Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

la intoarcerea in romania, ce anume v-a socat?


Recommended Posts

Pork, nu se supara nimeni de "directele" tale, dar vreau sa iti spun (fara a-i lua apararea lui gandacel) ca exista pe lumea asta si persoane mai sensibile. Nu tre' sa le pui pe toate in aceeasi oala cu tine. Pt. gandacel - cred ca a trecut prea putina vreme pentru tine. Noi suntem plecati de 7 ani de acasa si prima data cand am mers am avut mai multe socuri. Dar dupa... trece mai neobservat. Socul cel mai mare pe care l-am avut eu a fost hartia igienica. Pe vremea aia nu prea gaseai la Falticeni hartie igienica moale si alba si te rog sa ma crezi ca nu imi venea sa ma duc la buda. Apoi, mi-am adus aminte incet cum e sa dai cadouri in stanga si dreapta cand ai nevoie de vreun act sau vreo chestie oficiala, cand tre' sa iti schimbi pasaportul, cand mergi la dr. si asa mai departe... Alt soc a fost lipsa toilet-elor pe sosea. Tre' sa te retragi in porumb daca iti vine sa faci ceva in masina fiind. Sau sa astepti pana la primul oras si sa intri la un restaurant (in cazul in care te primeste) sau stiu si eu??? complicat! Un alt soc au fost preturile si calitatea serviciilor in domeniul comertului si chiar al turismului. Am colindat ceva locuri prin tara insotiti de niste prieteni mai plimbareti care stiau exact unde sa ne duca si am dat de oameni obositi de ceea ce faceau, de un "n-avem doamna" acru si scarbit si de f. multa impolitete. Chestie pe care nu stiu unde o mai gasesti in lumea asta??? Dar sa stii ca pe langa toate socurile astea rele sunt atatea altele bune, incat se acopera. Faptul ca ii intalnesti pe cei dragi, prieteni, rude, cunostinte, ca revezi locuri cu valoare sentimentala pentru tine, faptul va vei dormi din nou in patul in care ai dormit cand ai fost copil, ca vei manca la masa aceea.... ca vei sta in bucatarie de vorba cu ai tai asa cum o faceai pe vremuri la cafeaua de dimineata sau pur si simplu la o bere in curte, in fata casei, nu egaleaza nici o supercivilizatie din toata lumea asta. Eu am avut nenorocul (ultima oara) sa merg in februarie acasa cand nu e nici iarna, nici primavara, e o vreme mohorata, fara zapada, cenusie... f. f. urat! Toti oamenii de pe strada mi s-au parut la fel ca vremea, saraci, cenusii si fara nici o urma de zambet pe buze. Dar atunci cand am stat cocotata langa soba si am sorbit cafeaua fiarta (nu expreso si nici la filtru) la ibric, cand ma uitam pe geam si vedeam vecinii sau chiar necunoscuti trecand pe strada, parca ma simteam acolo de cand lumea, parca nu am fost nici o zi plecata de langa fusta mamei. Copiii - sa stii ca nu au nici o legatura cu tara aia... si tare ma doare sufletul cand o aud pe fiica-mea (asta mare, de 14 ani) ca ea nu mai vrea sa mearga in Ro nici sa o tai. Cum as putea sa o fac sa vada frumosul si acolo??? Poate ar trebui sa deschid un alt subiect cu problema asta... Chiar astept sa ne povestesti!!! Calatorie placuta si o vacanta frumoasa in Ro. Numai bine, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Initial creeata de gandacelu
am si eu un of: ma intorc in tara dupa o perioada nu prea lunga de canada si am auzit ca e destul de traumatic domne sa ajungi in jungla dupa supradoza de civilizatie
Sper ca a fost o gluma asta cu jungla, nu de alta, dar noi traim aici si nu avem piei de animale pe noi. Si tu ai trait tot aici, deci mi-e greu sa cred ca ai sa ramai foarte socata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prima oara cand m-am intors in Romania, dupa "civilizatia" de aici, am ramas impresionata de frumusetea Romaniei,caldura oamenilor si neprefacatoria, in sensul ca daca sunt suparati sau nervosi o arata iar daca sunt fericiti la fel si sunt de acord cu asta.De ce sa te prefaci ca esti altfel decat esti?? Asta e o dovada de snobism!! Ar fi culmea sa fiu socata dupa ce am trait n ani aici.Astea-s fumuri de oameni de 2 lei, asta-i parerea mea!! Dar intradevar ce mi-a atras atentia in mod negativ(nu a fost soc, ar fi prea mult zis), au fost drumurile rele, cainii de pe strazi si containerul cu gunoaiele nesortate in pungi!!In rest totul o.k., am fost atat de fericita de parca as fi aterizat din Lumea oamenilor morti,robotizati in cea a viilor!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Geutz... cred ca gandacel s-a referit cu jungla doar la lupta acerba pentru supravietuire:):) Glumesc...si totusi. Romania m-a asteptat mereu cu multzi oameni dragi si calzi.... dar eu am nevoie de incalzire inainte de a intra in ring. De a lupta pentru un loc in autobuz, un rest corect in magazin, a verifica ca nu cumpar un produs expirat....nu discut ce e daca trebuie sa rezolv ceva adiministrativ. Pe mine m-a socat si ma socheaza diferentzele dintre acasa intre prieteni si acasa intre oamenii de pe strada. Civilizatzia vestica... a facut ca pe omul de pe strada sa-l privesti cu bunavointza sau macar cu indiferentza. Sa zambesti politicos si sa nu te calci in picioare doar de dragul de a-ti colora ziua sau descarca nervii. In plus diferentza de venituri face ca nu orice vanzator sa incerce sa te insele ba dimpotriva sa fie bucuros ca vii si cumperi de la el. Si asta este zic eu ca este doza de civilizatzie vestica. Nu e o supradoza, chiar nimic spectaculos in ea, doar un mod de viatza de zi cu zi mai relaxant pentru noi totzi. E ceva cu care te obisnuiesti imediat si nu-ti vine sa crezi ca poate fi altfel. E copilaros... dar eu as vrea sa fie altfel in .ro si poate de asta accept greu aceasta diferentza. Dar e o vacantza, asa ca incearca sa scapi de ceea ce este corvoada zilnica a celor dragi ramasi acasa si bucura-te de tot ceea ce Romania itzi ofera ca vizitator... si dupa mine ofera multe... Asa nu vei socata si te vei bucura... vacantza placuta gandacelule! Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

subscriu la parerea lui GEUT...la urma urmei Gandacelucred ca in cele patru luni ale tale de stat in Canada nu ai uitat ce ai lasat aici,mai ales ca ai tinut contactul permanent ....nu cred ca "supra doza de civilizatie" ti-a "sters" "jungla" din cap Eliza si Mara (24.01.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Idora Astea-s fumuri de oameni de 2 lei, asta-i parerea mea!!
Chiar ca fumuri ieftine si inca de la cineva care nu avea dupa ce bea apa inainte ... Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunoastem ca s-au schimbat multe dupa Revolutie, ca gasesti mai rar vanzatoare scarboase, si in cele din urma vor disparea cu totul, pentru ca nu fac fata concurentei. Si nu stiu de unde e ideea ca pe strada nu suntem "dragalasi". Dimpotriva, mi se pare ca fiecare isi vede de treaba lui si, daca uneori ne calcam pe picioare, este de vina educatia pe care fiecare a primit-o acasa. Nu suntem rai, dar 50 de ani de comunism ne-au tampit. Probabil ca peste 50 de ani vom incepe sa ne gandim si noi la altceva decat la cum sa supravietuim noi si copiii nostri. Iar faza cu hartia igienica (aspra si urata) m-a dat pe spate. Ati uitat ca pe timpul lui Ceausescu nu se gasea deloc hartie igienica? Si n-am auzit sa fi murit cineva de constipatie. Fetelor, aici v-ati nascut si ati trait pana acum cativa ani. Hai sa nu scuipam in fantana din care am baut!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de gandacelu
am si eu un of: ma intorc in tara dupa o perioada nu prea lunga de canada si am auzit ca e destul de traumatic domne sa ajungi in jungla dupa supradoza de civilizatie peste o saptamana vin si io cu raspunsul la intrebarea din titlu, dar pana atunci, as vrea sa fac o trecere mai usoara datorita experientelor voastre... eu sunt convinsa ca nu ma va soca prea tare, mai ales ca nu prea am simtul socialului sa vaz diferente (cand am ajuns in canada mi s-a parut ca "acasa", nu ca nu am remarcat curatenia si etc, dar nu m-a socat... sau socul e doar in sens negativ?!) faceti-mi aterizarea mai usoara![il] merci! [avion] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Daca ai plecat din RO nu ar trebui sa te socheze nimic la intoarcere,mai ales ca nu esti plecata de mult timp. Nu s-au schimbat prea multe si cred ca si in RO schimbarea se face in bine in ultimii ani.Nu suntem noi chiar supradozati de civilizati,dar nici chiar din jungla. Ce pacat ca romanii uita de unde au plecat in loc sa-si aminteasca cu placere,chiar daca au fost si vremuri mai grele. alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suntem plecati de 3 ani si ceva din Ro.Am fost de 3 ori acasa pana acum.Nu am ramas socata de nimic. Pot sa spun ca am ramas placut impresionata de multele schimbari in bine care s-au facut. Iar cineva a spus mai sus de frumusetea femeilor din Ro. Femeile in Ro sunt mult mai aranjate , sunt interesate mai mult de modul in care arata decat femeile din tarile prin care am fost......asta chiar ar putea sa socheze un neamt de exemplu cand ar merge in Ro.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...