Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Când ai tot ºi nu-þi ajunge


Recommended Posts

Cum e când ai tot ºi nu-þi ajunge? Mã gândesc cã nu am realizat nimic la viaþa mea. Mã simt o ratatã. Nu mai am respect ºi încredere în propria persoanã. Nu pot sã-mi revin nicicum. Vreau sã sper cã pot sã lupt ºi pot sã reuºesc. Nu mai am forþã. Am bani ºi nu pot cumpãra cu ei ce-mi lipseºte. Am un soþ minunat ºi mã tem cã o sã-l pierd într-o zi. Am o casã, de amenajarea cãreia mã apuc într-o sãptãmânã, ºi nu ºtiu ce o sã fac în camera destinatã copilului meu. Nici mãcar în Rai nu mai ºtiu ce sã fac, nici acolo nu o sã am sufleþelul copilului meu. E o atmosferã morbidã în casa mea. Eu la lucru nu mã mai duc, soþul meu e mereu plecat (înainte eram mereu împreuna), seara vine obosit. Nu mai am atragere sã fac nimic. Nu mai pot sã mãnânc sau sã dorm. Nu mai ºtiu de ce m-am mai trezit azi, de ce mai trãiesc azi, de ce m-am nãscut, de ce mi se întâmplã mie toate astea. Cãþelul meu simte tãcerea asta profundã care domneºte în aer, dar nu se mai osteneºte sã vinã sã mã lingã pe frunte când plâng, aºa cum fãcea. Nu am prietene care sã ºtie prin ce trec, nu am pe nimeni care sã mã înþeleagã. Mi-e ruºine ºi cã vã scriu vouã toate astea. Fiindcã nu am nimic de cerut. Nu mai ºtiu ce sã cer, nici ce mai aºtept. Cu mulþumiri pentru ceea ce am primit fãrã sã cer, cu speranþe pentru ceea ce o sã fie ... Rici ______________________________________________________________ „Dumnezeu sã te þinã în palma mâinii Sale, iar îngerii sã te îndrume mereu.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Rachel draga, te rog, incearca sa te bucuri de ceea ce ai. Daca te gandesti ca sunt atatia napastuiti, fara sot, fara casa, devine o datorie sa te bucuri de ceea ce ai, altfel cum ar fi, ce speranta sa mai ai, daca ce ce n-au sunt nefericiti, iar cei ce au iar sunt nefericiti? Stiu ca ti-e greu, dar mai stiu si ca esti o femeie puternica si sufletista. Copilul va veni cand va fi sa vie, nu mai plange, nu te uita Dumnezeu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, sper ca treci printr-o depresie de scurta durata alimentata de dezechilibrul hormonal si poate lipsa unei preocupari majore in acest moment. Nu vreau sa cred ca vrei sa fi personificarea lui "i s-a urat d eprea mult bine". Un sot ocupat, de obicei vine tarziu acasa si obosit. Si o sotie plangacioasa si depresiva il poate determina in scurt timp sa vina din ce in ce mai tarziu si mai fara chef acasa. Asa ca, hopa, usurel, stergeti lacrimile si priveste in jur la ceea ce ai si asteapta sa dezvolti - casa, copil - multumeste Domnului ca ai mai mult decat multi alti oameni pe acest pamant nici mai tineri, nici mai frumosi, nici mai destepti, poate doar mai incercati de soarta si mergi inainte. Si mai ales, intra mai des pe forum unde vei gasi prietene/prieteni care sa te asculte cand esti nelinistita. Pupici, Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cauta sa fii activa..nu mai sta singura lanaga calculator..iti da iluzia ca nu esti singura, dar ....fa-ti un program, o ora fixa la care sa iesi cu catelul..doua ore pe zi in care inveti o limba straina..sau in care predai o limba straina unui copil..sau un copil de care sa ai grija cateva ore pe zi..o prietena care sa te inteleaga nu te-ar ajuta neaparat..te-ar consola, dar ce folos..o activitate iti umple viata si vei fi chiar incantata de cateva ore in care sa fii singura D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi mai gãsesc locul nici pe forum deºi sunt dependentã de el. Am scris la aspirante în acele 2 zile negre dupã venirea mea de la Cluj, de s-au sãturat ºi ele de mine. Le înþeleg, cãci ºi eu m-am sãturat de mine. Nu am fost niciodatã aºa. Nu sunt de felul meu plângãcioasã, m-am considerat mereu o femeie destul de puternicã ºi de motivatã. Dar, de când sunt bolnavã totul s-a schimbat. Totul. Viaþa mea nu mai e deloc la fel. Mã tem cã n-o sã mai fie niciodatã la fel. ªi în momentul acesta mã tem cã n-o sã mai fie niciodatã bine. κi aminteºte cineva de primele mesaje ale mele? Aveam un mesaj ‘’Sunt fericitã!’’. Nu aveam prea mult de spus, dar eram FERICITÃ! De 3 luni viaþa mea s-a schimbat. Aº vrea sã-i dau ‘’back’’, dar nu numai cã nu se poate, dar soluþia nu e în trecut. Orice fac, orice încerc pare inutil. ªi azi chiar nu mai pot. Mã gândesc cã nu mi-am dorit niciodatã ceva aºa de tare cum îmi doresc copilaºul ãsta. Mã pun pe genunchi ºi plâng. Plâng tare, cu capul înfundat în pernã. Simt în suflet neputinþã, furie, durere. Nu m-a durut niciodatã sufletul pânã acum ºi nu aº fi crezut cã sufletul doare. Stau aºa ºi plâng, pânã mi se umflã ochii ºi buza de sus de plâns. Pânã obosesc. Cel mai tare mã doare nepuþinta. Nepuþinta mea. ªi timpul pe care l-am pierdut. Pe degeaba. Timp pe care nu mai pot sã-l întorc înapoi niciodatã. Sunt bolnavã. Fizic. ªi în curând, în ritmul ãsta, o sã fiu ºi psihic. Poate atunci va înþelege ºi sotul meu durerea din sufletul meu ºi-mi va ‘’cumpãra’’ un copil. Cu mulþumiri pentru ceea ce am primit fãrã sã cer, cu speranþe pentru ceea ce o sã fie ... Rici ______________________________________________________________ „Dumnezeu sã te þinã în palma mâinii Sale, iar îngerii sã te îndrume mereu.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rachel ce inseamna asta ? Capul sus !!! Tu ma incurajai ieri azi vin eu si-ti spun capul sus. Vrei bataita [sm]? Daca incepi sa-ti amenajezi casa vei fi ocupata cu ea. Camera copilului amenajeaz-o ca pe o camera oarecare ca sa nu fi deprimata mai rau de atat. Gaseste-ti si alte preocupari ca sa nu te mai gandesti. Fa ceva ce nu ai mai facut pana acum, ceva ce-ti doreai sa faci si nu ai avut timp sau posiblitate. Incearca sa-ti fixezi si alte teluri pe care sa le atingi in momentul asta. O sa ajungem ca niste zombii sa nu mai stim pe ce lume traim daca avem numai scopul asta in viata. Trebuie sa ne revenim !!! Sa ne traim viata !!! Nu o sa mai stim sa zambim . Cand o sa avem copilul mult visat nu o sa mai radem pentru ca am depus atata efort sa-l avem si nu o sa mai avem putere sa ne bucuram de el. Am facut din telul asta de a avea un copil un mod de a trai ( doctori , analize, temperatura, etc). Nu mai cei care trec prin depresiile astea legate de a avea un copil te pot intelege, si eu te inteleg. Am fost si eu ca tine. Am avut momente de disperare[bang].Acum am o speranta ca o sa fie mai bine decat pana acum. Eu mi-am gasit alinare aici pe forum cu voi care sunteti in aceasi oala cu mine[:D]. Te pupicesc. si iti ofer [flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rachel, iubita...orice ti-as spune ar fi inutil, ca tu teoretic stii ce ai de facut sa iesi din pasa asta proasta, iar practic nu poate actiona nimeni in locul tau. nu te departa de Dumnezeu, cere-i sprijin si putere sa mergi mai departe, nu mai vorbi cu pacat ca nu rezolvi nimic, doar ca te descarci de furia acumulata si-atat. e bine si asta, dar nu lasa gandurile astea negre sa iti intunece bucuria simpla de a trai, de a avea un sot care te iubeste, o casa care are nevoie de dragostea, caldura si imaginatia ta. hai, copacel, suntem mai multe in situatia asta, sprijina-te la nevoie, dar nu abandona. o sa vina si bebe, nu conteaza cum, ca va fi natural, prin FIV sau adoptat, nu? hai, curaj si zambeste, aminteste-ti ca esti iubita muuult de Doamne-Doamne si spera![flo] Authority Zero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Rici, nu stiu daca te-a ajutat cu ceva discutia noastra, sper ca da... Sa stii ca nu esti nicidecum singura in situatia asta disperata. Dar trebuie sa incercam sa privim cu incredere in viitor, sa ne rugam zilnic si sa fim convinsi ca va rasari soarele si pe strada noastra. Numai bine [flo] Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, ce m-ai intristat cu starea ta! Ma faci sa ma simt un pic vinovata ca eu am reusit sa am copialsul dorit si tu nu inca! E foarte dureros, dar trebuie sa ai incredere mare in Dumnezeu si in Maica Domnului, caci te va ajuta mult! Sper sa iti treaca starea asta cat mai repede, caci esti o fata cu sufletul mare care nu merita sa ajunga asa! Te pup si eu sunt langa tine! oana si bb din burtica [copil] (8 saptamani) "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...