Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutor!! doctora e in concediu!!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by bidiloi
Doream sa va intreb daca una dintre voi stie ceva despre administrarea anticonceptionalelor dupa virsta de 34-35 ani!? Am inteles ca dupa aceasta virsta nu s-ar mai recomanda folosirea contraceptivelor(pastile)...eu am fost fan al MICROGYNON 21-(timp de 14 ani)dar nu stiu ce sa fac!Voi stiti ceva , puteti sa ma lamuriti si pe mine? Multumesc mult [pup] simona
Dupa virsta de 35-40 de ani creste riscul de cancer mamar in general, si cum acesta este de cele mai multe ori estrogen dependent si anticonceptionalele de obicei contin estrogeni...... In plus apar varicele daca nu au aparut pina atunci si anticonceptionalele le agraveaza....etc (si alte mici probleme de genul asta). Dupa o anumita virsta chiar anticonceptionalele insesi cresc riscul de cancer mamar. Mirela & sotul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Imi pare rau sa va contrazic, Microgynon n-au o concentratie foarte mica de hormoni, ele sunt dintr-o generatie mai veche: au 0.03 mg (30 micrograme) etinilestradiol (estrogen), la fel ca si Rigevidon, iar cele din generatia mai noua (Mercilon, Logest, Novynette, cred ca si Marvelon) au 0.02 mg de etinilestradiol. Iar Diane au 0.035 si deci sunt mai tari si se recomanda ca tratament, nu ca si contraceptiv de zi cu zi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...