posesiva, de ce te superi? Eu zic ca gelosii sunt posesivi, dar exista si posesivi care nu sunt gelosi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bai fetelor stati asa...poate ca am inteles io aiurea, mesajele si de aceea am raspuns, luandu-le ca pe o provocare, deoarece mi s-a parut ma mult, ca sunau a critica, ceea ce nu-mi place, deoarece nu am deschis acest subiect ca sa citesc critici, ci pareri. In alta ordine de idei, eu nu am afirmat niciodata ca gelozia ar veni din dragoste, nici pe departe. Am spus doar ca am simtit si eu ceva de genul asta, cred, atunci cand il vedeam pe sotul meu mult prea relaxat, cand o tipa se dadea pe fata la el. Si atat. Pentru mine e o slabiciune gelozia, insa nu am afirmat ca ar avea legatura cu dragostea. Insa nu sunt posesiva si niciodata nu am fost, pentru mine sotul meu e un barbat liber, numai ca de ceea ce face depinde relatia noastra. Adica daca m-ar insela nu l-as ierta si atat. A si inca ceva gelozia nu aduce niciodata nimic bun pentru nici una din parti, sun deacord si constiienta de asta, insa aceasta nu inseamna ca nu sunt multe persoane care o simt, mai mult sau mai putin. Spre exemplu eu cu exceptia acelor doua dati, nu am simtit nimic care sa semene macar cu gelozia, stiu insa ca daca s-ar repeta acele situatii as simti din nou. Si repet eu nu-i ingradesc libertatea sotul meu si nici nu am sa o fac vreodata. Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CASANDRA sa inteleg ca daca sotul te inseala seara de seara tu acepti ca nu esti posesiva, nu? Pentru mine e o lipsa de respect si nu pot acepta asa ceva. Din moment ce te inseala e clar ca ceva nu functioneaza cum trebuie si nu-l mai satisface ceea ce are acasa, si deci de ce-as mai sta cu el? Doar ca nu sunt posesiva?!Ma-s simti murdarita, inainte de toate, si nu l-as mai suporta linga mine, clar. Parerea mea! (ca sa nu mai fiu inteleasa gresit) Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casandra, sint perfect de acord cu parerea ta, MAI PÜTIN punctul reluat de infofun. Si ca sa ramin pe subiectul deschis, pot sa-ti spun ca si daca femeia nu e posesiva ("ma inseala, treaba lui, nu ma deranjeaza, accept"), el va fi eventual cel care o va acuza ("daca nu iti pasa ca sint cu altcineva, ori nu ma iubesti ori ai si tu pe cineva" - deci pretext de manifestare a geloziei !) If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bai fetelor cum puteti sa aceptati sa fiti inselate, nu pot sa inteleg, insa nici nu vreau sa ma stradui, treaba voastra, daca a fi inselata si a nu accepta, inseamna a fi posesiva, e parerea voastra. Insa nu stiu daca in realitate chiar a-ti accepta acest lucru, mai ales daca ar deveni obisnuinta. Doamne fereste sa simtiti pe pilea voastra si sa fiti constiente, de faptul ca inainte de a ajunge sotul acasa, trage o fuga pana la amanta sa-si satisfaca dorintele, iar apoi vine acasa sa-i "asezati masa", iar voi acceptati, ca na, nu sunteti posesive.(nu vorbesc din experienta, insa am avut o prietena care a patit-o si nici nu va imaginati cata durere poate provoca asta. A divortat, oricum, nu putea trai astfel.) Lasa sa fiu eu posesiva, ca de acceptat sa ma insele, nu am sa accept in veci, mai bine singura, decat inselata! Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, stati putin, eu nu am zis ca accept sa fiu inselata si ca nu-s posesiva. Am vrut doar sa va arat ca toate suntem posesive, mai mult sau mai putin. Cand spun "sotul meu", deja exprim posesivitatea, este al meu si al nimanui altcuiva. Libertatea pe care o lasi sotului/sotiei este de fapt o iluzie, adica il/o lasi sa faca ce vrea cat timp ramane al tau/a ta. Casatoria, prin definitie, exprima apartenenta si, implicit, posesivitate. Eu nu vad nici o rusine, atat timp cat posesivitatea asta nu devine bolnavicioasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E acum pot sa spun ca sunt deacord, cu tine Casandra si e clar ca nu am inteles io bine. Numai bine![flo] Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata! http://community.webshots.com/user/GabrielaHope (folositi marime normala la vizualizare)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...