Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

la intoarcerea in romania, ce anume v-a socat?


Recommended Posts

Hai ca vreau sa o vad si eu pe asta cu Mercedesu'. Pana nu vad nu cred!!! Sa te imbraci cochet si sa te coafezi/machiezi nu cred ca este un act de primitiv, in conditiile in care pastrezi limita bunului simt (adica nu folosesti dermatograful negru pe post de contur de buze sa zicem si frunze pe post de chiloti). Am fost si eu pe afara si mi-a lasat un gust amar "look-ul" feminim de pe strada. Numai balcaze si lalaie vorba lui Creanga. Iar romancele raman dupa parerea mea unele dintre cele mai frumoase femei
quote:
Originally posted by Guestus
Cum in Ro unii masculi isi cumpara Mercedes S600 si stau in Colentina la confort II, doar sa vada vecinul de la 3 ce masina are el, la fel si unele femei isi pun cind merg la piata tocuri de 14 si se fardeaza gen Sanda Ladosi la Eurovision. Deh...romanul trebuie sa arate intr-un fel. In US or etc au depasit nivelul asta primitiv si prefera sa se imbrace comod si comfortabil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 182
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by ciuf Merg cu o romanca de aici la cumparaturi si o intreaba vanzatoarea de la Sears de unde e, la care raspunde : "Italy". RUSINE.
hahaha, eu redevin romanca de fiecare data cand aud intrebarea asta si raspund extrem de afectat I am from Rooooumeeenia, clipesc din gene si dau ochii peste cap, plus un zambet superior in coltu gurii, cam gata de atac :) si cand aud dupa aia "aaa, asta e in Rusia", am deja replica pregatita de-acum, ca nu ma mai omor ca la inceput cu discursuri istorico-geografice ample: NU, tara asta e la Polul Nord, da' tu n-aveai de unde sa stii. [alcool] ideea e ca daca tot am ajuns la concluzia interioara ca oamenii sunt la fel oriunde in lume, atunci sanctionez incultura si obraznicia asa cum le sanctionam si acasa. iubesc america enorm, dar nu pe toti americanii, no, idem cu romania. Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita dai cu tunu si nu gasesti nici macar plaje speciale pentru nudisti
noi avem pe aici (ny, robert moses park). am crestat adanc in grinda cand am descoperit-o :)) nu e o plaja speciala pt. nudisti, e o plaja maare si frumoasaa, cu dune, caprioare si iepurasi, iar o bucatica e "destinata" celor liberi :) nu e demarcata prin vreun gard, pur si simplu mergi frumusel printre costume de epoca si budigai si, deodata, surprise!!! e adevarat ca exista un mic semn pe care scrie "de aici incepe zona cu nudisti", dar doar atat, nu tu lumini si sirene de politie, nu afise "nu lasati copiii sa se chiorasca, pericol de attention disorder la varsta scolara" cum ma asteptam. in schimb, la piscina comunitatii unde locuiesc e o regula de aur: e interzis sa faci baie si plaja in costum din doua bucati... vorba allyei, americanii astia :)) hai ca m-am abatut de la intrebarea Gandacelului... deci, sunt curioasa ce-o sa simt acum, dupa 3 ani de stat aici (plec in RO la sfarsitul saptamanii). nu cred c-o sa ma socheze ceva, dar va spui io la intoarcere cum fu :) am mai fost plecata din tara, dar pt. perioade de max 3 saptamani, iar la intoarcere n-am avut socuri defel :)) ba chiar de-abia asteptam sa ma intorc. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai suratelor, M-ati facut sa rad pe burta,si dai tu controverse,dezbateri,cate si mai cate ,dar chiar a iesit amuzant rau de tot.....[olala]:)) )am cautat eu o vreme mutra razacioasa dar n-am dat de ea, dar sper ca va place si asta la nevoie!) Gandacel,te felicit ca ai deschis asa un subiect ca lumea a postat, nu s-a incurcat si bine au facut! As scrie si eu ceva dar nu am ce, pt ca is de vreo 5 luni plecata,dar deja ne-am luat bilete ca sa petrecem Craciunul acasa.Ma tot gandesc si eu cum va fi.........Oi vedea eu! Ma gandesc eu ,ca daca atunci cand am venit in UK nu a fost asa un soc mare poate nu o sa fie un soc asa mare nici cand merg acasa in vizeta.E bine in Londra , dar nu e super,au si ei sobolani la metrou,bus-uri de epoca de ii injuri printre dinti pe soferi(de parca ei ar fi de vina, saracii!) pana ajungi la destinatie.Au si ei cersetorii lor si sistemele lor care merg prost,de stai 40 min in statie sa astepti un autobuz sau vezi la Delay-uri pe tabelele de afisaj de la metrou de ti se inrosesc ochii. Or sa ma intrebe unii de ce nu spun si de partile bune.Nu spun pt ca ar tb sa scriu vreo 3 ceasuri si e seara , mi-e somn.:) Cred ca in Rom prea se exagereaza cu imaginea impecabila a occidentului si cei de aici vad prea in negru lumea de acasa.In toate exista parti bune si parti rele,depinde ce vrei sa vezi. Afectiv eu cred ca fiecare se simte atins si rascolit in Romania,iar daca nu stai vreo 2luni ci numai 2, 3 saptamani,nu o sa ai timp sa vezi ce e rau. Nu cred ca cineva care a trait cativa ani in strainatate, ar mai putea reveni sa traiasca in Romania,dar asa de o vacanta e interesant. Si la urma urmei asa cu bune si cu rele e lumea in care ne-am format ca oameni, suntem ceea ce suntem pt ca am trecut prin toate alea si pretuim ce avem acum,suntem mai caliti decat altii,mai stangaci uneori. Urasc si eu sa vad tineri mancand seminte la scara blocului si legandu-se de formele tale nu stiu cum, sau functionara care isi bea cafeua in timp ce tu astepti transpirat la rand si pe deasupra te mai ia si peste picior.Darrrr,dupa 50 de ani de comunism , de intuneric si indobitocire planificata mi-e teama ca oamenii aceea nu is decat niste victime sau niste copii crescuti cu cheia la gat. Nu pot spune ca mi-e dor de acasa,nu sufar,nu inca, imi e bine aici,dar as vrea sa ma teleportez pt o clipa sa simt mirosul teilor din Copou sau sa ascult in amurg susurul laptelui cald navalind in sitar Pupici la toata lumea,[pup] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am ramams socat o singura data...in 1990 cand am iesit pt prima data din tara in Ungaria...m-a socat lumina din magazine...abundenta de produse si mai ales sucurile in buteli mari de 2 litri (kiwi , mango etc)...de atunci insa lucrurile s-au schimbat mult si in Ro...unde la ora actuala gasesti magazine elegante cu de toate, strazi luminate, servicii bune daca ai bani sa le platesti. In rest...din Italia dupa un an m-am intors fericit ca nu suntem chiar ultimii la capitolul sevicii publice. S-au mai schimbat si dintre vamesi, si deiintre conductorii de tren (pe care noi blatistii i-am invatat cu ciubucuri)...si dintre politisit. Se mai intampla ca un taximetrist sa te ia la pumini...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by CryssUK Darrrr,dupa 50 de ani de comunism , de intuneric si indobitocire planificata mi-e teama ca oamenii aceea nu is decat niste victime sau niste copii crescuti cu cheia la gat. Cristina
hopa, mi s-au scurtcircuitat circumvolutiunile cand am incercat sa inteleg aritmetica din fraza ta "comunism"+"cheia de gat"= "victima indobitocita, deci exist". [alcool] Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oz, cu siguranta nu frecventam aceleasi plaje, Victoria e cam departe geografic de Sydney si regiunea de coasta a Queensland-ului [:D], poate de asta aici lumea e mai conservatoare, nefiind o zona asaltata de turistii de pretutindeni...Dar asta nu inseamna ca sintem codasi, nu? [:D] Eu una nu vad diferenta intre a face baie in "jlipi" sau pantaloni scurti - tu ce diferenta vezi? Si de ce sa-ti fie greu sa-ti imagimezi pe cineva cu mineca lunga vara? Una, ca mineca lunga nu inseamna haine groase, si doi, ca mineca lunga apara de soarele arzator de afara, sau e o falsa impresie? Si ca sa raspund si Casandrei, femeile prefera sa faca baie cu sutien, of course, dar cu pantaloni scurti in loc de bikini - eu una nu fac deloc, na! Merg numai sa-mi insotesc odoarele masculine sa faca baie si ne plimbam.[:D] Si nu zic ca aici nu sint grasane care tin mortis sa poarte pantaloni "hipsters" dar subiectul de fata dezbate despre ce ne-a socat la revenirea in RO si, dupa cum am mai spus, m-a socat lipsa totala de pudicitate a unora dintre femei - daca arata la toata lumea ce-i mai ramine sotului/prietenului de descoperit??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oz din fericire in Ro fetele mai slabute umbla dezbracate, aici am vazut niste fete de dimensiuni apreciabile cu buricul gol [bang]. Dar indiferent cum se imbraca fetele, in Ro sau aiurea, e dezgustator sa urle cineva dupa ele.
ma faci sa zambesc, imi aduc aminte de primul meu "soc" casazicasa:) canadian: domne niste grase domne cu blugi stramti domne si cu suncile domne atarnadu-le donmne fluturandu-le domne intraripandu-le... eu cred ca aici suncile astea sunt la moda, ca am vazut si fete slabe care reusisera sa scoata si ele nu stiu de pe unde sunci domne ca sa le atarne si lor, doar n-or fi mai prejos! si eu urasc fluieratul dupa femei pe strada... dar sa stiti ca tot e mai bine sa fluiere decat sa n-aiba voie, ca in quebec e interzis (eu in mintea mea: yes! yes! yes beavis![pk]) - si bietii barbati, satui de atatea procese de hartuire sexuala, au trecut pe invers domne ca e mai sigur asa[:I] cat despre moda in romania cu umblatu-n fundu gol (ca tanga aia nu ie chilot oameni buni) fundu gol adeca anume sa se vaza, ca asa, nu m-ar enetersa, pe mine ma deranjeaza f tare ca e de prost gust, chiar daca gagicile arata bine, pe mine ma fac sa vaaaaaaaaaaaars (dar eu sunt insarcinata si se iarta, nu?!:) http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...