Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vã rog, un sfat!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Marcellinna, ai si de la mine[flo] pentru curajul de care ai dat dovada. Din pacate, daca ar fi asa simplu ar fi tare bine. Deocamdata, sunt distrusa si pentru ca ieri am fost cu cel mic la doctor (e bolnavior din toamna, de cand l-am dat prima data la gradinita, atunci a racit tare de tot, si de atunci merge 3 zile la gradi, 3 saptamani sta acasa) si am aflat ca are astm bronsic. Am inteles ca astmul se si mosteneste, bunicul meu a avut. Alta belea mai mare nici ca se putea. Nici nu am cu cine sa-l las acasa, ma mai ajuta baiatul cel mare, ii dau si lui o[flo], pentru ca am un baiat extraordinar de bun, intelegator si nu stiu cum m-as descurca fara el. Revenind la divort, de cand cu sfaturile voastre, mi-am mai revenit si nu mai vad totul in negru. Mi-e greu sa ma gandesc la ce va fi, pentru ca cel mic isi adora tatal si cred ca ii va simti lipsa foarte mult. Inca e prea mic sa vada cat sufar eu. Mii si mii de [pup] pentru voi. Vicky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,mai degraba a fost disperare decat curaj,efortul meu de a scapa de casnicia ce-am avut-o. Nu ma socot norocoasa caci norocoasa as fi fost sa se fi indreptat lucrurile. Acuma stau si ma gandesc uneori cum Doamne am facut eu lucrurile alea ,divort, casa noua, dar ce-mi pare cel mai rau e ca m-a constrans sa fac lucruri care nu ma caracterizeaza(denunt,santaj). Dar n-ai ce face cand ai incalzit la san un sarpe daca nu-l zdrobesti,cu siguranta te va sugruma. Si n-am avut de ales. Vicky,ai incercat sa-i faci o imunizare micutului cu Bronhovaxom? costa un picutel dar merita si ai sa vezi ca n-o sa-ti mai faca episoade de raceala si inclusiv astmul se va mai "linisti" intreaba-o pe pediatra daca i-ar indica.doctoritele de obicei ezita sa recomande pt ca e scump dar vei vedea ca nu costa atat de mult incat sa nu merite. zilele in care stai cu copilul si tratamentele ce i le faci unde mai pui ca micutul e bolnav,te costa mai mult. cat despre faptul ca e atasat de tata...e greu sa-ti dau o solutie si nu cred ca ar fi drept pt copil sa alungi tatal din viata lui. dar daca el devine violent si nu-i pasa fa-o si pe asta. incearca sa iei legatura cu cei de la Autoritatea tutelara din primaria de care apartii,vezi ce-ti spun asistentii de acolo. ca sa nu risti sa astepti prea mult dupa vacanta judecatorilor eu iti recomand sa depui cererea inainte chiar daca vei avea primul termen in septembrie. cererea poti sa o scri si singura (fara avocat)si sa o prezinti la tribunal ca sa nu-ti puna apoi termen la Craciun.apoi daca el va avea avocat sa nu te sperii,poti sa ceri un alt termen pana cand iti iei si tu avocat.in felul asta poti sa faci un pic de economie de bani macar pt un timp.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marcellina,BRAVO,esti o femeie curajoasa si ai toata admiratia mea.In ce te priveste Vicki,ia exemplu de la ea si nu te teme Dumnezeu te va ajuta,copilul chiar daca e f. atasat de tatal lui nu va suferii f. mult daca stii cum sa-l iei(nu stiu ce varsta are,cand sunt mici nu prea ai ce sa le explici)insa tatal mi se pare un adevarat pericol pt. copil mai ales atunci cand bea.Nici nu vreau sa ma gandesc in ce teroare traiesti,dar toate au un sfarsit si dupa ploaie vine soarele.[pup] andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, desi numai buna nu e![bang] In afara de faptul ca e tare urat afara pentru luna iunie, nici moralul meu nu e prea bun, ba chiar as putea spune ca e joooos de tot. Marcellinna, astazi merg din nou la d-na dr. Se pare ca la copii e "bronsita astmatiforma", din ce m-am documentat eu. O sa aflu mai multe diseara. Revenind la dansul, aseara iar ne-am ciondanit. Eu sunt de vina pentru toate. Si ma doare tare cand imi spune ca nu sunt in stare de nimic, ca sunt o nulitate?. Mor de furie, nervi si neputinta.[bang]. Mai ca-mi vine sa[alcool] si eu. Culmea e ca in perioada asta trebuie sa fiu foarte atenta la servici, ori eu abia ma pot tine pe picioare de nervi. Am sa o caut chiar azi pe avocata, nu se mai poate. Dupa ce ca baiatul cel mare sta acasa sa putem noi merge la serviciu, tot nu e bine. Presupun ca vrea sa ma aduca in ultimul hal cu nervii, sa ma declare mama nebuna si sa-i incredinteze lui copilul. Bineinteles, iar era[alcool], si cand i-am spus ca asa nu se educa copilul, mi-a raspuns ca a baut si o sa mai bea (de parca n-as sti!) si ca asta n-are importanta! Il rog sa nu mai faca atmosfera in fata copilului, i-a spus-o si cel mare ieri, si arunca vina pe mine. Ce-i drept, data viitoare cand ma mai "cadoriseste" cu injurii, o sa ma fac ca nu-l aud sau o sa-i multumesc[asia]! Efectiv, sunt la capatul puterilor. Vicky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sfaturile pe care le-ai primit sunt O.K.,in special cele ale Marcelinei,care a avut o putere de invidiat.Dar,printre altele ma gindeam la o alta solutie pentru tine,la verisoara ta nu ai putea pleca? dupa divort, bineinteles.Viata ta va incepe un alt capitol,dupa ce termini acest calvar si aici spui ca iti este foarte greu, ceea ce nu este departe de adevar nici in alta tara, dar macar acolo scapi de teroarea sotului(fostului) si poate ai sansa sa te realizei mai bine si chiar copii vor avea o viata mai buna. Verisoara ta am inteles ca te-a mai ajutat cu bani,in masura posibilitatilor,oare nu te-ar putea ajuta si acolo? Nu stiu daca este o solutie buna, tu cunosti cel mai bine situatia ei de acolo. In privinta cererii de divort o aprob pe Marcelina, bate fierul cat e cald.Incearca macar telefonic sa iei legatura cu un avocat, explica-i situatia ta + serviciul care te preseaza acum ,poate iti spune ce si cum sa faci pana te eliberezi putin cu programul. In privinta celui mic iti pot spune ca si eu am patit la fel cu fetita mea.Anul trecut am dat-o la gradi si tot asa am tinut-o cu bolile (in plus- pneumonie),iar pentru bronsita asmatiforma i-am facut inhalatii cu BECOTIDE SI VENTOLIN, in plus tusea si i-am dat KETOF.Am scapat dupa 3 luni de tratament si nu am mai avut probleme.Sanatate! Iti urez sa ai putere sa iei taurul de coarne.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vicky,nu-l lasa sa-ti doboare moralul.El asta urmareste. NU ESTI TU DE VINA CA EL BEA! Ce-ar fi daca toate femeile nemultumite de viata lor ar incepe sa bea?Ar fi plina Romania de femei bete. El singur e de vina ca a cautat "alinare" in alcool si nu tu. Oricare ar fi fost nemultumirea lui fata de tine,nimeni nu te poate acuza ca esti responsabila de alcoolismul lui.Mi grav e ca nici nu se lasa ajutati indivizii astia si mereu gasesc scuze si acuze la adresa sotiilor. TU ESTI VICTIMA AICI IMPREUNA CU COPIII. Cand te face cu ou si cu otet,nu dispera ,nu te enerva,gandeste-te cat de mic e el in fata ta. Tu nu esti o nulitate,nu uita asta nici o clipa. Cand iti face reprosuri aduti amite ca desi nu ai in pantaloni ceea ce el are,esti mai barbat decat el si mult mai puternica. NU_TI FIE FRICA DE EL SI DE NIMIC,lasa-l sa zica ce vrea,nu-i raspunde,gandeste-te doar ca si maine e o zi,buna sau rea,dar in orice caz o zi mai apropiata de cea in care in sfarsit iti vei gasi pacea impreuna cu copiii tai. Nu-i zice nimic din ceea ce o sa faci,lasa-l sa vorbeasca atat cat vrea,inchide-ti urechile si gandeste-te la cate zile fericite te asteapta. E greu dar ai sa treci si peste astea si va fi bine.Repeta-ti in gand in fiecare zi lucrul asta si nu uita:NU ESTI O NULITATE!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] dragele mele, am luat legatura cu o avocata si marti ma intalnesc cu ea, sa stam de vorba, sa vedem ce pot face mai repede. In privinta verisoarei mele, ea si sotul ei sunt niste oameni extraordinari, cum rar intalnesti, care m-au ajutat mereu cand am fost in impas si ma doare faptul ca nu am posibilitatea sa ma revansez fata de ei[bang]. Dar ei stau in NY - USA si acolo nu se mai primesc cereri de emigrare. Culmea ironiei ca in 1996 am fost la ea in vizita si as fi putut depune dosar de emigrare, dar m-am intors. Acum regret enorm, dar e prea tarziu.[bang][bang][bang]. In plus, fiul lor termina liceul la anul si se vor muta acolo unde va fi admis la facultate. Si sunt sigura ca nici sotul nu mi-ar da acordul, sa plec cu cel mic, oriunde in lumea asta. In apartamentul verisoarei mele nu prea mai vreau sa stau, deoarece e intr-un bloc vechi, noi am zugravit, dar mai trebuie bagati bani in el, tocaria e putreda, in doua camere se face condens si toata iarna am spalat peretele de mucegai (asta e una din motivele pentru care s-a imbolnavit cel mic). Si sa ma apuc sa pun termopan, chiar si in rate, mi se pare un efort prea mare, daca ea va hotari vreodata sa vanda apartamentul. Ma gandeam ca poate gasesc o mamica divortata, sa-i platesc chirie si sa particip si la cheltuielile casei si cred ca ne-am putea ajuta reciproc si in gospodarie. Nu va ganditi ca am alte inclinatii! Ar putea fi o varianta. M-am uitat la inchirieri garsoniere, dar cand am vazut pretzurile![q] Ma gandesc cu groaza ca la 2 camere sunt si mai si! Dar pana la faza asta mai e, sa ma vad intii libera, ca pe urma mai vad eu ce fac. Va pup si o sa va tin la curent! [pup][pup] Vicky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Important e acum sa ai grija de tine si de copii. Stiu ca ti-e greu mai ales ca mezinul n-a trecut inca de varsta de 3 ani,dar sa sti ca dupa varsta asta copiii incep sa o mai rareasca cu racelile si bolile. ai sa vezi ca va fi bine. Ce va fi cand vei fi singura?...Vei vedea ca vei gasi de fiecare data o solutie. Zic eu ca deocamdata chiar daca apartamentul ala nu e visul oricarei femei,important e ca bun rau asa cum e ai unde sa stai deocamdata. Poate ca mai tarziu vei reusi sa iei in chirie vreun elev doi mai cumintei de la scoala in care lucrezi si cu banii aia sa mai aduci ceva imbunatatiri macar sa nu mai ai probleme cu peretii. Poate ca verisoara ta se va gandi sa ti-l vanda tie si apoi peste un timp mai vezi tu il vinzi si-ti iei altul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup]pe toate. Bine ca e duminica, ca sunt la servici-nu-i bine deloc, ca afara e soare si cald si as[berica], dar pe moment - pofta in cui, poate mai pe seara. Stiu sigur ca verisoara mea nu vrea sa-si vanda casa, o pastreaza pentru fiul ei (de ce? nu stiu, ca el nu o sa vina in veci sa locuiasca in Ro, nascut, crescut si scolit in N.Y.[usa]). Dar asta e, nu o pot obliga in nici un fel. Zic merci ca ma lasa sa stau inca in el. O sa incerc sa vad pe la firme, sa pun termopan in rate. Incerc sa-mi astup urechile, mai ales ca voi lipsi de-acasa ceva timp, o sa ajung seara tarziu. D-lui nu-i convine, ca muncesc mult si castig prea putin. Un alt motiv de cearta si dispret total. Nici eu nu ma bucur ca n-am salar mai mare, dar imi place munca mea si o fac cu placere. Abia astept sa vorbesc marti cu d-na avocat. M-am suprasaturat de discutii, reprosuri, amenintari...Uneori simt ca nu mai pot. Bine ca v-am gasit pe voi, sa simt ca inca ma apreciaza cineva, ca e cineva alaturi de mine. Va[pup] dulce, Vicky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...