Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce putem ierta si ce nu, sotilor nostri?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai, spic de grau, mai spune-ne cum iti este. Am vrea sa stim ca iti e bine. Sa ii lumineze, Domnul mintea si saa inceteze cu astfel de purtari. Asa cum spunea foarte plastic Infofun "tu nu esti zidul de care sa se dea el cu capul cand are nervi". Insista sa-l faci sa vada asta cand il vezi ca vine sa-si ceara iertare si da-i un ultimatum. Acela e cel mai bun moment ca sa discutati calm despre ce s-a intamplat si sa il faci sa priceapa ca NU VEI AMI TOLERA ASEMENEA PURTARI. Spune-i ca nu ii accepti scuzele pana nu trece o perioada semnificativa de timp in care sa isi repare fapta. Lui i-ai spus despre grijile (intemeiate dealtfel) pe care ti le faci cu privire la cum l-ar putea afecta pe copilasul vostru asemenea scene? I-ai spus si lui ce ne-ai spus noua? Asa este foarte important. Sa stie si el ce gandesti. Imi doresc nnumai de bine sa aud de la tine la urmatorul tau mesaj.[flo] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu as putea ierta infidelitatea , indiferenta , violenta si consumul de alcool. Cred ca astea sunt unele din motivele divorturilor din ziua de azi! Oricat m-as stradui nu as putea trece peste asa ceva cred ca l-as [bruta] si am noroc ca el stie asta. Daca eu nu-i fac rau el de ce sa-mi faca mie?Cam asta e sloganul familie noastre! Ione` www.saracut.go.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa dea Dumnezeu sa nu fiti incercate niciodata... Am vazut mai sus mai multe raspunsuri si printre greselile de neiertat a fost si acela de abuz de alcool. Fiecare dintre voi are standardul ei, hotarele ei de toleranta si ceea ce permite si ce nu in viata ei... Un singur lucru vreau sa va spun. Abuzul de alcool sau alte substante este o boala, nu o slabiciune morala a persoanei. Adictia este o boala care va exista toata viata omului care este adict, nu exista vindecare ci numai un control asupra bolii. Adictia fiind deci o boala care va exista toata viata partenerului este ca si cum sotului vostru i s-ar descoperi ca are diabet sau cancer... L-ati lasa atunci? Diabetul si cancerul trebuiesc supravegheate toata viata, la fel ca adictia... E un hotar fragil, transparent atunci intre ce poti accepta si ce nu... Si sa dea Dumnezeu sa nu fiti in pozitia asta niciodata!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Emilia B.
Salut fetelor, eu sunt pe pozitia celei care a fost iertata. Mi-am povestit esenta la subiectul "isus si casnicia de azi". Ce spuneti de asta?
Ce sa spunem? Felicitari si casa de piatra! Tu ai fi facut la fel - l-ai fi iertat, daca situatia ar fi fost inversa?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ayssa diabetul si cancerul sunt boli ce tin de vointa proprie, precum alcolismul. Ce spui de acei barbati ce beau in nestire, apeleaza la violenta in timpul betiei si cand se trezesc nu recunosc ca ar avea o problema?! Majoritatea alcoolicilor fac asa, din pacate! Dumnezeu sa ne fereasca de toate bolile de pe pamant! Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alyssa
Abuzul de alcool sau alte substante este o boala, nu o slabiciune morala a persoanei. Adictia este o boala care va exista toata viata omului care este adict, nu exista vindecare ci numai un control asupra bolii.
alcoolismul este intradevar o boala, intr-o carte de psihiatrie am citit ca exista persoane care devin dependente de alcool mai repede decat altele. Se pare ca s-a descoperit ca aceasta problema este transmisa genetic de la tata la fiu, femeile nu sufera de aceasta 'sensibilitate' la alcool, in cazul lor dependenta vine din consumul exagerat. Acum...problema poate fi intoarsa pe toate fetele...personal nu sunt dispusa sa-mi distrug viata mea si a copiilor pentru un betiv, sunt dispusa sa investesc efort daca vad ca incearca sa scape de problema dar fara sa-i dau sanse la nesfarsit. Un alt aspect este si acela de-a avea copii cu un astfel de tata, nu mi-ar place sa am un copil cu risc crescut de-a deveni alcoolic.
quote:
... ca si cum sotului vostru i s-ar descoperi ca are diabet sau cancer... L-ati lasa atunci?
nu...dar nu este acelasi lucru, nu poti face eforturi sa scapi de cancer sau diabet, nu este o optiune personala: ma complac in situatie si distrug viata familiei sau fac efort si scap de problema. Un alt aspect este si acela ca un diabetic nu poate sa puna pe seama bolii faptul ca isi pierde mintile pe cand un alcoolic o face, bautura scuza orice in cazul lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...