Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Dragele mele, m-am decis ca peste cativa ani, nu prea multi, sa ma intorc in Romania cu sotul. Insa nu in Bucuresti unde am locuit inainte, nici in vreun alt mare oras. Ce vrem de fapt? O casuta mititica si idilica, ceva à la Hansel si Gretel, cu o curte maaaaaaaare, unde sa pot pune cateva franghii de vita de vie sa-si faca al meu sot damblaua de a-si produce singurel un butoias-doua de vinisor rosu, cu arbori batrani la umbra carora sa ne bem cafelutza in dupa-amieze insorite de august, cu o sfoara de gazon pe unde sa ne alerge tancii...in fine, intelegeti voi...o casuta mica-mica (nu viloaie cu etaj, piscina si garaj, nici conac boieresc) dar cu o curte suficient de intinsa...undeva intr-un satuc de munte...cu un peisaj pitoresc...dar un satuc mai izolat de lume, nu tinta turistica gen Agapia, Soveja, etc...Voi ce m-ati sfatui? Ce zona a tarii ar fi indicata? Si cam cat m-ar putea costa asa ceva? Un teren mare, dar nu suficient de mare sa devina teren agricol, cu o constructie mititica pe el (eventual refacem noi casuta)? Ii rog pe cei care ar incerca sa ma convinga sa nu ma intorc in Romania ca-i nashpa, ca-i saracie, ca greierii sunt prea manelisti sau alte rezoane...sa se abtina. Va multumesc! "Work like you dont need the money, Dance like no one is watching, Love like you have never been hurt before." -Mark Twain
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vektros, eu va recomand din toata inima judetul Brasov. In afara de "atractia turistica" Bran-Moeciu, mai sunt multe sate frumoase si linistite, cu pesagii la care visezi tu (si eu), relativ aproape de Brasov (10-20-30 km) sau de Fagaras ori Rupea. Singura problema in satele de munte e cu vinul. Strugurii se coc tarziu (daca mai apuca sa se coaca), iar vinul nu e cel mai grozav. Bunicii mei erau de langa Fagaras, dintr-un sat de munte (peisaj - nota 11), faceau ceva vin pe care noi il consumam cu placere, dar un cunoscator nu stiu daca ar fi prea multumit. La fel era cu rosiile. Rosii coapte nu prea erau, in schimb, gogonele pentru muraturi, din plin. In schimb, cartofii ies foarte bine, dar nu ai precizat daca vrei sa te apuci de agricultura. Preturi nu cunosc, pentru ca nu am fost interesata, dar daca intri pe site-urile ziarelor brasovene (Transilvania Expres, Buna Ziua Brasov, Monitorul de Brasov - prin www.gazete.ro) iti poti face o idee. Imi place ca si sotul meu ar fi fericit cu o bucata de vie, ca si sotul tau, si al meu era chiar incantat ca in zona Niagara (zona viticola) se vand terenuri. Sotul meu se visa (sau se viseaza, nu mai stiu sigur) facandu-si aici vinul propriu, din via proprie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Vektros, eu am vazut de curind o emisiune la tv (se numeste "Romania mea") in care era o tipa austriaca, sefa companiei Unilever pe Europea Centrala si de Est, care isi facuse o casuta in zona Sibiului pentru ca ii placuse foarte mult zona si oameniid e acolo. Eu am ramas impresionata ca femeia asta a invatat romaneste foarte bine si iubeste traditiile de la noi, si in special zona Sibiului. Mi-au placut mult casutele din satele acelea si oamenii par deschisi si ospitalieri in zona aceea. Nici Brasovul nu e o idee rea. Daca as avea posbilitatea mi-as face si eu acolo o casuta. Si mie imi place mult viata la tara, imi place sa am o gradina cu flori, o vacuta care sa ne dea lapte, dar pot doar visez la asta...Va doresc succes si sa va bucurati de casuta pe care o veti avea! Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt nascuta in judetul Brasov, dar locuiesc in Bucuresti de 18 ani, si tot duc dorul muntelui...au dreptate fetele, putine sanse sa ai struguri dulci acolo, dar in schimb ai racoare in verile toride si prafoase din Ro, peisaj superb, un nivel mai ridicat de trai si civilizatie, si oameni mai linistiti. Rog sa nu se supere nimeni pentru aprecierile astea, probabil fiecare considera ca locurile natale sunt cele mai frumoase. Si eu visez la o casuta exact asa cum ai spus, poti sa prospectezi in satele din jurul Fagarasului, e tare frumos!!! Din pacate zona Bran-Moeciu s-a aglomerat mult si a devenit foarte "comerciala", si preturile sunt foarte mari. Vino la vara intr-un concediu si prospecteaza, sigur vei gasi ceva pe plcul inimii. V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maramures. Cel putin pentru mine (jumate morosanca) Maramuresul reprezinta o oaza de pace, timpul parca trece altfel. Este locatia perfecta anti-stress. Oameni calzi, primitaori, calmi, peisaje nu spectaculoase ci line, blande. Din pacate acceasi poveste cu strugurii. Doar daca se hotaresta sotzul sa faca palinca... " You must be the change you want to see in the world" Gandhi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vek, gindeste-te si la dealurile subcarpatice!In judetele Gorj, Valcea, Dambovita,Arges...gasesti locuri frumoase la poalele muntelui si ...se fac si strugurii!Eu de fapt pentru asta am postat...fetele au vorbit de superbele zone de munte, eu iti dau idei pentru ...dambalua sotului[:D] de costuri nu am habar! mult noroc in cautari.... DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parintii mei au fugit de oras si s-au mutat in Sarata Monteoru. E o statiune putin vizitata, cu bazine cu apa sarata si iodurata, o adevarata minune pentru sanatate. In sat sunt casute frumoase si zona este foarte buna pentru viticultura. Un teren cu o casuta care poate fi demolata daca e prea veche te costa in jur de 250 milioane lei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vek eu am o casa la tara,cu vie pomi,flori si alte alea dar este la campie,nu cum vrei tu la munte,Asa cum ti-au zis si fetele strugurii la munte nu se fac,la Comarnic de ex. eu nu am vazut struguri copti decat 1 data si asta cand au fost niste calduri infernale.Poti sa alegi o zona submontana,Valea Calugaresca de ex.,vie cat vrei,pomi. Preturile sunt in functie de zona,cat pamant vrei,cum este casa. Valentina PS:uite un ex.:la mine la tara,aproape de Ploiesti,curte 2000m patrati,casa locuibila cat de cat cu gaze,lumina,pomi fructiferi, 6000Euro.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vektros nu stiu sa te sfatuiesc de un loc minunat departe de incurcaturile lumii, dar vroiam doar sa-ti spun ca va admir si va invidiez( in sensul bun al invidiei). E visul vietii mele si per ca in viitoar sa-l realizez macar pe jumatate, in sensul ca nu ma voi stabili departe de civilizatie, dar o casuta mica si o curte frumoasa poate o sa le facem si noi in Romania! Bafta multa si sa ne tii si pe noi la curent![bis][bis][bis] Nimeni nu e perfect ! Diana .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...