Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vã rog, un sfat!


Recommended Posts

Din pacate, sambata i-am spus ca vreau sa divortez. Atata mi-a trebuit. Pe langa [blabla], m-a amenintat ca, desi tribunalul imi va incredinta mie copilul, el nu mi-l va da. Si il cred in stare. Plus amenintari peste amenintari. Mi-e o frica teribila. Abia astept sa ma intalnesc cu d-na avocat, sa vad ce-mi spune. Niciodata nu m-am temut ca acum. Va doresc o saptamana frumoasa, tutor. Vicky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai sa iti spun o mica istorioara adevarata! Am o matusa pe care barbatul a batut-o si a umilit-o o viata intreaga,da rau , nu gluma.El nu bea, dar avea o placere sa o calce in picioare. Ea grasunica si cu forta, el mai mic, mai slab , da rauuuu!Si numai ce se enerveaza matusa-mea intr-o seara (dupa 20 de ani de casatorie) si numa ca nu-l ia la macalarit cu o tigaie.Si apoi dai trante si ce se poate.Iti dai seama cine a castigat si cine sta cuminte acum..... Imi povestea matusa-mea si radeam pe burta! Deci nu te teme de amenintari, important ce e in mintea ta si sa crezi in puterile tale(nu fizice, bineinteles :))))) Incearca sa nu discuti prea multe cu el, nu-i da ocazia sa va certati sau sa te ameninte, taci si fa ce ai de facut! Tu de bine de rau ai unde sta, fie si cu chirie, dar el ce dovada o sa aiba ca le poate asigura copiilor o locuinta?! Si apoi,nimic nu-i batut in cuie daca mituieste judecatorul local. Exista recurs, exista apel, deci pana la sentinta finala mai este!Asta in cel mai rau caz!Apropie-ti copilul cel mic, poti chiar sa il ''pacalesti''facandu-i toate mofturile,etc,(sper ca intelegi la ce ma refer, pt ca un copil e vulnerabil si nu stie ce isi doreste, asta e singura ta problema.Dar daca ala mic nu are peste 10 ani, nu il intreaba nimeni la proces cu cine vrea sa ramana, deci nu iti face griji).Celalat copil de 14 ani o sa aiba un cuvant decisiv in proces oricum! Daca ai un avocat bun, nu are ce sa iti faca,si daca face aranjamente cu judecatorii,poti merge mai departe, important e sa nu te lasi prada nervilor, fii tare, vb putin si argumentat, ameninta numai daca ai mijloacele sa duci la bun sfarsit ceea ce spui!In justitie fiecare cuvant te costa! Se fac niste anchete sociale,etc deci tu avand casa (inchiriata sau nu) ai din start un avantaj, dar fii atenta sa te treci la intretinere, lumina sa dovedesti ca stai acolo de cativa ani! Avocata o sa te sfatuiasca ce ai de facut! Nu te opri acum, ca daca te opresti asa o sa o duci toata viata sau mai rau!Stii tu cum spune romanul''o trag si pe asta si pe urma scap'' Roaga-te la Dumnezeu si o sa reusesti!El nu ne dezamageste niciodata! Pupici, Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saracuta de tine Vicky, Haide nu te speria acum pt niste amenintari. Vorbeste cu baiatul cel mare sa stea mereu laga tine cand este sotul acasa. Si atat ii trebuie sa se puna cu amandoi[haibat][haibat] Sansele sa obti custodia celui mic sunt foarte mari. Si ce daca el are salariu mai mare? Lasa ca are de unde sa plateasca o pensie alimentara mai grasa. Stai in pozitie de atac si lupta cat poti pana ce ai liniste si copii alaturi de tine. Despre un tratament si o indreptare a sotului, mi-e greu sa cred ca se mai poate face ceva. Mult curaj, rabdare si bafta in continuare! Apropos de dragostea care-ti lipseste,...cine stie, poate un al 3-lea sot pune capat acestei asteptari. Meriti mult mai multe si mai bune! Hai, gandeste in perspectiva! Pupicei Ana @ Ralucuta din burtica DPN 5 August - Fetita Raluca - Dr. J. Moruzzi "Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie". Ana Burtch
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, pot spune ca in viata mea n-am fost mai inspaimantata. Chiar daca ar face tratament, n-as mai sta cu el. Mi-a ajuns pentru 9 vieti. Si inca nici n-am inceput razboiul. Lucrez ca secretara intr-un liceu si pentru mine perioada asta e foarte aglomerata, asa ca voi ajunge sa vorbesc cu avocata abia dupa 15 iulie. Pana atunci, culeg sfaturi de la voi. Citesc zilnic mesajele postate pe acest forum, si cand vad cate femei terorizate de soti sunt in Ro, ma ingrozesc. Trebuie sa gasim o posibilitate de a opri acest lucru. Ma simt inspaimantata pentru ca e prima oara in viata mea cand sunt amenintata. Il cred in stare sa fuga cu copilul. E nebun, desi la prima vedere, il crezi cel mai bun om de pe pamant. E razbunator, e invidios, de asta mi-am pierdut si prietenii. Daca un prieten a gasit un serviciu mai bun si ii merge mai bine, nici nu mai vrea sa auda de el. Pe prietena mea, care lucreaza cu el in aceeasi cladire, daca o vede, abia o saluta. Si de asta mi-e teama, ca nu o sa am martori la divort. Abia mai rezist sa stau in aceeasi casa cu el, dar nu pot sa-l dau afara, ca dispare cu copilul. Mi-a zis ceva la genul "Eu v-am hranit (pe mine si fiul cel mare) si sa-ti las copilul?" N-am inteles ce a vrut sa spuna: cel mic e plata ca ne-a hranit? El a servit masa separat? Nu cred ca mai am curajul sa fiu iar[il]. Doar ca am cunoscut de putin timp o familie care sta in acelasi bloc cu noi, au o fetita de 2 ani, si ne-am imprietenit, datorita celor mici si a faptului ca suntem iuitori si posesori de animale. Cand ii vad cum se plimba impreuna, cum el da cu aspiratorul, intinde rufe, cit de bine se inteleg, imi vine sa mor. Nu zic, si al meu da cu aspiratorul, ca eu, vezi doamne, ori sunt o imputita, ori nu ma pricep. Eu il rog sa nu-l mai lase pe cel mic sa faca ce vrea, sa nu-l mai rasfete atat ca nu e spre binele copilului ci dimpotriva, el ma priveste de parca ori sunt un OZN ori nu stiu ce vorbesc. Eu il cred ca cel mic e sufletul lui, dar si eu imi iubesc copii. Daca el a crescut la camin pana in clasa a VIII si stiu ca mama lui a fost o tipa foarte distanta, rece, care nu i-a aratat prea multa afectiune, asta nu inseamna ca trebuie sa-ti sufoci copilul, sa nu-i impui nici o limita. Daniel nu stie ce inseamna cuvantul NU. Daca il spun eu, fuga la tati in hohote "M-a suparat mami!" daca spune el NU, copilul nici nu-l baga in seama. . Si nu care cumva sa se ia Adi (fiul cel mare) de Daniel cand e si "tati" pe-aproape! Cam asa stau treburile pe la mine pe-acasa.[bang] [pup]pe toate. Vicky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca din diverse motive te-ai hotarat sa amani intalnirea cu avocatul tau dupa data de 15 iulie. Pai aici eu zic ca gresesti pentru ca incepe vacanta judecatoreasca si atunci primul termen de judecata pe care ai sa-l ai va fi tocmai in septembrie. Vezi sa nu creda dumnelui ca doar l-ai amenintat si sa vezi atunci ce io se umfla iar vantul in panze!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]Bibi. Din pacate nici mie nu-mi convine situatia data, stiu de vacanta judecatoreasca, dar intre 15 iunie si 15 iulie sunt f.f. prinsa la servici cu bacalaureatul. Nu ma pot implica acum in divort, am nevoie de liniste (vorba vine), pentru ca rareori ajung acasa inainte de ora 22. Trebuie sa fiu foarte atenta la ceea ce fac, si asa abia trag de mine sa ma concentrez. Apoi vine concediul de 3 sapt., in care nu cred ca voi pleca din Bucuresti, dar vreau sa le ofer copiilor bucuria de a sta cu mine, fara certuri. La toamna incepe cel mare scoala, cel mic merge iar la gradinita, va fi mai usor sa ma duc la avocata, la infatisari. Iti multumesc, oricum. Vicky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vicky ,felicitari pt decizia luata si anume aceea de a-ti creste copii intr-un mediu linistit , fara certuri si violenta! Cred ca-ti va fi greu dar noi vom fi aproape cand vei avea nevoie! Oare nu ai putea relua legaturile cu fostii tai prieteni si prietene , fara ca el sa stie?Ar fi un plus la proces sa ai cativa martori!Vecini care sa stie prin ce treci ,nu ai?O colega de munca? Eu sunt sigura ca nici un judecator intreg la minte nu i-ar da copii , cat despre amenintari poti apela la politie!In cazul cel mai extrem! Succes in tot ce vei face si nu uita ca nu esti singura![dual] Ione` http://photos.yahoo.com/saracutionela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vichi, O idee, f buna cred eu.cand bea sau face scandal(daca face) sau cand doamne fereste mai ia copilul si pleaca , fa o plangere scrisa la politie adica, pt orice motiv intemeiat, o plangere scrisa si inregistrata la politie e cea mai buna dovada. Stiu pe cineva care avea mari probleme dar niciodata nu a facut o plangere la politie si doar se ducea plangea la nenea politaiu' ii cheama acasa, aia veneau sau nu, dar niciodata nu a asternut nimic pe hartie si la proces i-ar fi fost de mare ajutor. Daca tot ai timp, de ce sa nu il folosesti, fii desteapta si foloseste orice ocazie,gandeste ca un avocat,informeaza-te.O sa iti fie de mare folos. Pup, cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Vicky Mereu acelasi cliseu...Teama ca va lua copilul. NU TE TEME VicKy! Am avut si eu la fel ca tine,un sot care nu recunostea ca bea peste masura si ma teroriza prezenta lui. In plus a facut o groaza de datorii in afaceri dubioase . Imi ascundea ce afaceri are si mi-era frica si sa aflu de ele. Am aflat mai tarziu ce facea si mi-era rusine sa scot capul in lume. Colac peste pupaza avea si o "pupaza". Isi cumpara incaltaminte pe dolari si bea in nestire in ultimii ani ca deh era patron, dar cand vedea ca folosesc tampoane Always sarea-n sus zicand "da pe vremea lui ceasca ce-ai folosit,chiar trebuie sa faci risipa de bani,ce-are draga vata ai devenit alergica,ce daca si tu lucrezi si aduci bani in casa,ti-a luat Dumnezeu mintile de imprastii banii pe lucruri inutile?" Munceam pe rupte si el se menaja ca "el e patronul" si s-a ingrasat trebuie sa mearga la sala,eu n-aveam nevoie ca slabisem de nu ma mai recunosteam nici eu. L-am luat cu frumosul,faceam totul in asa fel incat sa nu-i dau motive de lamentele sau cearta,faceam "salturi mortale " ca sa pastrez linistea in casa pana cand am ajuns la capatul puterilor fizice si psihice. La fel ca in cazul tau ,nu ajunsesem la batai dar imi era frica sa stau cu el in casa sau sa las copilul cu el in masina. (ii promisesesm ca daca indrazneste sa dea in mine il oparesc cu ulei incins in timp ce doarme) Devenisem o umbra de 40 de kg cand intr-o zi copilul nostru de care ascundeam pe cat posibil tot ceea ce era neplacut in relatia mea cu tatal ,a simtit mai mult decat credeam si mi-a spus:"da tu cat mai vrei sa stai cu tata? tu nu vezi ca eu nu-l vreau asa cum e,ca a devenit de parca mi-ar fi un unchi ce vine in vizita din cand in cand,mi-e drag dar s-a schimbat si nu vrea sa-si revina , el nu te mai iubeste! tu crezi ca eu nu vad si stiu ce e intre voi? Tu stai cu el doar pt mine?du-te draga si divorteaza ca altfel in curand nu voi avea nici tata nici mama.si apoi a plans zicand:am un tata iresponsabil " Si avea doar 10 ani copilul nostru. Cand am spus VREAU DIVORT ,el s-a rugat "disperat" sa-l iert,ca nu va mai face,ca se va indrepta,ca el ma iubeste ca va fi respectuos... ca 5 minute mai tarziu sa uite de toata dragostea si respectul si a sarit ca ars zicand: Ai indraznit sa depui cererea de divort,da cand ai avut timp? te las fara casa,fara serviciu(lucram la firma lui)te las fara copil!!! Sa nu mai zic de amenintari care s-au amplificat. I-am lasat tot firma,masina,mai bine de jumatate din pretul casei dar nu si copilul. M-am dus la o biblioteca si-am citit tot despre codul familiei,cum se face o cerere de divort si am fost doar in consultatii la un avocat pt a cere indicatii. Asa ca n-am cheltuit prea mult pt divort si am divortat fara avocat.Nu mai aveam acces la banii din casa si la firma nici vorba sa mai pun piciorul.M-am angajat in schimb in doua locuri din care unul foarte bine platit.Cred ca in ziua cand am primit postul,Dumnezeu s-a gandit numai la mine in timpul interviului si-am fost angajata. In 2 sedinte s-a terminat tot divortul mai ales ca bruta de ex-sot era incantat ca intre timp in lipsa mea imi golise casa iclusiv de cadourile ce le facuse copilului. El a plecat fericit ca n-a trebuit sa bage el divort.Cred ca si-l dorea dar n-avea suficienta tarie ca sa mi-o recunoasca,in plus era comod sa aibe casa curata,masa gatita ,copil educat,o angajata ce nu-l costa nimic si care pedeasupra ii e nevasta destul de ocupata ca sa n-aibe vreme sa-l controleze pe el unde e si mai ales cu cine.Ramasesem doar cu o mobila cumparata de mine inainte de casatorie. In loc sa duca masina de spalat asa cum ne-am inteles,mi-a dus din casa aragazul si televizorul, ca sa am ce cumpara din nou,doar trebuia sa-i gatesc copilului. Mi-a ajutat bunul Dumnezeu si le-am facut din nou pe toate. Dupa vanzarea apartamentului si banii ce i-am dat lui ca sa scap de el ramasesem cu echivalentul a 1000(una mie) dolari si copilul(in 1999). Am luat un imprumut de la o ruda si mi-am platit un mic apartament cu 2 camere,in timp ce apartamentul nostru s-a pus in vanzare,ca taticul grijuliu nu-si batea capul unde voi merge cu copilul si el avea nevoie de bani ,unic mostenitor in casoiul mamei lui care trebuia restructurat ca el e tanar si vrea confort. E drept ca nu a fost tare scump noul apartament ce l-am cumparat in zona nu tocmai bine famata,dar mi se parea Raiul pe pamant desi curgea ploaia prin tavan si nu avea zugraveala,robinetii curgeau si chiuvetele erau vai de mama lor.Am muncit ca o nebuna la doua locuri de munca,nu mai vroiam sa dorm (mi se parea timp pierdut) si mi-am platit si datoriile. Am jurat ca si de-ar fi sa spal mortii la morga copilul meu nu va duce lipsuri in viitor si va fi totul bine. Nici nu sti Vicky cat de multa putere poti sa ai cand faci ceva de genul asta si gasesti intotdeauna o cale sa iesi la liman. Am izolat apartamentul l-am pus la punct cat de cat.Dupa un an iti era mai mare dragul sa intri desi nu era nimic de lux in el si izolatia trebuia revizuita la fiecare 6 luni. Copilul meu strangea din dinti si nu zicea nimic .Ii lipseau multe dar stia ca vor veni vremuri mai bune ...si-au venit mai repede decat ma asteptam desi acei doi ani de lipsuri si chinuri mi s-au parut o eternitate. L-am lasat sa vina sa vada copilul si venea fara sa bata la usa Nu i-am interzis niciodata sa vina in vizita desi l-am pus la punct ca trebuie sa ma anunte inainte de a veni. A venit prima data la copil dupa 5 luni,ca "a fost ocupat". Il lasam sa plece cu el chiar si sa petreaca sfarsitul de saptamana,cu conditia sa fie si noua lui prietena cu ei(in prezenta ei nu bea,fata nestiind cu cine are de-a face). N-am comentat nimic la adresa lui in fata copilului,incredibil dar copilul stia mai mult decat as fi fost eu dispusa sa cred. Roata se-nvarte Vicky pt cei ce au curajul sa o miste. Nu te teme ca n-are cum sa-ti ia copilul. Iti sugerez sa nu omiti sa-l reclami in scris la politie. Nu e cazul sa te comporti cu manusi. Stai linistita ca nu-ti va multumi ca ai fost eleganta cu el in cazul in care nu-l vei reclama. Eu nu l-am reclamat pe al meu decat cand nu mi-a platit pensia alimentara timp de mai multe luni.Si am facut-o doar pt ca mama lui dadea tarcoale in jurul blocului terorizand copilul. Si tot nu s-a linistit.El zicea ca mama lui nu va inceta sa faca asta pana cand eu nu voi declara la notar ca am primit toata pensia ce mi se cuvine pana la majoratul copilului. I-am dat Vicky si declaratia asta8desi un ban n-am vazut de la el) ca nu ma interesau cei 175.000/luna ca el intre timp a inchis firma si a declarat ca nu are venituri.Lucra la negru tot soiul de afaceri dubioase de-ale lui. M-a santajat caci stia cat tin la linistea copilului si a mea. Apoi alta pleasca:am cunoscut un strain ce ma adora si pe mine si pe copil si ca sa aduc aici copilul aveam nevoie de acordul tatalui. Ce conteaza ca nu contribuie cu nimic la cresterea lui si ca l-ar fi lasat sa moara de foame in strada? Trebuia sa-mi semneze acordul. Mi-a cerut taticul 1500$ in schimb. Nu vroiam in ruptul capului sa-i dau banii aia chiar sa-i fi avut. Am provocat o discutie cu el la telefon in care a "ciripit tot": de ce vrea banii, cati vrea, ce mai... tot in cele mai mici detalii. In plus crescuse cota la 2500$ si-mi spunea ca, cu cat il aman cu atat va urca suma pretinsa. Nu stia dragul de el ca-l inregistrez si ca a venit randul meu sa-l santajez. Acum sunt la 3000 km de el si-si plange de mila in fata cunostintelor ca doar un copil are si e tare departe.Ce conteaza ca el cutreiera toata Europa,n-a venit niciodata sa-si vada copilul desi stia din primul moment unde e ,inclusiv adresa. O suna din cand in cand si se plange ca acuma ii e dor,ca eu sunt obligata sa-i asigur vizite de parca eu aici muncesc ca sa-i asigur lui bilete de avion si cazare sa vina sa-si vada copilul,cand el azi e la Viena,saptamana viitoare va fi in Olanda,a fost si prin Spania s.a.m.d. Fetelor am incercat si eu de toate sa-mi salvez casnicia,in ultimii 6 ani din 12 de casnicie am indurat la umilinte si singuratate si lipsa de respect cat pt inca o viata. Cu toata bunavointa,n-am reusit sa salvez juramantul pe care in biserica l-am facut. Cand doi boi trag la o caruta ,unul trage spre hartoape celalalt incearca sa-l aduca pe drumul bun dar primul NU VREA...geaba fetelor. Na ca m-am destainuit si eu. VicKy nu te teme de nimic! Ai sa vezi ca va fi bine. Daca e sa muncesti ca o sclava,macar fa-o pt copiii tai si nu pt un parazit.Auzi tu vorba... sa platesti din banii tai curent si cheltuieli,ca el o sa-si plateasca bautura. Si inca un sfat(nu-mi place sa dau dar primeste-l totusi). Daca nu-l mai iubesti,daca a ucis in tine orice farama de iubire pt el,lasa-l...nu vie putea salva nimic orice ai face.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...