Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

la intoarcerea in romania, ce anume v-a socat?


Recommended Posts

Volvo, Saab sau altele nu au nici o legatura cu scoala care se face aici.Stiu prea bine ce vorbesc, cand spun ca nu se prea face scoala. Poate ai uitat ca noi am stat sub comunism atatia ani, deci ce sanse am avut ca sa dezvoltam o industrie infloritoare si nici nu existau privati pe atunci.Acum, dupa revolutie inca suntem in perioada asta de tranzitie care e foarte grea si avem si niste guvernanti de-ti vine sa-i impusti pe toti.Dar eu sunt optimista in privinta Romaniei, s-au schimbat multe in bine (aici nu includ si salariile, care sunt sub orice critica).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ehh, n-am apucat sa citesc tot subectul caci vad ca are ceva paginute, dar pe alocuri, unde simt nevoia sa postez o fac. Nu stiu ce mai scrie in paginile ce urmeaza (citesc si postez progresiv), dar legat de [code]e destul de traumatic domne sa ajungi in jungla dupa supradoza de civilizatie[/code] putini sunt cei ce-au inteles de fapt usoara ironie din prima fraza a gandacelului. Ea mai mult facea referire la atitudinile si parerile altora care deja trecusera prin experienta "plecat afara si revenit in tara" si care nu aveau pareri prea bune. In plus, putini stiu ca de fapt gandacelu a fost in Canada pentru o perioada scurta (nu-i plecata de tot din Ro) si revenea in tara. Pur si simplu era curiozitatea ei de a anticipa ce poate simti in momentul in care paseste iar pe pamant romanesc. Chiar isi manifesta increderea ca ei nu i se vor parea lucrurile prea schimbate. In alta ordine de idei, simt ca ea mai mult facea referire la tipul de trairi, sentimente care te incearca atunci cand te reintorci in tara si mai putin la ce noutati pot aparea (eu stiu case noi, modificari structurale in oras etc.). Ca doar timpul petrecut de ea afara din tara nu e suficient de mare ca sa justifice cine stie ce noutati aparute peste noapte. In fond cu totii ne amintim de cum era sau cum nu era, problema este ca in timp iti modifici perceptia despre anumite aspecte ale vietii, nervozitatea oamenilor de pe strada o etichetezi poate altfel dupa un timp petrecut prin tari mai dezvoltate, cand ti se cere spaga in fata reactionezi cu totul altfel decat ai fi reactionat cand inca erai in tara, cand vezi cum fetele din Bucuresti ai alta perceptie despre ele si despre cum se imbraca ele pe strada etc. Fiecare are pareri diferite in functie de ce se nimereste sa mai intalneasca in drumul lui in vacantele in Romania. Daca ai stat mai mult prin vizite la prieteni si in familie si nu prea ai avut contact cu societatea decat sporadic, atunci lucrurile ti se pot parea mai frumoase. Daca ai avut de-a face cu autoritatile, functionarilea, intocmire/obtinere de acte, aprobari etc. e posibil sa nu mai fi la fel de incantat. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 17+ sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cataghe
Alta chestie: nu inteleg cum de se trece cu vederea ca la fel cum e una sa mergi in concediu in strainatate si e cu totul altceva sa traiesti acolo, este una sa vii in Romania in concediu si este cu totul altceva sa traiesti aici. Mi se pare o chestie foarte simpla si de bun simt. Am ajuns sa fim mindri de cit de "rezistenti" ne-au facut pe noi saracia, lenea, prostia, invidia... toate "spendorile" cu care ne-am zbatut 50 de ani in comunism si continuam sa ne zbatem de 14 ani incoace. Da, se poate pune problema si asa, nu trebuie sa admiram alte popoare care traiesc civilizat, trebuie sa ne gindim ce prosti sunt pentru ca uite, ei nu ar putea trai din 150$ pe luna, NOI PUTEM!!! Si ne incapatinam sa afirmam intre doua avioane ca tara asta merge spre bine, pentru ca au aparut beculete in copaci de Craciun - nu zic ca asta e rau, dar ati auzit vorba aia, "afara vopseste gardul si inauntru-i leopardul!"? Cum merge tara asta spre bine cind suntem in coada cozii Europei, am reusit cu mindria noastra de a trai din 150$ pe luna sa fim si in coada bulgarilor, carora le plingeam vezi Doamne de mila acum citiva ani? Pentru citi dintre romani merge tara asta spre bine? Am facut cu sotul meu un calcul sumar si am ajuns la cncluzia ca anul trecu pe vremea asta o duceam de trei ori mai bine... intre timp se presupune ca am avansat profesional amindoi, cistigam mai multi bani (romanesti, ce-i drept!), si totusi nu ne mai permitem multe lucruri pe care acum un an ni le permiteam. Ne incalzesc beculetele din copaci de Craciun daca buzunarele sunt goale? S-a vorbit despre "eleganta" si "frumusetea" romancelor. Pentru Dumnezeu, toata ziua vad numai femei, cite dintre ele isi permit sa fie elegante si sa se mentina frumoase? V-ati uitat prin restaurantele Bucurestiului seara? Pai haideti la mine la cabinet intr-o zi, sa vedeti acolo frumoasele si elegantele romance! Sa le vedeti cit sunt de "elegante", de "frumoase", de "educate"... de curate nu mai zic, ca iar o iau in basca!!! Si eu vorbesc de marea masa, nu de cele care se plimba prin locurile din capitala prohibite pentru "plebe". "Plebea" aceasta este poporul roman, daca vreti sa stiti cum e in Romania uitati-va la ei, nu la cei 5% care o duc bine, aia existau si in comunism (nu spun ca sunt aceiasi, desi o mare parte sunt!) si exista cam peste tot in lume o patura bogata, intrebarea este cit de subtire sau de groasa e patura aia. Patura nostra "bogata", exceptindu-i pe cei aparuti in revista "Capital" in topul miliardarilor, asa subtire cum e ea, corespunde ca nivel de trai paturii "de mijloc" din alte tari - asta nu ne pune pe ginduri? Si apoi, se spune ca nu trebuie sa comparam Romania cu Canada? Pai da, asa am facut 50 de ani, noi am fost ai mai deshtepti si mai grozavi, noua nu ne trebuia sa ne comparam cu nimeni, ne ajungea inteligenta noastra nativa! Cum sa nu compari? De ce, aia nu sunt tot oameni? Trebuie sa ma resemnez ca ciobanul mioritic ca am fost condamnata sa ma nasc in Romania si asta e, imi duc crucea pina mor? Bineinteles ca compar si mi se pare firesc sa ma "sochez", sa ma "intristez", sa ma "impresioneze negativ" sau cum mai vreti voi sa ziceti! Chiar trebuie sa ne ascundem dupa deget? De ce confundam, unii dintre noi, dorul de casa, de parinti, de tinerete, de locuri dragi, cu situatia Romaniei? De ce ne incapatinam sa credem ca in Romania se traieste cum traim noi in vacanta cu bani americani/canadieni/europeni sau mai stiu eu, in buzunar?!
bine punctat Catalina!!! [nl] la mine acasa tot timpul e abundenta de Craciun si mama se pregateste tare mult si ptr venirile mele vara... ptr ca saraca de ea , vrea sa am vacanta perfecta ...dar eu i-am vazut cupoanele de pensie!!! nu pot sa nu vad care e realitatea zilelor ei normale...in care aduna ban peste ban ca sa ma simt eu bine cind o vizitez .... realitatea e ca toate schimbarile din tara sunt foarte superficiale: un beculet, un restaurant de spalat bani sau care-i frumos si stralucitor un an si apoi lasat in paragina ca si-a facut datoria, s-a imbogatit patronul, dar chestiile de fond sunt neschimbate . nu exista o reforma reala si eficienta!!! iar chestia cu gardul vopsit pe mine ma frapeaza de fiecare data. sa vezi in drumul de la aeroport un banner cu ultimul tip de BMW, luxos si ptr olandezul imbuibat, iar sub el un aurolac sau o batrinica muritoare de foame...e trist !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci la Volvo, Saab... Ericsson...blabla... cine lucreaza? Martieni? Nu sint oameni care au trecut prin scoala suedeza? Vb de scoala .....ai auzit de KTH...adica Royal Institut of Technology? Sau de Karolinska Institutet...este cu medicina. Pt premiile Nobel sint cei din romania in comitetul de alegere a candidatilor....daca tu nu esti adaptata acolo asta nu insemana sa vb ce nu trebuie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, haideti sa nu ne mai legam de ce se face la scoala in clasa a treia si a patra, important este rezultatul. Adevarul este ca oamenii si in Suedia, si in SUA, si in Anglia, si pe unde se mai tot plinge lumea ca vai ce prost se face scoala, sunt eficienti si isi fac treaba bine. Asta este important, si nu daca au invatat tabla inmultirii in clasa intai sau intr-a treia. Copiii nostri se duc in strainatate si se mira cite stiu ei in comparatie cu copiii de aceeasi virsta de acolo. Foarte bine, foarte frumos! Si? La ce le foloseste daca ulterior dau chix in gloriosul nostru sistem universitar, bazat in mare parte pe memorarea pina la indobitocire a unor notiuni si lipsit total de spirit practic? Asta e intrebarea, si ajungem iar la povestea cu birna si cu paiul... Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa spun ce trairi m-au cuprins pasind pe pamnat romanesc dupa un an jumate de emigrare, iata: prima strangere de inima am avut-o inca din avion cand trebuia sa aterizam pe Otopeni. Stiam ca-i un aeroport mic in comparatie cu cele din marile capitale vest europene sau de prin america, dar sincer in mintea mea ramasese cu totul altfel. Cand faceam o pirueta sa aterizam am avut sentimentul ca-i aeroportul de la cine-stie ce oras mic uitat de lume... Imi pare rau de starnesc controverse, dar ... sentimentul asta l-am avut. Parca abia atunci realizam ca Romania mea nu-i nici speciala, nici buricul pamantului nici nimic, doar oo tara saraca in curs de dezvoltare si de integrare... Apoi m-a izbit fumul de tigara ce razbarea prin salile aeroportului, desi peste tot era "Fumatul interzis". Nu vedeam pe nimeni fumand, dar mirosul era peste tot. De fapt de asta am avut parte toata scurta mea vizita: fum de tigara peste tot: in spitale, in casele prietenilor etc. M-am intos cu o sensibilitate pe gatlej de ma sculam noaptea sa beau apa, ziceai ca am praf pe gat. Chestia asta m-a tinut cateva saptamani. Bucurestiul mi-a parut tare trist, normal ca magazinele aratau bine, dar cladirile erau parca mai ponosite si mai "gata sa se darame" decat le stiam eu, peretii exteriori erau tare murdari si neingrijiti, noroi cat cuprinde (sfarsit de octombrie), afara ploua si se lucra peste tot, nu era artera mare sa nu fie blocata pe alocuri de lucrarile celor de la Drumuri si Poduri. Oamenii nu mi s-au parut mai bine sau mai aratos imbracati. E adevarat ca toate imaginile aste agri poate-au fost influentate si de faptul ca sufletul nostru nu era prea vesel, revenisem in tara pentru o inmormantare. In schimb contactul care l-am avut cu oamenii cu care a trebuit sa rezolvam anumite treburi a fost, zic eu, un plus. Medicii au fost tare comunicativi (desi noi nu sarisem cu nici o spaga... e adevarat ca li se daduse pana atunci de catre altii), la fel si toti celelalti functionari cu care am avut de-a face in decurs de-o sapt. Poate si pentru ca de fiecare data le vorbeam foarte frumos, le zambeam pe cat imi permitea starea de spirit, nu ma duceam la ei ca si cand le-as comanda sau mi s-ar cuveni ceva. Sentimentul meu general dupa vizita asta asta a fost: ca nu suntem prea breji precum ne credem, ca plaiurile noastre nu-s nici mai frumoase, nici mai aratoase decat altele, ca "specialul" pe care il revendica unii este in fapt doar un banal... Bun... avem parti frumoase, dar asta nu inseamna ca suntem mai cu mot inaintea altora. Bun... avem si parti rele, dar asta nu inseamna ca suntem la capatul lumii. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 17+ sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[code]caldura oamenilor si neprefacatoria, in sensul ca daca sunt suparati sau nervosi o arata iar daca sunt fericiti la fel si sunt de acord cu asta.De ce sa te prefaci ca esti altfel decat esti?? Asta e o dovada de snobism!![/code] Unii o numesc snobism, altii o numesc politete. Pentru unii nu-i politicos sa lasi sa transpara nervozitatea din tine acumulata cine stie din ce motive care poate n-au nici o legatura cu omul de langa tine cu care te conversezi. Eu mai degraba numesc asta puterea de a te controla in fata celorlati. Nu-i cu nimic vinovat ala din autobuz care saracu' a gresit si el si m-a calcat pe picior (ca-n fond soferu' conducea cam aiurea) ca azi a tipat sefu' la mine si m-a amenintat iar ca ma da afara. E snobism sa-mi controlez nervozitatea si supararea? Pentru mine nu. Inteleg sa ti-o manifesti fata de ala care te-a suparat, dar cred ca tu nu la asta te refereai... "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 17+ sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu si eu cum e viata in Romania, nu e nevoie sa-mi spuna cineva dar daca e sa o luam asa si sa vedem doar partea rea din Romania hai sa vedem si partea rea din Occident.Fiti siguri ca nici prin strainataturi nu e chiar atat de usor sa traiesti,sunt si aici oameni la limita saraciei, intrebati-i pe altii care au curajul s-o spuna dar din pacate nu prea sunt multi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A propos de ce zicea Dodo cu costumele de baie: asta e mentalitatea laturii anglofone. Nu e numai in Australia asa. Pur si simplu li se pare lor nepotrivit sa vezi barbatii cu slipuri mulate... iara chestie de perceptie, nicidecum de inapoiere. Am o faza haioasa despre un amic. Am mers noi o data la un lac, nu era spatiu amenajat de plaja, oricum nu era atmosfera de la mare. Mai degraba un fel de atmosfera gen Snagov, dar lumea facea plaja. Si un amic de-al nostru care probabil si-o fi zis in mintea lui "canadezii astia e niste incuiati, ia sa le arat eu ce inseamna slip". Si si-a pus pe el un slip d-ala decoltat, cu taieturi inalte pe laterale, strans bine pe cocosel. Sa va spun ca era privit ca poponar? Barbate-miu inca a zis ca el nu mai merge singur pe langa amicul asta singur ca lumea se uita la ei ca la homosexuali... [code]ce putea sa va faca daca nu ii dadeati spaga? sa va dea jos din tren? nu cred, ca l-ati fi raportat imediat si si-ar fi pierdut jobul. cum e mai posibil asa ceva??? na ca am reusit sa ma sochez.[/code] Conchita, pai nenea ala de-ti composteaza tie biletul e mana-n mana cu ala de-l raportezi tu sau cu ala de trebuie sa ia decizii in privinta lui. Plus, unde naiba te da afara in Ro pentru ca iei spaga? Mai ales pentru spaga trecuta cu vederea tacit de catre autoritati. Mi-aduc aminte cum intr-un mesaj spuneam ca medicii ar popula mai degraba inchisorile decat spitalele daca toti ce-i ce iau spaga ar fi judecati... Asa si CFR-ul, cred ca s-ar opri circulatia trenurilor... ha, ha, ha. Si vin iar si zic: "Unde esti tu Tepes, Doamne?" "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 17+ sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...