Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ian-feb 2004 (16)


Recommended Posts

LA MULTI ANI TUTUROR SARBATORITILOR!!!!! Roxi sigur e de la dinti!!!!! Si mandra mea face la fel ....uita-te daca i sa albit gingiuta si daca da asta e ...sunt dintii [bang]...... Pana acum nici Rachella nu a facut febra.... Caro in seara asta voi incerca si eu pe spinarea lu fimea I LOVE YOU...[:D] Emilly pitica mea areactionat destul de bine...pe seara afacut un pic de febra .......iar cand a intepato a plans un pic.... Revin......urla de a sculat tot blocu....... Anita si Rachella -17.o1.2004 http://community.webshots.com/user/sugarbabe134
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
LA MULTI ANI SARBATORITILOR ZILEI!!!![bis]
Noi am fost toata ziua afara. Ioana, cu cea mai mare placere va invit cu mic cu mare, la crema de zahar ars.[pofta] Apropo de scaunele BB-lusilor, si Amos, de cand am inceput cu sucul de portocale si mai nou cu cel de morcov, face kaki de 3-4 ori pe zi si de la morcovi e portocaliu tot pe poponeata [:D] Noroc ca iese la spalat. Fetelor, eu nu am probleme cu petele din cauza sucurilor. Spal la masina tot, cu detergent special pentru BBi si balsam de rufe...si ies curate. [pup] Saphir si [copil] Amos Daniel (26.02.04) http://community.webshots.com/user/ClimAmos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ane2
LA MULTI ANI TUTUROR SARBATORITILOR!!!!! .... Caro in seara asta voi incerca si eu pe spinarea lu fimea I LOVE YOU...[:D]
bre, nu pe spinare [:D].... pe burtica [:o)] Mama mandra de Dan Andrei (24/03/1996) si Thomas Adrian (18/01/2004) http://community.webshots.com/user/lidia67
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Jessica a plans cateva seri la rand din cauza dintilor. Mi-am dat seama ca ceva nu e bine cu ea, a mancat foarte putin, incerca sa bage mana toata in gurita, seara cand am vrut sa ii dau piept a inceput sa planga de nu mai stiam ce sa-i fac. I-am bagat degetul meu in gurita si am vazut ca vrea sa-l muste. Eu i-am cumparat un fel de gel cu care o dau pe gingii si se linisteste pentru un timp, a facut si un pic de febra si i-am dat Tylenol pt. baby. Dupa o sap. sa linistit, acum vad ca iar o doare dar i-am mai luat jucarii cu apa le pun la rece si i le dau in manuta sa le bage in gurita si trece. Dana si Jessica Sara(15 feb.2004) http://community.webshots.com/user/danaema
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, Mai fetelor, nu e cam devreme pentru dinti? Eu sper sa inceapa mai tarziu sa-i dea, dupa 6 luni, ca de-abia s-a linistit cu colicii. E drept ca si ea sta cu mana in gurita mai tot timpul dar nu am vazut nimic alb care sa zic ca e dinte:) Emily, cand i-am facut vaccinele de 4 luni au fost 3 intepaturi si nu a plans la nici una!!! S-a minunat si doctorul de ea, ca sa nu mai zicem de noi 2 ca ne-a lasat cu gura cascata! A doua zi a facut putina febra dar i-am dat Tempra si a fost ok. Catalina si Laura (12 ian 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CataD, nicioadat nu-i prea devreme pt dinti, crede-ma. [:D] Noi am terminat colicii la 3 luni si am inceput dintii la 3 luni jumate. Acu ne laudam cu 8 dinti si 2 masele care sunt pe vine. Ileana si Luca (2 octombrie 2003) http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apar ... dintii! Primii dinti incep sa se formeze foarte devreme, in timpul sarcinii chiar. Deci ingrijirea dintilor copilului incepe mult inainte de nastere, cand trebuie sa ai grija ca alimentatia ta sa fie corecta si sa contina toate elementele necesare pentru tine si viitorul copil. Desi dureaza cateva luni pana apar “dintii de lapte”, ei cresc constant inca de la nastere. Poti urmari pozitia lor marcata de mici umflaturi la nivelul gingiilor. Varsta la care apare primul dinte variaza intre 6 si 10 luni, dupa cum poti vedea si in tabelul “Graficul dintilor”. Aparitia dintilor Si in aceasta privinta fiecare copil este diferit, de aceea data aparitiei primilor dinti, precum si ordinea aparitiei acestora sunt foarte diferite de la un bebelus la altul; exista chiar copii care se nasc cu un dinte, ca de exemplu, Napoleon si Iulius Cezar. La unii bebelusi primul dinte poate apare pe la 3 luni, la altii dupa prima aniversare. Deci, aveti rabdare, caci un lucru este sigur: dintisorii vor apare singuri inainte ca bebelusul sa implineasca 2 ani. S-a observat ca la bebelusii cu membrele mai lungi, precum si la cei care sunt alaptati, dintii le apar mai devreme decat la bebelusii mai dolofani. Cel mai adesea, dintii incep sa apara pe la 6-7 luni. In general, un copil are toti dintii de lapte pe la 2 ani (cu variante de cateva luni). Acest grafic este orientativ si vei vedea ordinea generala in care apar primii dinti. Primii dinti care apar sunt cei doi dinti centrali de jos (incisivii centrali). Urmeaza apoi cei doi dinti centrali de pe maxilarul de sus. Incisivii sunt dinti de taiere, retezare. Urmatorii dinti apar la anumite intervale de timp pana la doi ani si jumatate, trei ani, cand apar molarii posteriori (dinti de zdrobire). Mai tarziu, intre 6 si 8 ani, dintii de lapte incep sa cada. Ei sunt impinsi afara de dintii permanenti care le vor lua locul. Puseurile dentare Simptome curente Sunt specifice fiecarui copil, dar va prezentam simptomele generale: bebelusul saliveaza din abundenta, mai mult decat de obicei; cauta sa muste (in joaca); are gingiile umflate si rosii; are obrazul rosu in locul unde apare dintele; se poate sa fie mai suparacios, mai agitat noaptea si/sau ziua; eritem la fese; febra nu prea mare. Trebuie sa stiti ca varsaturile, diareea, guturaiul si febra mare... nu au legatura cu aparitia dintilor. Aceste simptome indica prezenta unei boli. In general, puseurile dentare nu se manifesta prin aproape nici un simptom, sau doar prin cele enumerate mai sus, si sunt lipsite de gravitate (cu anumite exceptii). Calmarea durerilor Puteti sa-i dati copilului o doza corespunzatoare de Paracetamol, sub forma de sirop sau de supozitor, in functie de varsta si de greutatea lui (care trebuie sa faca parte din farmacia de acasa pentru febra si/sau dureri). Dati-i, de asemenea, ceva de muscat, in plus fata de suzeta sau de pumnul sau. Copiilor care au implinit 6 luni, si doar acestora, dati-le o bucata de morcov (destul de lunga ca sa nu o inghita), sau un coltuc de paine, un biscuit pentru bebelusi. Daca aveti un bebelus destul de voinic, dati-i doar o jucarioara pentru sugari sau un inel special pentru dinti, pe care le va putea musca cat de mult doreste. Masati-i gingia cu degetul curat si cu un gel dentar cu efecte anestezice, prescris de un medic. Uneori, este suficient pentru calmarea durerii (dar nu mai mult de 4 ori pe zi). O data dintele iesit, bebelusul a scapat, in sfarsit, de dureri, cel putin pana va apare urmatorul dinte! Pentru a avea bine grija de dintii noi ai copilului, trebuie inceput prin protejarea viitorului sau dentar. Fluorul, care intareste smaltul dintilor, este foarte util, dar numai medicul dumneavoastra va poate face recomandarile de urmat in aceasta privinta (Numerosi pediatri il prescriu in doza zilnica pana ce copilul implineste 14 ani). De asemenea, trebuie sa invatati copilul sa aiba o igiena alimentara buna; evitand sa-i dati zahar (nu adaugati zahar in alimentele pe care le consuma, sau adaugati foarte putin, nu-i dati siropuri aromate, prea mult suc de fructe, biscuiti, dulciuri…) mai ales, inainte de culcare. Probleme legate de cresterea dintilor: Desi cresterea dintilor este un proces natural si in general se face fara probleme, multi copii au dureri timp de cateva zile, cu fiecare dinte care erupe. Este foarte important sa poti deosebi manifestarile legate de eruptia dentara (iritabilitate, obrajii rosii, salivatie aproape permanenta, tendinta de a musca si a-si freca gingiile) de cele legate de aparitia unei boli. Daca gingiile sunt rosii sau inflamate poti folosi un gel special pentru eruptia dentara. Poti da copilului sa mestece coaja de paine, morcov(sub supraveghere, pentru a evita inecarea). Exista niste inele speciale pentru muscat, care ii vor da copilului senzatia de usurare. Daca durerile par intense, da-I copilului paracetamol (doza pediatrica). Aplica-I crema de copii pe zonele de pe fata iritate prin salivatia abundenta. Fluorul: Fluorul administrat oral intareste dintii chiar si in timpul formarii lor. Dentistii recomanda administrarea de suplimente de fluor la copii, mai ales in zonele unde apa este saraca in acest element. Nu se recomanda administrarea de fluor copiilor sub doi ani, decat daca nivelul fluorului in apa este sub trei parti de fluor la un milion parti de apa. ATENTIE: Cere sfatul medicului inainte de a administra suplimente de fluor copilului. Fluorul in exces poate determina defecte permanente la dintii permanenti! GRAFICUL DINTILOR POZITIA PRIMII DINTI CAND APAR CAND CAD Maxilarul de sus Incisivii centrali 7-12 luni 6-8 ani Incisivii laterali 9-13 luni 7-8 ani Caninii 16-22 luni 10-12 ani Molarii primari 13-19 luni 9-11 ani Molarii secundari 25-33 luni 10-12 ani Maxilarul de jos Incisivii centrali 6-10 luni 6-8 ani Incisivii laterali 7-16 luni 7-8 ani Caninii 16-23 luni 9-12 ani Molarii primari 12-18 luni 9-11 ani Molarii secundari 20-31 luni 10-12 ani Ioana, [copil] YANN & [copil]PHILIP _______28.01.2004_______
http://community.webshots.com/user/yannphilip
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim, Ioana, pentru articol! L-am citit cu mare interes. Eu ii dau micutei mele cite o pastiluta de Zymafluor zilnic. Dar inelul gingival nu vrea sa-l duca la gurita. Il lasa sa cada si-si musca numai degetelele sau pumnisorii. Sint cei mai buni!!!! Uneori trage paturica sau bluzita si le "rontaie". Elena si Erica Dumnezeu judeca pomul dupa roade, nu dupa radacini. (6.februarie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...