Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

la intoarcerea in romania, ce anume v-a socat?


Recommended Posts

Simona27 ce zici de asta....te muti intr-un apt in Ro si vezi ca 3 vecini dupa scara nu au bani de intretinere si vin mesterii cu surubelnitele si taie apa...caldura...sau mai stiu eu ce la toata scara? sau vecinul pensionar de deasupra are teava sparta si te inunda la fiecare dus care il face...si il costa reparatia citeva pensii bune? sau ala de la 2 are o bomba in casa...adica se incalzeste cu gaze de la cuptor? Cladirea in care stai trebuie intretinuta si la noi nu prea exista bani pt asta. Nu este o asociatie care sa le ingrijeasca...asa cum ai tu in Ca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Guestus, eu sunt absolut de acord ca asociatiile nu sunt ce ar trebui sa fie, dar ne intoarcem la cercul vicios: banii si organizarea si idiotii de la guvernare (marele meu bai e cu centralele..in loc de atatea ajutoare de caldura mai bine ar subventiona bietii pensionari cu jumate' din pretul unei centrale si restul in rate si problema ar fi rezolata. Si s-ar iesi mult mai ieftin si cu pensionari mai fericiti)! In al doiela rand, romanii nu isi apreciaza proprietatile, apartamentele de exemplu si de multe ori nu le pasa ce e in afara apartamentului lor.. a stiti ca sunt si scari model unde oamenii au gasit un administrator gospodar si toti vor sa fie frumos. Si iarasi plangem de mila la toti pensionarii, nu sunt sadica dar.. Si bineinteles, sunt plina de exemple pana la refuz dine xeprienta mea romaneasca: anul asta stateau desteptii de noi cu 2 zile inaintea Craciunului si vopseau ghena! 4 ore si o cutie de vopsea ne-a luat - adica 50.000 vopseaua, asta e tot! Si toti vecinii se mirau (ca am vopsit si pe palierul nostru si la parter) ca ce frumos e si ca nuf acem toata ghena? Nu m-am suparat Doamne Feri... Si pe aici prin Canada inrtetienrea e cam in medie 500 pe luna (include tot consumul de toate), insa am un coleg, li s-a inundat parcarea subteranma si paltesc 7000, contributie sa o repare. Sau daca vrea sa isi inchida balconul vine asociatia si o face, la standard (ca nu arate blocul jalnic si apreciez asta), dar le cere 3500! Deci aicis e are grija mare de tot, dar se si plateste! Deci, vechea problema banii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liris... e amestecat cu unguri mey! Calm au mama si sotzul! Asa zicea bunica...: esti din neamul lui Arpad fatuco! Unde mai pui ca eu am emigrat intai in Bucuresti... Si acum ca m-am descarcat. Simona repet cee ce probabil nu ai avut rabdare sa citesti. Someri si tarani... buun super... E Problema este ca majoritatea oamenilor au un salariu fix, adica pleava care in .ro moare de foame daca e cinstita si in alte tzari traieste foarte bine: soferi, maturatori, vanzatoare, medici, profesori. Si-s esentziali societatzii. Si raspunsul ignorand partial post-urile nu face decat sa repete jignirea initziala. Adica zici de intreprinzatori si apoi tot zici ca e destul de general. Adica vorbesti de someri si tarani... Si in plus cred ca tu te referi doar la intreprinzatori si inca cei care au nevoie de baza materiala mica si nu depind de restul economiei. De exemplu eu pot face o chestie de consultantza pe deszvolatrea de produe noi... Aici in Olanda avem destui... in .ro si sa vreau si nu-i prea vaz! Si atunci gandeste-te ca desi motorul unei societatzi... sunt un procentaj ff. mic. Si nu uita a doua chestie a .ro. Lipsa unor investitori mari in sanate si asigurari... ii lasa descoperitzi pe totzi. Nu repet din mesajul precedent cum un om care castiga foarte bine si era foarte fericit ajunge la ideea de emigrare. Si daca vorbesti de intreprinzatori in genul profesiilor privilegiate te incadrezi ff. bine in cea am spus eu. Ma autocitez: "Din categoria celor cu profesii privilegiate emigreaza cei care considera ca daca tot muncesc de ruptelea, macar sa castige mai mult. Si daca psihic rezista si au noroc de oameni buni in jur, raman. " Deci nu-i nici o supriza data fiind meseria ta.. ca te intorci. Sa va mearga bine si sper sa reusitzi sa gasitzi o solutzie decenta pentru asigurarile de sanatate. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...