Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

casatoria cu un sot ce are in trecut un/o fosta


Recommended Posts

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sunt total deacord cu CONCHITA, de unde stie prezenta sotie, realul adevar al divortului? Fiecare are partea lui de vina! "Pentru o cearta este nevoie de doua persoane!" Eu sunt abia casatorita si sper din tot sufletul sa fie pentru prima si ultima oara, insa daca Doamne fereste s-ar intampla sa divortez, nu mi-ar conveni ca urmatoarea sotie sa ma vada ca pe o adevarata zgripturoaica, mai ales cand sunt copii la mijloc. In ceea ce priveste daca sa te consideri vinovata sau nu, de despartirea unui cuplu, aici vin si intreb: ESTI? caci numai tu poti sa-ti dai acest raspuns. Cunosc cazuri in care o terta persoana a putut destrama o casnicie ce era invidiata de multi, si cred ca daca o femeie isi pune in cap sa ameteasca un barbat o poate face, cu mai multa sau mai putina usurinta, depinde de caz, insa de cele mai multe ori reuseste. In acest caz in care ea este vinovata de aceasta destramare, eu spun ca merita sa poarte pe umeri mult mai mult decat rusine, nu pot sa acept asa ceva, deoarece o casnicie e ceva sfant, iar respectiva, pt. mine este un nimic!!! Insa sunt cazuri in care, un cuplu se desparte din cu totul alte motive si atunci nu mi se pare drept, ca cea ce urmeaza sa-i fie sotie acelui barbat, sa aiba de suferit, si nici nu vad de ce ar avea?! In momentul cand el a decis sa divorteze, este clar ca nu mai avea sentimente pentru acea femeie, si deci e ca si cum ar fi fost singur. Insa sa nu uitati, fetelor ca "pentru o cearta(despartire) este nevoie de doi!" Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua eu sunt divortata, sotul meu este divortat cu o fetita, si vreau sa-ti spun ca nu am nici un fel de retinere, sau complex ca sunt cea de-a doua si nimeni din familie nu ma priveste asa, dar cred (sigur) conteaza foarte mult momentul cind intervii tu ca femeie divortata in viata unui barbat divortat,..... eu am aparut in viata lui in momentul in care despartirea lor era deja "autentificata".......adica existau deja actele de divort semnate, parafate de ceva timp..... daca o femeie divortata "strica" casa unui barbat cu copii sau nu aceea cred ca oricind va fi privata urit de toti cunoscutii.......aici mai depinde si de conceptii.......poate sunt depasite te pupic?! pa?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragele mele,[biz] am citit si recitit cu multa atentie opiniile voastre...referitoare la ..subiectul pe care l dezbatem. am cateva specificari de facut...[bis] 1.la ruperea unui mariaj nu contribuie doar unul din sotzi, eu consider ca adevarul e undeva la mijloc..si ca la un moment dat fiecare din sotzi a gresit sau s a complacut...prea mult![bis] 2.prima nevasta nu e personajul negativ,sunt cazuri si cazuri...dar un barbat care e familist cu adevarat nu poate fi desprins dintr o casnicie daca el...e cu adevarat...interesat de binele mariajului lui.[bis] 3.o femeie care da divortz de sotz ca sa i de a o lectie si in momentul in care...sotul..divortzat isi gaseste pe cineva...-zic io ca nu i o victima- mi se pare lipsit de demnitate ca dupa ce ai aruncat pe..acel sotz ca fiind ceva de care nu mai ai nevoia, sa l vreiinapoi...cand vezi ca o alta persoana il poate iubi. 4.cand am zis ca , credibilitatea celei de a doua neveste e prejudiciata de vaicareala celei dintai care acu..e victima , ma refeream la faptul ca...unele nici nu te vor pentru ele dar nici pt alta nu te ar lasa . cu respect vivi ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by infofun daca Doamne fereste s-ar intampla sa divortez, nu mi-ar conveni ca urmatoarea sotie sa ma vada ca pe o adevarata zgripturoaica
Eu una o sa am grija sa fiu o adevarata zgripturoaica [neand], dat fiindca am invatat din experienta cu fosta sotului meu, care este o adevarata vipera[neand], ce ii place si ce nu ii place unei femei. Am sa ma folosesc de cunostiintele mele sa le fac viata un chin. Gata, [iartama]iertare, nu ma [poc]impuscati, fiindca totusi am de gand sa imi fac sotul sa ma iubeasca toata viata [8**] si sper sa reusesc. ______________________________________________________________ „Dumnezeu sã te þinã în palma mâinii Sale, iar îngerii sã te îndrume mereu.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Rachel sunt perfect deacord cu tine, in cazul in care respectiva o merita (adica s-a bagat in casnicia ei), insa daca divorteaza sotia de sot nu vad de ce ar mai interesa-o sa le faca viata un chin "noilor casatoriti" Si deasemeni sunt deacord si cu tine VIVIAN-ai perfecta dreptate! Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am cunoscut pe sotul meu cand era in divort. Ce credeti ca a facut doamna cand a aflat ca si-a gasit si el pe cineva? (ea avea deja). I-a spus ca a intentat divortul in gluma, ca sa vada cum o sa reactioneze el. Mi se pare o mare imbecilitate chiar sa gandesti ca un divort poate fi o gluma, mai ales in conditiile in care exista si un copil. Am aflat peste cateva saptamani de trecutul lui si am avut un mare soc. Ma gandeam ca nu trebuia sa mi se intample chiar mie asa ceva. Apoi am stat si m-am gandit la femeile care se casatoresc cu barbati care au fost casatoriti si care au copii si mi-am dat seama ca sunt niste femei deosebite. Si, fiindca si eu ma consider o femeie deosebita, l-am acceptat cu trecutul lui cu tot. Consider ca e un avantaj sa te mariti cu un barbat care a trecut printr-un divort si stie ce inseamna, pentru ca face orice sa nu mai treaca printr-o astfel de situatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by geut Consider ca e un avantaj sa te mariti cu un barbat care a trecut printr-un divort si stie ce inseamna, pentru ca face orice sa nu mai treaca printr-o astfel de situatie.
Asa este! ______________________________________________________________ „Dumnezeu sã te þinã în palma mâinii Sale, iar îngerii sã te îndrume mereu.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...