Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (16)


Recommended Posts

Emilly, sa stii ca sanii se adapteaza dupa cum manca copilutzu, nu ma dor deloc, la inceput intr-adevar, m-au durut f tare, si o trezeam sa mi goleasca dar de o luna jumate , nu mai am probleme!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La multi ani Maysa Andrada, Vivien, Mihai Alexandru! Eu vin dupa o noapte grea. Prima dupa 3 luni in care Alexandra a dormit bustean noaptea. Ori a durut-o burtica ori dintii or fi pe drum si la noi. Of, foieli si plansete continuu. Si mami chiauna de somn. [bang] In rest e constipata rau, banuiesc de la calciu. Ca doar sucul de mar e purgativ. Voi ce ziceti? Vi s-a intamplat asa? Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s]Mihai Alexandru! Nici Iulia nu are ore fixe de masa, si le face in functie de ora la care se trezeste (intre 6 si 8.30). In schimb seara doarme de la 9 sau 10 pana dimineata fara intrerupere si si-a facut singura programul asta. Mi-e si frica sa ma laud ca nu cumva sa revina la vechile obiceiuri[:D] Ieri a facut kk potocaliu si cu ceva firisoare de morvov in el, cred ca nu il digera ca lumea. Daca si azi mai face asa il scot si mai astept o saptamana. Si tot ieri a ras cu zgomot dar nu in hohote. Pana acum imi dadea numai zambete stirbe... sa vedem daca astazi mai stie sa repete figura[:D] In continuare nu vrea intre mese sa bea ceai sau apa. Suc cred ca ar bea dar nu stiu daca pot sa fac mai mult dimineata si sa il pastrez peste zi in frigider (si sa il dau incalzit bineinteles)? Sau daca o fi bine sa plec cu el la plimbare.... ma gandesc ca fermenteaza... Ce parere aveti? Va pup si va doresc o zi frumoasa didi@ si bb Iulia Eleni (06.02.2004) http://community.webshots.com/user/didica1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana eu stiam ca sucul de mar constipa... cel de portocale e mai bun. Si ceaiul de musetel e bun. De cate zile nu a mai facut? Ca s-ar putea sa fie maraita si de asta. Iulia odata nu a facut vreo 2 zile. Si atunci a fost tare maraita mai ales cand tragea parturile sau se chinuia s faca, nu stiu, dar pana nu a facut kk nu s-a linistit. Sfatul pediatrei a fost sa nu o stimulez cu supozitorul sau cu termometrul ca se invata asa si ca cel mai bine e sa intervenim prin alimentatie. Daca nu face 4 zile e o problema si atunci sa o sun sa vedem ce sa facem. Nu a fost cazul asa ca nu stiu cum se procedeaza. didi@ si bb Iulia Eleni (06.02.2004) http://community.webshots.com/user/didica1974
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, habar nu aveam ca marul constipa. Pediatra chiar imi spusese ca poate da diaree. Portocala nu am avut curaj sa ii dau pentru ca am citit undeva opinii potrivit carora nu se da pana la 6-7 luni. Sincer nu imi amintesc de ce. Voi intreba si pediatra. Dar ai dreptate, a avut azi scaun dunpa 48 de ore si probabil ca de aceea a plans saracuta. In rest alta problema. [:D]De la sucul picat pe ea mi-a ramas copilul portocaliu. De abia m-am chinuit cu apa si prosop si cu servetelele umede si tot nu am reusit sa o mai scot alba. [:D][bang] Nici nu stiu cu ce sa o mai sterg. Pe gat am frecat-o si cu putin sapun, insa la gurita am evitat. Dar nu pot sa o las saracuta asa. Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Maysa Andrada! La multi ani Vivien! La multi ani Mihai Alexandru!
Ce cresc copii nostri... Si noi imbatranim[:D] ~ Am trimis la plimbare, pt a doua oara pe ziua de azi, Arturicii. ~ Ochisorul lui Yann nu e ok dar l-am sunat pe pediatru si ne-a dat Betabioptal pana maine cand ne vedem cu el pt vaccin. ~ Arturicii fac la kk de m-au ametit. De min 3 sau 4 ori/zi. Nu stiu ce au. Si ei beau suc de mere si morcov si iau calciu si vit C(am inceput acum 2 zile seria de 15 zile) si uite ca reactioneaza diferit de Alexandra de exemplu. ~ Din ce mere mai faceti suculetul? Am fost la noi in piata si singurele mere care le-am gasit au fost Golden (55,000 lei/kg[bang]) si niste stafiditati romanesti cu 25,000. Pana acum le dadeam cele rosii, romanesti. Asta e. maine vor papa Golden (acestea sunt recomandate cand papa pireutz de mere pt ca sunt f aromate si le plac). Cred ca ii trec pe suc Hipp ca tot atat ma costa si macar stiu ca este curat (adica fara conservanti, coloranti si alte cele). Adriana Bravo tie ca ai "intamat" bona! Eu inca o caut pe ce-a de-a doua.[bang][bang] Roxana Ai incercat cu Ace?[:D][:D][:D] Didica Si Arturicii scot firisoare de morcov... Dar nu mi-am pus problema sa il elimin. O sa adaug pe lista de intrebari pt pediatru aceasta problema. Saphir Adrianane-a servit cu eclere! Te asteptam cu crema de zahar ars!!! Ioana, [copil] YANN & [copil]PHILIP _______28.01.2004_______
http://community.webshots.com/user/yannphilip
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fabi multumesc pentru raspuns, intr-adevar asa este. LA MULTI ANI TUTUROR SARBATORITIOR ZILEI ! sa fiti sanatosi si frumosi si voiosi. As mai avea o intrebare pentru voi fetelor, este posibil sa ne faca de pe acum probleme aparitia dintilor???Eu stiam ca pe la 6 luni ar trebui sa iasa incisivii inferioari.BB-ii vostrii cum sint??I-am cumparat gazei mele o jucarioara din aceea speciala pentru perioada cind dau dintisorii si de 2 zile o tot baga in gurita si se scarpina la gingiute.Nu stiu ce sa cred...[flo][flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] si La multi ani! sarbatoritilor de azi! Roxana, puiutul meu a fost "constipat". Nu a facut kk timp de 8 zile. Aici se considera constipatie abia dupa o pauza de kk de 2 saptamani. Asa spun toti pediatrii, toate cartile de parenting si internetul. Eu nu am intrat in panica dar taica-sau era innebunit. Si a fost OK pustiul.... In momentul in care i-am introdus cereale s-a reglat. Bine, ca i-am dat eu si o lingurita de suc de portocale (una singura, nu una pe zi...) dar nu stiu cate efect a avut. Eu zic sa nu te ingrijorezi, daca face pirtzuri e bine (al meu face niste sulfuroase de ne ametea pe toti). Poti sa incerci sa-i faci masaj la burtica (asa numitul masaj I LOVE YOU: miscarea 1 - pe partea stanga a abdomenului, miscare descendenta, incepand de sub coaste; miscarea 2- orizonta,de la dreapta la stanga, incepand din zona ficatului, terminind in partea opusa, pe sub coaste, se continua cu miscarea 1; miscarea 3 - ascendent, in partea dreapta a abdomenului, incepand din zona apendicelui, terminand in zona ficatului se continua cu miscarea 2 si apoi miscarea 3. Daca incerci sa-ti inchipui cum se fac aceste "mangaieri": miscarea 1 este un I, miscarea 2 este un L rasturnat si miscarea 3 este un U rasturnat, de-aia se numeste masaj I LOVE U... este un masaj care a dat rezultate in majoritatea cazurilor la mine...) Mama mandra de Dan Andrei (24/03/1996) si Thomas Adrian (18/01/2004) http://community.webshots.com/user/lidia67
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caro, multumesc mult de sfaturi. Deocamdata a avut scaun si m-am linistit. Insa masajul recomandat este bun de stiut, sigur vor mai fi probleme. Ajutooooooor! In rest plange continuu. Sunt disperata. Plange oricand, oricum si oriunde. Nu merge nimic. Colici nu pot fi. Sa fie dintii? Voi cum v-ati dat seama ca e vorba de dinti? Febra nu are, insa plange plange plange. [bang][bang][bang] Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...