Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

la intoarcerea in romania, ce anume v-a socat?


Recommended Posts

Si uite ca tot citind eu paginile de pe unde ramasesem, dau de alte comentarii, iar manutele-mi merg pe taste repede-repede, nu pot sa ma abtin de parca am mancat usturat. [code]Spuneti-mi si mie ce se intampla daca in Uk sau Usa lasi un copil sub 10 ani singur acasa ,chiar 5 min.Intra omul la puscarie daca ia foc casa vecinului si ajunge focul si la ai lui si-i moare copilul. Ca el tb sa fie acolo, responsabil sa aiba grija de el.[/code] Pai mi se pare cam normal, ce sa zic... cu ce-i de vina copilul ala ca el nu are simtul autoapararii inca dezvoltat si ca l-au prins flacarile in casa si el in loc sa iasa afara, s-a ghemuit intr-un colt de casa? Tu esti parinte si esti responsabil pentru soarta copilului tau. A-l lasa acasa singur inseamna sa-ti asumi si responsabilitatea unor roscuri care pot aparea cat tu nu esti langa copil. La 10 ani nu ai instinctul de conservare la fel de dezvoltat, iar tu ca parinte trebuie sa te ocupi de treaba asta si sa-ti aperi copilul in momentele de primejdie. Daca-i dau o palma lu' Ionel si el cade cu capu' de asfalt si inlemneste acolo pe veci, ma baga la puscarie automat (omor prin imprudenta), iar a-ti lasa copilul nesupravegheat acasa care moare intr-un incendiu ti se pare mai putin nevinovat? De ce ca-i al tau si poti sa faci ce vrei cu el sau pentru ca asa am crescut noi "liberi" ca pasarea cerului, nesupravegheati si asa e normal sa traiasca si copiii nostri? Si digaghez acu' la chestia cu cheia de gat. Si eu am crescut tot cu ea de gat si nu mi s-a parut nici depresiv, nici demn de laudat. Astea erau conditiile pe vremea aia, asa percepeau parintii nostri viata, astea le erau posibilitatile lor la momentul respectiv. Situatia actuala nu se mai suprapune peste ce-a fost, ne schimbam si noi optica si viziunile si unora dintre noi nu li se mai pare chiar normal sa-si lase copii acasa singuri cu cheia de gat... Chestie de perceptie... iar ajung la treaba asta. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 17+ sapt DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu stiu cum e sa faci scoala aici, habar n-am, dar am o amica de a facut stomatologia, stomatologia a facut si in Romania, a ajuns la concluzia ca scoala (stomatologica, ca nu a generalizat) e mult mai evoluata decit cea de la noi. Pe de alta parte sint cei care au copiii pe la scoli generale ori licee, treaba e ca nu invata ce invatam noi; acu' stau si eu sa ma gindesc, atitea ce am mai studiat in amanunt, si la ce folos, imi vine in minte chimia, atitia ani de chimie, scoala generala, liceu, si ceva in facultate. Si sa dea naiba daca mai stiu o formula din chimia aia organica! Si imi bateam capul cu ea, ca asta erau vremurile, trebuia sa invatam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by try
caldura oamenilor si neprefacatoria, in sensul ca daca sunt suparati sau nervosi o arata iar daca sunt fericiti la fel si sunt de acord cu asta.De ce sa te prefaci ca esti altfel decat esti?? Asta e o dovada de snobism! Unii o numesc snobism, altii o numesc politete. Pentru unii nu-i politicos sa lasi sa transpara nervozitatea din tine acumulata cine stie din ce motive care poate n-au nici o legatura cu omul de langa tine cu care te conversezi. Eu mai degraba numesc asta puterea de a te controla in fata celorlati. Nu-i cu nimic vinovat ala din autobuz care saracu' a gresit si el si m-a calcat pe picior (ca-n fond soferu' conducea cam aiurea) ca azi a tipat sefu' la mine si m-a amenintat iar ca ma da afara. E snobism sa-mi controlez nervozitatea si supararea? Pentru mine nu. Inteleg sa ti-o manifesti fata de ala care te-a suparat, dar cred ca tu nu la asta te refereai... "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 17+ sapt DNP 1 nov.
Ba da, exact la asta ma refeream,nu suport oamenii prefacuti si in Romania in general ei iti spun ce au de zis in fata si nu se feresc sa-si arate sentimentele, oricare ar fi ele.Prefer asta in locul celor care iti rad in fata si apoi te vorbesc pe la spate. Exista si acolo o gramada de genul asta dar totusi sunt mult mai deschisi!! Cu badarania unor necunoscuti de pe strada nici eu nu sunt de acord, ca doar nu-s obligata sa le suport lor nervii!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar si fuga-fuguta pe tastatura[jamaica] Eu eram aia cu multe lucruri normale pe care le-am perceput in Romania.. Asa imi trebuie daca ma leg de beculete:) Nimeni nu zice ca e pefect, nici pe departe, ci sunt numai lucruri bune pe care le-am perceput..si le-am spus. Iarasi Romania nu e speciala, in afara faptului ca suntem romani. Faptul ca spunem ca noi suntem cei mai tari, e in firea omului de peste tot. Duceti-va in orice tara si fiecare va spune ca e cel mai tere:) Si aici in Canada orice firma e cea mai buna din lume, nu lipseste sloganul de pe nici un site.. Nu o spun cu o rauatte:) Asta e firea omului. Si totusi fara sentimentalisme eu continui sa spun ca in Romania situatia se imbunatateste. Da, se spune ca noi astia prin vacantele noastre cu bani straini nu vedem realitatea. Bine, bine,dar noi nu am fost nici pe departe numai in vizite, ci am stat in moloz(am rebovat un apt) pana in gat timp de o luna, nici sa mananc nu aveam timp (ca si banc ne mai lasau muncitorii din resturile lor ca era tarziu si de unde chef sa mai cobori la cumparaturi) deci as zice ca nu am fost in vacanta. Si am umblat si dupa acte, am avut de-a face cu 14 muncitori si renumita echipa...am umblat sa imi duc molozul...deci poate ca putin gram de adevar e si in ce am spus, si nu e infofolit in sentimentalism. Si daca vreti un alt mic exemplu: echipa de muncitori luata din ziar (dupa referinte prin telefon de la persoane straine, deci nu cu recomandare de la x sau y) cand am vrut sa ii dau un mic avans la inceput mi-a spus ca nu, ei vor munci o saptamana si daca ne place, atunci sa le dam si avans. Si acum o sa imi pun lumea in cap[zid]: eu am vazut ca cine munceste acolo are bani de un trai decent! Ca mai sunt multe de facut,si de motivat si plebea, etc, subscriu! Vai, iar m-am lungit...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fiu complet pe linga subiect,dar nu ma pot abtine sa ma bag si sa va povestesc ce m-a socat pe mine ieri,plimbindu-ma cu caruciorul pe Avenyn,aleea centrala din Göteborg.Zilele acestea se incheie anul scolar(se discuta mai devreme aici despre scoala din Suedia).Aici absolventii ies pe strazi in masini luxoase,imbracati in alb,si distractia e urmatoarea:BEAU pina isi pierd mintile.Ieri am vazut insa ceva ce m-a scos total din circuit si cuvintul "socat" e prea timid pentru a descrie cum m-am simtit eu.O tinara absolventa,sare dintr-o masina,si in mijlocul zilei..in mijlocul trotuarului..isi da chilotii jos si face pipi.Apoi ,cu o mina isi trage grabit chilotii peste fusta...si urca la loc in masina. Mentionez ca nu sint singura care a vazut o asemenea faza,am mai auzit o gramada de povesti pe tema asta..dar acum am vazut cu proprii mei ochi!!! Civilizatie..nu gluma. [alcool][alcool][alcool] Elena[hippi] si pisicutza Amelie[copil] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cätälina, [flo]! Desi e trist ce ai scris ... este adevärat! Dupä aproape un an de zile de cand mä tot scolesc aici si cu ceva experientä de invätämant romanesc pot sä spun cä este o diferentä mare intre metodele folosite in ro si cele aplicate aici. Aici trebuie sä vrei TU sä inveti! Nimeni nu trage de tine, nimeni nu te impinge de la spate, dar toti te sprijinä dacä väd bunävointä. Am fäcut un timp practica la un institut de cercetare, in laboratorul chimic si apoi am fäcut lucrärile de laborator ale unor cursuri de biochimie si de biotehnologie. Nu m-a socat nimic de cate ori am fost in Romania (poate praful pe care l-am inghitit si cu care am fost "tapetatä" in autogara din Timisoara[:D] cand am vrut sä ajung la Oradea), dar m-a socat "risipa" de aparate, mijloace si materiale pe care le-am väzut in aceste laboratoare. Toate moderne, de ultimä generatie. Asa se plämädeste tehnica viitorului! Asta mä doare cand mä gandesc la copiii buni, inteligenti de acasä. Teorie, teorie ... Insä cu teorii totul rämane la stadiul de "vis". Asa cä sunt de acord cä luminile, feeriile sunt ca vopsitul gardului, cä inäuntru ... Da, s-au schimbat si continuä sä se schimbe lucrurile acasä, dar timpul trece si peste noi ... De ce nimeni nu spune ce socat a fost cand a ajuns undeva peste granitele Romaniei? [:D] Dar la intoarcerea ACASÄ de ce am fi? [flo] Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ops! [alcool] Acum väd cä Rayuela a räspuns deja la penultima mea intrebare! [;)] Dar pustoaica sigur nu va depäsi stadii multe ... [:D] Poate cä inträ in calcul aici mai degrabä "cei 7 ani de acasä" ... Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...