Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vã rog, un sfat!


Recommended Posts

Mã "plimb" pe acest forum de câteva luni, dar abia acum am prins curaj sã postez ºi eu aici. Când am vãzut câtã lume suferã alãturi de tine, se bucurã alãturi de tine, are o vorbã bunã sau un sfat. Ei bine, de asta am eu nevoie acum. Pe scurt, iatã povestea mea: Divorþatã acum 14 ani, rãmasã cu un bãiat de 1 an atunci (avea câteva luni când s-a încheiat divorþul), recãsãtoritã de 10 ani cu un bãrbat pe care, de la o vreme, nu-l mai recunosc. Am ºi cu el un bãieþel de 3 ani ºi jumãtate. De ceva timp, cam 3 ani, bea din ce în ce mai mult, nu recunoaºte, bineînþeles. Are douã accidente la activ, la ultimul eram ºi eu ºi copii în maºinã, noroc cã nu a fost decât maºina lovitã. De atunci evit cât pot sã mã urc în maºinã. Pleacã cu cel mic la plimbare, vine "afumat". Nemaivorbind de datorii. Eu am un salariu de bugetar, deci mic, el are un salariu mai bun, pe card însã, ºi mai nou îmi face scandal cã nu plãtesc eu întreþinerea sau lumina. Ori eu abia dacã iau pe o lunã salariu cât e întreþinerea. M-am gândit cã voi ajunge iar la divorþ, am remarcat cã e atâta liniºte când nu e el acasa. Tot timpul se plânge cã pe el nu-l înþelege nimeni, cã el are doi copii. Cine ar trebui sã-i plãteascã datoriile? Vecinii? Sunt derutatã, speriatã, supãratã. P.S. Acum douã sãptãmâni a plecat cu cel mic la doctor, la ora 16. Era ora 21 ºi el nicãieri. Cu chiu cu vai mi-a rãspuns pe mobil ºi mi-a spus cã a rãmas în panã cu maºina. L-am cãutat peste tot cu fiul cel mare. La ora 24 a ajuns cu copilul acasã. El nu se putea da jos. Era beat, ca de obicei. ªi câte ar mai fi de povestit. Dar dragostea de la început, s-a transformat în urã, dispreþ, ºi copii simt toate astea. Fiul cel mare nu îl mai suportã nici el, mai ales de când era sã-mi ardã "una micã" în faþã. ªi nici cu el nu se mai poartã ca la început. Problema este cã stau în casa unei veriºoare, nu am o casã a mea, singurã nu ºtiu cum m-aº descurca, chiar din salariu ºi 2 pensii alimentare. Unde aº sta? Nu ºtiu încotro sã o iau. Poate sunt printre voi persoane care au trecut prin experienþe similare. Poate învãþ ceva. Oricum, mã simt mult mai bine cã mi-am "golit" sufletul. Mulþumesc forumului Desprecopii cã existã. Vicky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vicky, of, of, tare as vrea sa-ti pot da un sfat bun, dar nu stiu care. Stai la verisoara ta, sau a lui? daca e verisoara ta, atunci nu-i problema. daca a ajuns la violenta, nu prea mai exista multe drumuri inapoi. Vorbeste cu el si spune-i ce ai de gand, intreaba-l daca se schimba sau va despartiti. fii sincera cu el, fara sa-i faci reproshuri, explica-i ce greu iti este si ca nu mai ai putere si intreaba-l ce vrea el si unde sunt problemele. daca ai reuhsi sa-l convingi sa mearga la doctor pentru dezalcolizare, ar fi grozav. e greu, e tare greu, dar e tatal copilashului. ma fa o ultima incercare. Dumnezeu sa te ajute! Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am trecut prin asa ceva, dar tu singurica ai spus ca e mai bine cand nu este acasa, deci poti sa iei asta ca pe un raspuns. Trebuie sa faci ceva, caci o viata avem, si nu merita sa o traim asa! Sa suferi si tu, si copiii pe langa tine este nedrept, asa ca cel mai bine este sa gasesti o garsoniera, ceva care sa iti permiti sa platesti, imi imaginez ca este greu, dar si a trai alaturi de un astfel de om te distruge psihic si trec anii...Te pup! oana si bb din burtica [copil] (8 saptamani) "Si maine mai este o zi..." http://community.webshots.com/user/oanacretu..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Lorelai, casa este a verisoarei mele, dar e un apartament cu trei camere si nu voi face fata cheltuielilor. Problema e ca el nu recunoaste ca bea. Nu pot sa-l duc la doctor cu forta. Stiu ca, in general, alcoolicii nu recunosc ca au probleme. Sper sa gasesc o garsoniera, ar fi cea mai buna solutie.[pup] Vicky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu, daca m-as decide sa divortez, l-as soma sa plece si cheltuielile la intretinere ar mai scadea, chiar daca e apartament de trei camere. Poate ar fi bine sa primesti in gazda, in una din camere o studenta. "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La ora 24 a ajuns cu copilul acasã. El nu se putea da jos. Era beat, ca de obicei. Vicky, tu ai scris asta, nu? Doamneeee!!! eu nu l-as mai lasa sa plece singur cu copilul in veci dupa o chestie ca asta!!!!! Nu vreau sa ma gandesc ce a fost in sufletul tau atunci, ce se putea intampla...tu zici ca ai este "asa liniste in casa cand nu este el" atunci de ce trebuie sa te chinui tu si in plus si aceste suflete nevinovate? Eu sunt convinsa ca Dumnezeu iti va da putere si te vei descurca cu copilasii tai!! O mama are puteri nebanuite!!! Iti doresc tot binele din lume si o viata linistita...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vicky,dar de ce a inceput sa bea? nu ai discutat cu el? eu cred,ca,daca nu ajungi la o intelegere cu el,sa ii pui in vedere sa plece,ca sa nu creeze stari de tensiune si sa nu agite copii. tu ne-ai spus problema ta asa,in mare.unele amanunte nu le-ai spus,deci eu nu am inteles chiar tot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vicky, ma gandesc ca poatea duci si martori la divirt sa arati cat este de inconstient ca tata si cum a pus in pericol viata fiului sau mergand beat cu masina. Si dupa divort vei avea si pensie alimentara. Poate ac vei avea mai multi bani de la el asa decat acum ca ii cheltuie pe bautura. Iti doresc numai bine. [flo] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elara, e cam greu sa inchiriez o camera unei studente, cu un baiat de 15 ani in casa. Deja ii umbla ochii dupa fete! Carola, el bea de fapt, de cind ne-am casatorit. Pina atunci, desi am locuit o vreme impreuna, bea, dar cu masura. Recunosc, nici eu nu stiam ce e aia alcoolism, habar n-aveam ca exista oameni care sufera de asa ceva, si tata a baut, un pahar in plus de Revelion, la o nunta sau alte ocazii si atit. Nici la prietenii mei de familie n-am vazut asa ceva. Dar [alcool] si pe ascuns, gasesc sticle prin masina, pe sub bancheta, pe dulapurile din bucatarie, bea la serviciu (cu colegii). Acum stiu dupa cum vorbeste cand si-a luat portia. Iar cand ii spun, neaga, si zice ca eu sunt nebuna. I-am spus ca doresc sa divortez, mi-a replicat ca fac ce vreau, dar copilul ramine la el, sau [bruta]. Evit sa ma cert, dar cind el [:(!] si il rog sa nu faca atmosfera tocmai din cauza copilului, nu-i chip sa-l potolesti. Martorul cel mai bun e fiul cel mare, care deja il recunoaste si el din prima cand e baut. As putea scrie un roman despre toate astea. Ieri am luat legatura cu o avocata, urmeaza sa o vad miercurea viitoare, sa vad ce-mi spune. Faptul ca n-am locuinta proprie si ca n-am un salariu mai mare sper sa nu fie o piedica si el sa obtina custodia copilului. Am incercat sa nu-l mai las cu el la plimare, dar nu a fost chip sa-l lamuresc. Uneori mi-e teama ca-l ia si cine stie unde il duce. Practic, nu are unde. Soacra mea a murit, nici el nu are casa. Dar imi este teama. Va multumesc inca o data ca va faceti timp pentru mine. Vicky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...