Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (9)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cu-cu! Se pare ca eu sunt deschizatoarea de...cuvinte, astazi; inca zambesc: scriam de zor, ca o albinutza harnicutza pe subiectul inchis.ha ha.la mesajul "eroare!" am zburat catre aici[biz] e ok.Bun gasit , dragelor, si sa umplem paginile cu vesti bune si cu sute de grame pierdute! PS Multumim, Vilma, ca ai grija de noi! ................... so..unde eram? o clipa, sa dau un paste pe cuvintele mele[:)]Salut, din nou! Laura, stii ce ma gandeam? Daca facem noi socata fara zahar? punem frumusel cateva 10-20 tablete de zaharina normala si lamaie, florile, niste orez, sa zicem, pentru fermentat si sa vedem ce iese.Eu am mult soc undeva la casa de la Pitesti, cat cuprinde, asa ca si daca nu ar iesi ok, imi permit sa incerc,macar de curiozitate. Este asa de racoritoare socata incat tare ma bate gandul. Retzeta pe care i-ai dat-o lui Scarmanus am luat-o deja si o fac acum mama si cumnata mea.Multumiri si pupici, suna ..gustos! Ref,salata de vinete: este super pusa pe fasii de ardei sau pe catravete(taiat fasii lungi si mai grosutze), nu vad de ce este posibila numai cu graham.so, e foarte ok cu vegetalele noastre. Caroline! [flo]Bine-ai revenit, si noua ne era dor de tine! Si... multumim! .... Citind ceea ce a scris Korinna ref. la Fibrosan, stiti ce intrebare mi-a trecut prin minte? Acum ceva timp in urma, cand am tinut eu Oshawa, mancam turtitze facute numai din faina de grau integrala(luata de la Plafar) cu apa si sare, nimic altceva. Erau asa bune ca jumate mi le rontaiau colegii.E ok cu faina integrala, ma intreb? macar de schimbat ceva, asa, o data la o saptamana-doua. ce ziceti? va pup. Vorbim mai tarziu. Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt suparata, fetelor, ca nu mai am vointa suficienta, ca atunci cand vad dulciuri, sa nu le mananc! Ieri am fost cuminte pana dupa-amiaza, cand mi-au picat in mana niste interzise, si am bagat iar cativa covrigei sarati, 3 cuburi ciocolata, o prajitura cu mere (de, iar bunica!!) si un baton de slabit Fibrobar. Bineinteles ca dimineata a trebuit sa inchid ochii cand m-am suit pe cantar! M-am chinuit eu aseara la fitness, am facut 1 ora jumate, am tras tare, dar una peste alta, azi aveam 1kg mai mult decat acum 2 zile la raport!! Sa-mi fie rusine!! Tot sper ca macar de azi pana vineri sa am si eu trei zile fara abateri, ca sambata planuiesc un mic tortulet de bezea cu frisca si capsuni, asa ca... Meniul meu de azi: ora 10: 1/3 cutie compot de ananas; ora 10.30: o cana lapte 0.1% cu 4 pesmeti integrali Wassa; ora 13.30: un ou fiert tare, branza, rosii; capsuni; ora 17.30: muschi de vitel la gratar si spanac; ora 20.30: un pahar de suc de gref; capsuni. Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 1 luna) si Ramona (2 ani) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LauraT..mai..e ceva in neregula..cum e posibil sa mananci cateva mici chestii si sa pui 1 kg???Mi se pare enorm..E ceva in metabolism..mnu stiu ce sa mai zic..dar gandeste-te ca daca ai reveni la mancarea obisnuita..ce s-ar intampla..ai pune 10kg??15??Nici nu ma pot gandi!! Eu am mancat sambata pizza,cornuri calde facute de mine la cuptor....si nu am pus nimik..deja acul cantarului bate in jos spre inca un kilogram pierdut. Da fibrosanul asa e..se rontaie de minune..si nu are deloc faina..numai taratza..e maro inchis la culoare...si merge la orice fel de mancare.Si am zis:e bun ca te si scoate afara...Cred ca de la taratza aia!!si nici nu e scump..un pachet destul de maricel:10.000lei. Eu va pup si ies la plimbare cu puiul mik.papapa KORINNA [zana] mamika x 2 http://community.webshots.com/user/korinnay
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura T
ca sambata planuiesc un mic tortulet de bezea cu frisca si capsuni, asa ca... Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 1 luna) si Ramona (2 ani) http://community.webshots.com/user/lauratenea
[pofta][pofta][pofta] Laura mor numai cand ma gandesc... Este reteta asta pe forum pe undeva? Daca nu o postezi tu te rog, cre ca era un subiect numai cu torturi. Saru mana [pup] Acum m-am prins si io care e faza cu raportatul si as vrea sa raportez si eu deci cum se procedeaza? Ieri m-am dat "in spectacol" rau de tot asa ca azi TREBUIE sa mananc ceea ce imi propun altfel iar plec cu coada "intre picere" dintre voi! RUSINICA! [:I][:I][:I] Ieri: dimineata omleta cu ciuperci si branza; pranz ciorba de fasole cu afumatura[pofta][bang][mariaj] si varza noua cu carnati si smintana; seara (de parca nu ar fi ajuns cat pentru o saptamana intreaga) ciorba de vacuta si pastrama + 2 pahare de cola light. In stilul asta si eu a trebuit sa inchid ochii cand m-am urcat pe cantar dar macar tot la 79 am ramas. Azi: dimineata omleta cu ciuperci si cascaval. Pentru restul zilei completez maine ca daca fac iar presupuneri, iar o dau in bara. [bang] Andreea Victory belongs to those who believe in it the most!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, am patit la fel ca tine, am vrut sa postez la subiectul inchis! [:-)))] Merci pentru incurajarile de ieri, imi prind bine si m-am hotarat sa nu ma las. Sunt ok turtitele alea din faina integrala si eu imi mai cumpar uneori crakersi integrali: faina integrala, apa si sare. Atentie insa cu ce le combini, dar stii tu mai bine. [:D] Korinna, nu conteaza daca fibrosaul este pufos sau nu, ideea era ca este glucidic si ca nu ai voie sa il combini cu lipide (uleiul din salata de vinete). Poti manca salata de vinete si cu rosii, mie imi placea combinatia asta. Apropos, chiar imi este pofta si nu nu stiu cum sa coc vinete aici. Am numai plite electrice la aragaz si, in plus, alarme pentru incendiu in dormitoare. [V] Aveti idee cum as putea sa le coc? Caroline, dupa ce am trimis primul PM nu aveam nimic in outbox, asa ca l-am retrimis. [:D] Laura, vad ca bunica ta este pusa pe rele! [yami] [:D] Cel mai bine este sa nu vezi dulciuri si alte alea, dar, cu doi copii, este cam greu. Eu m-am gandit sa nu mai tin "ispite" la indemana, asa ar fi cel mai sigur. Pe mine ma apuca seara tot felul de pofte. Deocamdata am prin casa vreo doua tipuri de bere si tot doua de ciocolata! [haibat] Violetzyka, felicitari pentru recuperarea rapida. [cool] Deocamdata mai tin Monti, deja stiu destul de bine principiile si imi este usor din punctul asta de vedere. Sper sa fiu mai cuminte si sa am rezultate mai bune. Ieri: dimineata - cereale cu lapte pranz - salata cu rosii, salata verde, ceapa verde si branza Feta seara - jambon si bacon la gratar cu canape (parca asa se numeste) de vinete Adica, felii de vinete, fripte cat sa se inmoaie putin si apoi la cuptor: o felie de vanata, una de rosie si una de mozzarella. Mai presarati sare, piper si busuioc. Eu n-am mai pus sare pentru ca erau carnurile destul de sarate. Astazi: dimineata - o nectarina; cereale cu lapte pranz - o salata asortata seara - mancare de pipotele, inimioare, ardei gras si masline (am facut-o aseara) Deocamdata am mancat doar nectarina. Spor la slabit! [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura T, nici mie nu mi se pare in regula sa mananci putine interzise si sa iei 1 kg!! Trebuie sa fie si altceva...poate ananasul ala de dimineata? Eu stiu ca nu-i voie ananas, fie si fara zahar. Eu am mancat in ultimele 2 saptamani dulciuri cat cuprinde (prajituri facute de o matusa cu crema de unt, ness, zahar la greu; bezele, cozonac!!) si am ramas la aceleasi kg. Cred ca daca ma tineam de cura slabeam pana acum cel putin 2-3 kg. [:D] Nu mi se pare normal sa iei 1kg de la asa putine dulciuri... Oare care este cauza??? Meniul meu azi: dimineata: capsuni (1/2 kg !!), iaurt, cereale si 5 felii grau expandat (si mie imi place teribil de mult!!) pranz: ciorba de salata cu omleta, vreo salata cu de toate seara: n-am idee inca, probabil ceva capsuni si branza cu rosii she_wolf: nu stiu cum poti coace vinetele altfel decat la flacara puternica. Mie imi spusese o colega ca merg si pe gratar din ala cu apa, dar si asa tot ai nevoia de flacara. Poate capeti un raspuns, daca nu, cumpara vinete inghetate si asta e! [pup] Androix: lasa tortul ala ca nu-i bun deloc!! [:D] [pofta] Andrada: chiar vroiam sa intreb o prietena de unde cumpara ea painicile de grau, ca tare erau bune...[pofta] Si noi faceam la fel, ii mancam turtitzele si graul prajit!! Yam, yam...[pofta] O sa caut si eu zilele astea; pana una, alta, tare bun este graul expandat!! [:X] Va pup, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot va vad interesate de dulciuri, iata o prajiturica usor adaptata. Am facut-o mai demult si este bunuta. [pofta] Ingrediente: 300 g ciocolata neagra 150 g unt nesarat 6 oua Mod de preparare: Preincalziti cuptorul la 180 C. Ungeti si tapetati forma. Topiti ciocolata si untul la bain marie. Dupa ce se mai racesc, adaugati galbenusurile si amestecati bine. Apoi albusurile batute spuma. Amestecati usor, "prin rasturnare". Se da la cuptor pt. cca 20 minute. Vedeti voi cand este gata, incercati ca la orice prajitura sau chec. Lasati-o sa se raceasca bine. Cand am facut-o eu, am gustat-o inainte sa se raceasca si era cam gretoasa (din cauza untului cred). Este pe forum o reteta de tort de bezea cu crema de lamaie care suna destul de Monti. L-am si facut la ziua mea si este bun, fin si racoritor. [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, tot inainte! ..stii, ma gandeam ..pe plita aia electrica nu se poate pune o tablitza, sau un gratarel? Nu prea stiu cum ar veni asta sau daca ar afecta ceva in vreun fel, dar refuz asa cred ca nu ai putea sa coci vinete avand aragaz in casa!ia sa vedem ce zic fetele, mai ales cele care au acelasi tip de aragaz.sunt sigura ca o sa se rezolve.Si mie imi plac vinetele cu rosii..mmmm...dar trebuie sa le pui pe ceva consistent, rosiile le poti folosi de garnitura, mai ales daca sunt si putin mai apoase. Spor, sunt sigura ca ai destula vointa si important este sa mergi inainte, stiu ca am mai spus-o, dar este esential. PS Ref la PM trimis catre Caroline: eu nici macar nu verific in outbox, sunt sigura ca ajung de fiecare data, asa ca stai linistita, ne spune dragutza noastra de Caroline daca nu le-a primit. Pupici! Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, merci pentru raspuns. Vinete congelate? Pai nu sunt coapte nici alea, nu? [q] Completare la prajiturica: este foarte simpla asa ca, daca vreti, puteti sa-i puneti deasupra putina frisca sau vreo cremuta usurica. Dupa ce se raceste, desigur. Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...