Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vã rog, un sfat!


Recommended Posts

Eu zic ca nu are cum sa castige custodia copilului la cat e de iresponsabil si mai ales ca bea frecvent. Ai sa ai nevoie de martori care sa te sustina si iti dau un sfat daca doamne fereste se intampla sa ridice mana asupra ta, sa te duci imediat sa-ti scoti un certificat medico-legal, va fi un "avantaj" pt. tine la proces, dar sa speram ca nu se ajunge aici. Fa tot posibilul sa faci rost de actele ce dovedesc ca acele accidente in care erai tu si copii s-au produs sub influenta alcoolului. Nu cred ca politia nu are acele acte. In ceea ce priveste apartamentul poti sta in el daca debransezi doua camere si nu va mai fi la fel de scump, in fond platesti cat consumi la apa si gaze, iar iarna vei beneficia si de ajutor de la primarie, si eu stau intr-un apart. de trei cam. si am facut la fel cum ti-am zis. Sau, poti lua in gazda, poate o ruda sau un baiat de liceu mai linistit sau chiar student, dar iarasi trebuie sa fii atenta. Tot ce conteaza e sa scapi de el, ca nu va renunta la bautura si va fi si mai rau de acum in colo. MULTA bafta si sanatate iti doresc, tie si copiiilor tai caci asta conteaza in primul rand, sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat, bine? DUMNEZEU sa-ti fie alaturi! Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Infofun, el lucreaza in politie. De aceea a scapat cu fata curata de fiecare data. Nu cred ca mai are curaj sa ridice mina la mine, poate doar daca suntem singuri. Fiul cel mare are 1,82 si i-a atras atentia sa nu mai faca gesturi din astea. Plus ca eu prefer sa tac ca sa nu il irit mai rau. Bibi, despre ce presentiment e vorba? Eu stiu ca e mica lumea, dar, m-ai bagat in ceata! Vicky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Bibi, despre ce presentiment e vorba? Eu stiu ca e mica lumea, dar, m-ai bagat in ceata!
Zau ca n-am vrut da asa se potriveau neste chestii. Aveam azi intalnire cu o doamna a carei situatie e cam ca a ta. ma sunase verisoara ei, dispusa sa suporte toate cheltuielile numai sa o vada odata divortzata. Am vazut ca si tu stai in casa verisoarei, cu copii era cam la fel, violentza verbala si fizica si ea prezenta, stres si tensiune, numai ca, deh oboseala, nu mi-am data seama ca azi e deja joi. Scuze inca odata. Si apropos de fiul tau cel mare. Nu poate fi martor in procesul tau de divort( daca la asta te-ai gandit). E o interdictie speciala pentru descendenti ca ei sa nu poata depuna marturie in procesele legate de desfacerea casatoriei sau cu privire la starea civila. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bibi, nici nu am de gand sa-l iau ca martor la divort. Nu vreau sa-l tarasc in scandalul care o sa iasa, caci sunt convinsa ca va iesi. Culmea ironiei, de tatal lui am divortat de comun acord, civilizat, am ramas in relatii bune, o cunosc pe actuala sotie - care e o fata exceptionala, ne vedem la ziua baiatului in fiecare an, vorbim la telefon. Si verisoara mea e in USA, de asta pot sta aici. Nu ma supar, doar ca eram in ceata. Vicky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vicky, am si eu o prietena care e in situatia ta.El e exact la fel: e alcoolic dar nu recunoaste, se imbata aproape in fiecare zi, bea si la servici si pe unde apuca,nu da bani in casa cu toate ca are salariu mare, isi da banii aproape numai pe bautura si nu plateste nici intretinere, nici o factura, nimic,e violent verbal chiar si fizic cateodata, conduce beat etc.Ea plateste tot, din salariul ei de profesoara.Fiul lor il uraste si i-a zis mamei lui de nenumarate ori, inca de multi ani,de cand era un copil sa divorteze.Ea a tot sperat ca o sa se schimbe si a tras-o greu cu el toti anii astia. Eu in locul ei nu as fi rezistat atata timp. A stat 18 ani cu el,si-a mancat nervii si tot n-a facut om din el.A divortat anul trecut in noiembrie dar tot cu el sta.Au divortat repede, in 2 luni dar nu stiu mai mult despre cum s-a desfasurat divortul.Nu eram in tara atunci si de fapt nici n-am intrebat-o, m-am bucurat doar ca a divortat.Au casa cumparata ca bun comun, deci trebuie s-o vanda.Nu am inteles-o si nici acum nu o inteleg cum poate sa mai stea inca cu el in aceeasi casa, ca de schimbat nu s-a schimbat absolut deloc ba inca e mai rau ca inainte.Vrea sa vanda casa si sa imparta banii ca sa-si ia un apartament dar ea tot amana si gaseste fel si fel de scuze.E o tipa foarte inteligenta dar in privinta asta, nu pot sa o inteleg!!Cat locuiam in tara, i-am mai alinat supararea, eram ca un medicament pentru ea:), am inveselit-o, am ajutat-o, mi-a si spus ca datorita mie a reusit sa faca fata stressului mai bine dar acum imi simte lipsa si mi-a spus ca ii e mult mai greu fara mine.Pacat, e prietena mea cea mai buna si sper ca o sa faca ceva bun cu viata ei cat de curand!! Sfatul meu e ca nu are rost sa mai stai cu el!! De ce sa-ti mananci zilele cu un alcoolic si iresponsabil?? Divorteaza cat mai repede si scoate-l afara din apartament.O sa te descurci tu mai ales ca nici pana acum nu-ti dadea bani in casa si o sa fii linistita si fara stres.Nu cred ca poate sa obtina custodia copilului!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Vicky, Te compatimesc ca stiu prin ce treci, dar nu lasa lucrurile asa! Daca nu poti ajunge la o intelegere cu el si chiar daca iti promite a nu mai bea, dar peste un timp o ia de la capat, atunci nu mai sta pe ganduri, fa-ti un plan si lasa-l! Cate femei batute si cu alcoolici in casa nu ar da orice sa aiba sansa sa stea intr-un apartament de-a unei verisoare.Apropo, verisoara iti cere bani pe chirie? Daca nu iti cere,e f bine, esti o norocoasa! E bine ca nu aveti de impartit casa,ca multe femei din cauza casei mor batrane langa niste monstri si isi tarasc si proprii copii in suferinta.Copii sufera cel mai mult in asta, iar daca ii iubesti cu adevarat(si cred ca da) nu mai sta pe ganduri! Poti gasi sa iei in gazda si un baiat cuminte sau o femeie matura,oricum o solutie poti gasi ca sa iti usurezi plata intretinerii, etc.Nu te-as sfatui sa pleci din apartament, ca nu se stie unde mai ajungi si peste ce fel de gazde dai! Daca ai martori ca el punea viata copilului in pericol mergand cu masina beat, atunci nu iti mai tb probe multe in proces ca sa iti incredinteze ambii copii. Asteapta-te sa puna pile la proces, ca imi e prea cunoscuta faza cu ''el e politist sau avocat sau...''. Ia-ti un avocat bun, si nu te baza numai pe ceea ce e clar si adevarat, ca tb sa fie cineva care sa stie cum sa arate ca asa este! Incearca sa privesti lucrurile cat iti sta in putere de detasat si cu luciditate, fara indoieli si razgandiri! Daca o sa ai liniste o sa poti gasi o modalitate sa mai faci un ban in plus! Nu da inapoi din cauza banilor,ca peste ani,toti banii din lume nu o sa poata rascumpara tristetea si durerea din sufletele copiilor tai! E grea boala alcoolismul si .........(nu mai continui aici!) Roaga-te la Dumnezeu si El nu o sa te lase la greu. Faceam zilele astea o comparatie intre un om care a crescut fara tata ca a murit si unul care l-a avut si l-a chinuit o copilarie intreaga,si mi-e teama ca e mai cumplit ce i s-a intamplat celui de-al 2 lea si stiu numai eu de ce spun asta! Nu sunt extremista,dar daca D-zeu i-a dat unei femei darul si puterea de a aduce pe lume copii si dragostea sa ii cresca, o sa ii dea si curajul si sansele sa se descurce de una singura! E imposibil sa nu reusesti, si niciodata nu stii ce sansa iti aduce ziua de maine! Pupici si sa iti dea D-zeu puterea si intelepciunea de a lua decizia cea mai buna pt copii tai! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, fetelor, m-ati facut sa plang. In afara de cazul lui Cristi, pe care-l urmaresc cu sufletul la gura, si la care am plans cat cuprinde, nu credeam ca mai am lacrimi. Am noroc ca verisoara nu-mi cere chirie. Ba chiar a platit ea de curand, vreo 13.000.000 lei la intretinere, pe care domnul meu n-a avut bani sa o plateasca de anul trecut. Mi-e si rusine de ea, dar stie ca el are toata vina. As plati eu, lunar, dar in lunile de iarna nu iau eu salar cat trebuie sa dau. Uneori ma simt atat de vinovata, de inutila, ca nu le pot oferi mai multe copiilor, ca nu pot acoperi eu cheltuielile. Ca sa nu mai vorbesc ca mi-e dor de o vorba buna, de iubire, de tandrete. Mi-e dor sa iubesc. Din fire sunt tandra, vesela, dar acum nu ma mai recunosc, cu sufletul incarcat de atata ura, dispret. Partea proasta e ca cel mic isi adora tatal (problema e ca-l rasfata peste masura, iar cand eu il cert, tipa dupa taica-su). Alta problema e cea a martorilor. Suna stupid, dar in afara o verisoara de-a lui si familia ei, pe altcineva n-am. Va puteti imagina ca nu ne vine nimeni in casa? Prietena mea cea mai buna a castigat la Loteria vizelor, e in USA din 1999, iar familia mea nici nu mai vrea sa auda de el. Cam asa stau treburile. Oricum, dupa ce discut cu avocata, voi sti mai multe. Va multumesc inca o data pentru sfaturi si multi, multi [pup] Vicky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

familia mea nici nu mai vrea sa auda de el Nu crezi atunci ca s-ar bucura daca ar stii ca vrei sa divortezi? Cred totusi ca daca vei lua hotararea sa traiesti fara el vei invinge , gandeste-te doar la cata liniste vei avea ,iar partea financiara se rezolva pt. ca eu cred ca esti fata isteata.Poate acum munca ta este de birou dar exista alternative si pot sa-ti enumar cateva,poti vb si cu verisoara ta sa-i spui ce ai de gand poate te va sprijinii si ea, cred ca indiferent de pregatirea profesionala ai putea castiga un salar mai bun!Chiar si ca muncitor necalificat poti castiga 5 mil +bonuri!Asta aici in Timisoara!Cred ca ar putea fi un inceput + pt parinte singur de se da alocatie suplimentara + daca ramane copilul la tine vei avea alocatie din partea tatalui! Incearca sa gasesti raspuns si prin rugaciune , crede-ma ca ajuta! Sa ne mai tii la curent cu noutati si nu-ti fie teama nu vei mai fii singura ,ne ai pe noi alaturi indiferent de drumul ales! Sanatate si numai bine tie si baietilor tai! Ione` www.saracut.go.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu ce sfat pot sa-ti mai dau si eu cred ca fara el iti va fi cu mult mai bine, stiu ca tare este grea viata si tare scumpa ....in privinta aceasta este mai dificil iti va fi tare greu cand nu vei putea sa cumperi ce-ti cer copii sau ce-ti mai trebuie in casa dar eu cred ca vei reusi,cu credinta in Dumnezeu vei trece peste toate si iti va fi bine si vei gasi fericirea.ma rog pt. tine .sa-ti dea Dumnezeu putere ,sanatate si intelepciune Fabian si mami Lacramioara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...