Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

la intoarcerea in romania, ce anume v-a socat?


Recommended Posts

Pe mine ma scocat cel mai tare caini bagabonzi, gaurile din asfalt. Parca era si mai rau de cat o shtiam .. biata romanie... o iubesc dar arata jalnic (si asta a fost doar dupa 6 luni de trait in Los Angeles). Gabbriela & Julian [bibe] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pe mine, nici dupa 1 an nu m-a socat nimic, nici dupa inca inca doi nu m-a socat nimic. Am remarcat doar ca ai mei imbatranesc mai repede decat imi imaginez eu de departe. La ambele vizite mi s-a parut mai curat decat ultima data, fara sa fac comparatii cu Canada ca doar nu ma intorceam in Canada. Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bey, si eu am stat cu cheia la git, sa stiti! si am purtat-o cu asa mindrie, ca m-am si bronzat cu ea la git! uite-asa aveam o pata alba, in forma de cheie, ce stiti voi...[:o)] ____________________________________________ oriunde ati fi, fiti uniti, dragi romani... http://community.webshots.com/user/atomskin-date
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In America dupa vreun an jumate de stat intr-o casa am constatat ca proprietareasa ne fura curentul :-)) Fiica-sa locuia la parter si facea orgii luminoase pe banii nostri si-ai aluilalt chirias:-)) In Germania o nemtoaica mi-a furat poseta cu acte si bani...Am ajuns in Romania dupa o luna sa-mi fac alte acte si mi-au furat bagajul cu dulciuri si jucarii pt copii. Nu ma socheaza nimik defel. Pe nici un continent. Ma extaziaza, in skimb, in Romania cum sfaraie micii pe tzambal si cu cat umor pot romanii sa intinda de-o bere si sa posteasca o tzigare:-))) Aaaaaa ma socheaza uneori cat de usor uita oamenii...si doar lecitina e pe toate drumurile :-) "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragii mei dragi, va anunt ca am coborat steguletul canadian si l-am urcat pe cel romanesc! (nu am mai avut rabdare, domne, m-am si vazut acasa!) maine am [avion] din montreal... in cateva zile va povestesc cum a fost si cu "socurile"... va pup![pup] sa fiti iubiti![il] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bunnnn, Imi suflec manicele si ma pun sa-mi argumentez o fraza care a iscat multe nedumeriri si revolte!Si eu care credeam ca lumea o sa prinda intelesul....Asta e! Referitor la termenul''indobitacire''va recomand orice carte scrisa de Petre Tutea(filozof si prieten cu Nae Ionescu, si altii). Eu am aflat de el la o lectie de filozofie in care invatam despre ''Mitul pesterii'' de Platon.(de asemenea o lectura interesanta!) Eram prea tanara pe vremea lui Ceausescu, ca sa inteleg ce se intampla de fapt, si imi purtam cu mandrie cravata mea de pionier. Ce sa mai spun ca parintii mei inca isi pastreaza cu sfintenie carnetele de membru de partid si regreta vremurile apuse. M-am desteptat mai tarziu in liceu prin grija unor dascali. Faptul ca omul era privat de libertate, ca i se inoculau zilnic slogane patriotiste, ca vota cu forta la fiecare congres,ca nu aveau curajul sa se planga de frigul din casa si painea la ratie care era prea putina si la care taranul nu avea dreptul , desi el muncea ca sa o faca, chiar nu va spune nimic? Faptul ca mari carturari, oameni de valoare au stateau inchisi in inchisorile comuniste, ca au muncit sau murit la canal, nu va spune nimic stimate doamne?! Faptul ca un profesor avea un salariu mai mic decat a unui muncitor si ca de Sf Paste, in ziua Vinerii Mari se organizau petreceri in scoli si profesorii erau pusi sa isi cheme elevii la distractie nu l-a biserica, nu va da de gandit? Stiti ca daca aveai o anumita functie nu aveai voie sa intri in Sf biserica?Ca sunt parinti care nu au asistat la botezul propriului copil?! Oare oamenii nu se simteau frustrati,neputinciosi,nu le era frica?Ori asta face bine psihicului uman si in timp duce la rezulate f benefice. Toate astea inseamna umilinta,inseamna nedreptate,inseamna ''suflete mutilate''. Credeti ca mamica aceea care se trezea la 5 dimineata sa prinda rand la lapte, mai era la fel de calma si dispusa sa se joace cu copilul si sa il invete ''n'' chestii ca si cum ar fi f odihnita?! Cat timp stateau parintii cu copii lor, daca lucrau fiecare sambata? Si apoi stiti ca nu exstau pe atunci masini de spalat automate si concediul de maternitate era de 2 luni. Ca sa citesti ''Cel mai iubit dintre pamanteni'' de Preda, tb sa ai nu-s ce pile si apoi cartea pe care o citeai era cenzurata. Cine le dadea dreptul sa cenzureze, sa le spuna oamenilor ce sa faca, cand, cum,la ce ora sa se culce ca se lua curentul?! Intorceau copii importriva parintilor sa-i parasca, vecinii sa se urmaresca intre ei,fratii la fel. Stiu si azi oameni care astepta inca sa vina cineva sa le spuna ce au de facut pt ca asa stiau ce tb sa faca, sa astepte comanda.Dar azi nu mai vine nimeni si ei nu fac nimic sa se salveze din saracie sau nestiinta. Apropo de ''cheia purtata la gat'',si eu am purtat-o dar nu sunt mandra, pt ca as fi preferat sa nu stau singura in casa copil de 6 ani. Spuneti-mi si mie ce se intampla daca in Uk sau Usa lasi un copil sub 10 ani singur acasa ,chiar 5 min.Intra omul la puscarie daca ia foc casa vecinului si ajunge focul si la ai lui si-i moare copilul. Ca el tb sa fie acolo, responsabil sa aiba grija de el. E frustrant,copii cresc cu temeri,cu idei cu care mai tarziu tb sa lupte enorm sa le depasesca. Unii pot face asta,pot sa mearga inainte,sa isi corecteze comportamentul si golurile,dar....altii nu pot. Sunt familii si bunici care au avut grija de unii dintre noi(cei norocosi)dar multi nu au avut norocul asta. In concluzie raman la convingerea ca acea epoca a facut mult rau in sufletele oamenilor si ca un copil NU ar tb sa fie crescut cu cheia la gat fara sa stie mama daca copilul a mancat sau a aruncat mancarea la gunoi,daca e in siguranta sau da foc la casa pana vin parintii de la servici. Noi suntem cei norocosi sau cei care am putut sa ne reechilibram,iar o mare parte din cei care nu sunt asa cum ar tb sa fie,sunt intr-o anumita masura asa, pt ca nu s-au ocupat parintii indeajuns de ei,pt ca............ si aici as putea continua la nesfarsit Nu spun ca partile negative din ei sunt ca urmare NUMAI a acestor factori, dar ca ei pot determina si alimenta un comportament urat,nepoliticos,sau violent. Multumesc! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

haidetiii,astept contra argumente........... Sa nu imi spuneti ca voi ati dus-o bine ca cei mai multi au dus-o f rau! Si mie mi-a fost bine :mancam banane, ciocolata,smochine si curmale cand altii nici nu le stiau gustul si mamica mea nu statea la rand la lapte,dar eram de-ai lor.Fruntea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by CryssUK
haidetiii,astept contra argumente........... Sa nu imi spuneti ca voi ati dus-o bine ca cei mai multi au dus-o f rau! Si mie mi-a fost bine :mancam banane, ciocolata,smochine si curmale cand altii nici nu le stiau gustul si mamica mea nu statea la rand la lapte,dar eram de-ai lor.Fruntea!
Parerea mea e ca astepti comentarii de pomana pt ca esti in afara topicului:-) Mai citeste o data intrebarea si vezi daca are vreo legatura vaga cu tot ce ai scris tu. Deschide un subiect separat daca te intereseaza argumente la ceea ce ai scris. "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...