Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la o barfa!!! (19)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ina, cand ai luat-o n-ai bagat-o in service pentru o verificare? si eu tot anul trecut am luat-o pe-a mea, dar n-am condus-o pana nu mi-au pus aia stampila ca e okay. ia intereseaza-te, mi se pare ca e si lege pentru asa ceva, nu stiu amanunte ca de a mea se ocupa tot sotul si pana diseara cand pot sa il intreb, cred ca deja e prea tarziu pentru tine...oricum, daca zici ca n-ai revizie la ea...scuze ca imi permit sa iti dau un sfat...eu una n-as pleca. de fapt, nici n-am plecat acum vreo doua saptamani cand trebuia sa mergem intr-o calatorie de uichend si picase masina sotului, n-am avut curaj sa plec cu a mea...adica nu ma vad cu gargarita mea la 90mph pe autostrada, ore intregi...[flo] Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by silvia_popa
Buna! Am si eu o intrebare, poate ma ajutati voi.Noi suntem de putina vreme aici(in august facem un an) si amandoi ne facem doctoratul la universitate.Am aplicat la o carte de credit pentru studenti si ni s-a refuzat pe motiv ca nu avem credit history.Ce sa facem?Cum facem credit history aici daca nu avem carte de credit? Multumesc, [flo] Silvia
ai ajuns la punctul unde incepe cercul vicios [:)] cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau e sa ceri carduri de la magazine locale( target e un exemplu bun), chiar daca pentru inceput dobanzile vor fi mai mari. faceti cumparaturi pe care, daca le platiti in 30 de zile, nu se pune dobanda. dupa vreo sase luni puteti cere card de la o banca. e greu, e mult de cautat, dar nu imposibil. daca ati avea pe cineva sa va sponsorizeze e si mai bine. mai puteti cere carduri care se elibereaza special celor abia iesiti de la studii, care n-au mai avut card pana acum, dar dobanda va fi mare pentru inceput.asta e valabil si la cumpararea unei masini.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Cleomax nu stiu sigur daca ma ignori
Dadada,te ignor![}:)] [pup][flo] Imi amintesc ca ma gandisem la un raspuns pentru tine,da' nu-mi mai amintesc de ce n-am reusit sa-l si scriu [alcool] Avocatul cu pricina era tot de emigrari;stiu ca ni-l recomandase in caz ca va fi vorba de vreo deportare sau ceva;ceea ce nu-nteleg e nu stiu de ce nu se putea ocupa avocata noastra de caz daca era vorba de deportare si trebuia sa apelam la ala?!?!!Dar asta-i alta poveste! Nu stiu cine-a gresit si unde;Flavius a dat numele aluia la tribunal in caz c-ar fi fost probleme.Cum a ajuns la INS nu-mi imaginez.Iar cu avocata noastra iar e poveste lunga.Ea lucreaza la o firma mare de avocatura si de fapt documentele noastre-s semnate de seful ei,ea-i numai intermediar...bla-bla...pe cine sa trag la raspundere???Acu' nu ma oftic c-am pierdut eu interviul,oricum fara sot n-aveam sanse sa-mi iau eu green cardul;insa ma gandesc daca toata tarasenia asta n-o sa ma afecteze in viitor?... No,c-am inceput mesaju' asta acu' vreo 3 ore si nu mai stiu ce vroiam de fapt...Byeeee![:D] PS si daca vreodata m-ai mai intrebat ceva si-ai ramas fara raspuns fii sigura ca n-am vazut!Sorry about that![flo] Irina,veve & croko[hia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by silvia_popa Cum facem credit history aici daca nu avem carte de credit?
Si noi ne-am lovit rau de chestia asta!E bun cum zice Cleomax cu magazinele,insa pe noi si la magazine (Walmart) ne-au refuzat din lipsa de credit history.Noi am inceput cu-n collateral loan (parca asa se chema???) la o filiala a "Banknorth";adica am deschis un cont de "savings" in care-am depus 500 (un fel de garantie)si ei ne-au dat un imprumut de 500;de cei 500 depusi nu ne puteam atinge pana nu rambursam imprumutul;nu castigi nimic pen' ca platesti dobanda,dar ajuta la credit.Dupa ce-am platit imprumutul ne-au dat tot ei credit card de 500.Dupa ce-am inceput sa-l folosim si platim pe asta ofertele de carduri au inceput sa curga,ne-au aprobat imprumut pt.masina noua,etc,etc... Succes! Irina,veve & croko[hia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai bine Conchita, nu puteai sa spui asta acu 6 luni? Sa stiu si eu cum se cumpara o masina, cum se face o asigurare, cum se deschide cont in banca( ca credit card n-am inca) si inca o tona de-alte-alea...De-ai sti cate-m tras...[mariaj] Esti o draguta, nu te supara, ca nu m-am "ratzoit" la tine, ci asa, la viata...[;)]Ca n-am cui sa ma [q] Iar eu si sotiorul-niste cuci, fara nici un suflet pe-aproape, care sa ne mai indrume. Adica niste amici ar fi, dar ori nu stiu, ori nu vor sa spuna mare lucru. Noi in 29.11.2003 am luat masina si in 30.11 calculatorul, iar telefon am avut doar prin 4.12, deci nici Internet pentru alte informari. Asa ca acu ar trebui sa punem mana de la mana, si sa scriem o carte pentru noii-veniti. Ca zau, nimeni nu merita sa se chinuie! Ce ziceti fetelor? Ca experienta, vad ca e![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa cum zice Veve e secured credit cardul, adica avem un cont in care a pus sotu 500 de dolari si atata e limita cardului, practic tot din banii tai te imprumuti, daca inteleg eu bine filosofia. Pe mine la ce spunea Veve ma intereseaza coordonata temporala, cam in cat timp incep ofertele alea de carduri sa curga? cam de unde, de la banci? la care esti sau nu client? (nu fac misto, intreb serios) Noua banca ne ofera acum pe baza lui secured credit card autoloan numai cu co-signer si cu 14% dobanda, ceea ce am zis ca mai bine mai stam...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura,daca-mi amintesc bine ofertele de credit carduri au inceput s-apara dupa ce-am inceput sa platim la primul credit card.Dar asta nu-nseamna ca iti si aproba neaparat,sau iti aproba o suma mica (300-750).Nu te astepta la card de cateva mii din prima.Ofertele nu-s de la banca unde esti client neaparat,ci de la tot felul de banci.Numai ca tre sa fii atent cand aplici ce dobanzi practica,daca nu cumva au taxe anuale sau alte chestii...La un moment dat m-am trezit cu-n credit card de 250 la care aveam de platit 200 taxa de deschidere.Normal c-am facut scandal si l-am anulat,dar daca nu esti atent poti sa iei si tzepusoare de-astea [alcool] Irina,veve & croko[hia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda; primul adevarat o sa il aiba sotu la un an de cand i l-au aprobat pe asta secured. Asta e regula la banca aia, m-am deplasat eu si-am intrebat; poate la alte banci o fi mai interesant, eu pe banca aia m-am cam suparat, pentru ca unu zice una si altu alta si asa am pierdut masina pe care o vroiam; e, geme America de masini, nu e problema. Veve, bafta multa cu problema ta! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...