Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici din Canada (4)


Recommended Posts

Fetelor dar in jurul Montrealului cum gasesc ferme , stie cineva ? Tot pentru cirese si visine as vrea, plus capsuni. Onuta,Bryan Alexandru(26feb. 2001) si Sean Raphael (29 dec. 2003) http://community.webshots.com/user/onutza_mamicutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Caro Angela, welcome back! Noi anul trecut am fost aici http://www.edsmithfarms.com/farm.htm si am cules cireser SI visine. Cred ca la ora actuala sunt singurii cu cirese in zona Toronto-Hamilton-Niagara. Bafta la cules si pofta buna! Mama mandra de Dan Andrei (24/03/1996) si Thomas Adrian (18/01/2004) http://community.webshots.com/user/lidia67
Mercic frumos Lidia. Banuiesc ca si anul asta ciresele se vor vinde pe la inceputul lui iulie, ca soare prea mult n-a prea fost...
quote:
Originally posted by Donia
M-am uitat pe site-ul fermei, pare interesant. M-ar tenta si pe mine sa merg la visine, as face gem de visine, e preferatul meu. Poate ajungem si noi. Dar ma intreb cum s-ar comporta fetita mea la cules... are 3 ani, parca vad ca o sa fie cu gura plina de visine nespalate.
Pai rezolvati problema simplu: luati o sticla de apa la voi sa spalati ciresele fetitei. Si cum in copac ea n-o sa ajunga, tot ce mai ramane de facut e sa paziti cosurile :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor de raspunsuri.Deci cu Catalin baietelul meu de 3 ani si jumatate am fost la doctori tot mereu si mi-au spus ca este normal sa faca de cateva ori pe an rosu in gat si sa-i dau numai Tylenol sau Tempra ;la fel mi-au spus ca tot normal este ca un copil sa faca de 5, 6 ori pe iarna otita.Mie nu mi se pare normal de loc; norocul nostru ca pentru otita am gasit un doctor bun O.R.L-ist care ne-a dat tratement pe o perioada lunga de timp cca. 3 saptamani si de atunci nu am mai avut probleme cu urechile.Acum avem alta belea pe cap a facut varicela (varsat de vant ) si sper sa scapam cu bine si de asta. M-a mirat atitudinea educatoarei de la gradinita cand am anuntat caci Catalin este bolnav, care mi-a spus ca daca nu are febra sa-l ducem la gradi caci sunt copii care nu au avut varsst de vant si parintii lor vor sa faca ca sa se stie scapati.Ciudat nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Beu, parintii au dreptate ...varsatul de vint facut la virste fragede nu are urmari dar daca il faci la virsta adolescentei e periculos mai ales pentru baieti. SI la bryan laa gradinitza au facut toti in grup ...chiar si cei vaccinati ...numai bryan nu. A facut mai tirziu, cind bebe Sean avea 2 luni , am crezut ca o sa ia si bebetul dar nu a luat...pacat , scapa in maxim 2 zile. Fug ca imi plinge comoara mica. Onutza Onuta,Bryan Alexandru(26feb. 2001) si Sean Raphael (29 dec. 2003) http://community.webshots.com/user/onutza_mamicutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare importanta pentru fetele din Ontario. Tot citesc pe forum despre plaja cu costum de baie intreg, cu sutien, fara sutien... Eu sunt tare nelamurita, caci nu stiu care e tipicul in Ontario. Noi, in Romania, faceam plaja la mare in felul urmator: eu cu costum doua piese, sotul cu slip normal, iar fetita in fundul gol (avea 2 ani anul trecut, acum are 3). Un prieten din Montreal mi-a spus ca la ei merge lumea cum are chef, cu costum doua piese sau intreg la piscina (femeile), cu slip sau budigai, adica pantaloni din aia mai lungi (barbatii). Acum va rog sa-mi spuneti si mie, eu, fetita si sotul, cum ne imbracam? - la piscina acoperita - la bazin descoperit - la plaja la Marile Lacuri - la plaja in parcuri, adica la gratar - la plaja pe langa lacuri mai mititele - la plaja in Cuba ([:D]vrabia malai viseaza) Voi ce fel de costume purtati in locurile pe care le-am enumerat?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Donia, Eu ma imbrac peste tot in Ontario cu costum din 2 piese iar sotul cu pantaloni scurti din aia speciali de plaja, nu slip ca-n Romania. Regula e cam asa la barbati, rar am mai vazut barbati cu slip normal. Femei am vazut cu costume fie intregi fie din 2 piese. Pe copii (a mea e inca mica si nu am dus-o la plaja pana acum) am vazut ca-i imbraca parintii cu costumase inca de mici, mici. Fetitele au chiar si sutien (stupid dar ce sa le faci...). Nu mai spun ca indienii intra imbracati cu totul in apa de nu-mi mai vine sa intru si eu dupa aia! In Cuba cred ca poti sa te imbraci cum vrei:) Catalina si Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Donia, In toate cazurile enumerate de tine mergem la fel: eu in costum intreg sau doua piese, sotul in "budigai", fetita (8 ani) la fel ca mine, iar baiatul (2.5 ani) la fel ca sotul. Pe copii i-am imbracat in slip/costum intotdeauna, inclusiv cind am fost la mare in Romania. Ce vrei, dambla personala, nu-mi plac copiii in fundul gol! In Cuba e singurul loc unde sotul meu mai poarta slip citeodata, in Canada a fost privit piezis cind a incercat si de-atunci s-a lecuit. Traiasca budigaii [:D][:D] Ne adaptam si noi.. rosa Timpul le rezolva pe toate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta e o veste proasta pentru sotul meu, el are impresia ca o sa se inece cu budigaii, ca o sa-l traga la fund, sau ca o sa pluteasca in jurul lui ca niste parasute. Parca vad ca o sa ceara doar in Cuba, sa se simta si el bine cand face baie. Fetita mea are un costum de baie in doua piese, dar ma gandeam ca o sa-i dau doar slipul. Chiar trebuie si sutien? Pentru mine se pare ca e mai bine, cred ca o port costum in doua piese in natura si intreg la piscina. Va multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Donia
Asta e o veste proasta pentru sotul meu, el are impresia ca o sa se inece cu budigaii, ca o sa-l traga la fund, sau ca o sa pluteasca in jurul lui ca niste parasute.
Se gasesc unii gen pantalon scurt nu bermuda, chiar unii pantalon scurt mai mulat cam ca la pantalonii de voley pe vremuri. Zau nu va faceti probleme ca nu sta nimeni sa se uite cum esti tu imbracat nici la piscina nici la mare. Numai bine, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...