Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (9)


Recommended Posts

Intrebare: cum este indulcitorul acela lichid despre care tocmai am auzit ieri? pare interesant si am auzit ca ar putea fi bun ptr socata.hai ca v-am innebunit cu socata asta, da' tot o fac!:)[:)] Adriana_Mihnea: da, painicile de grau se fac cat ai bate din palme, le coci cat vrei de mult, poti sa le usuci si ca pe niste sticksuri si sunt gustoase.dar ai incercat si graul expandat?in toate supermarketurile "Primavara" si la Plafar.sunt foaaaarte buni! am rontait si eu dimineata ...bunuuuuutz! Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Merci Andrada, draguta ca intotdeauna. [flo] Nu stiu ce sa zic, n-am incercat cu nici o tablita, ca sa nu mai spun ca nici n-am asa ceva. Dar cred ca pot sa fac rost, macar sa functioneze. Adrianaaaaa, tocmai mi-am amintit ca in Romania erau pungi cu vinete coapte congelate, insa aici n-am vazut... [pup] Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by she_wolf Apropos, chiar imi este pofta si nu nu stiu cum sa coc vinete aici. Am numai plite electrice la aragaz si, in plus, alarme pentru incendiu in dormitoare. [V] Aveti idee cum as putea sa le coc?
Cuptor nu ai? Le poti coace in cuptor. Nu ies chiar la fel, dar merge, oricum sunt mai bune decat cele congelate. La noi in Romania se gasesc si vinete coapte congelate, dar eu am luat o data si n-am fost multumita. Sunt departe de cele facute in casa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, soacra mea coace vinetele in cuptor. Le pune pe o tava si le lasa la foc iute si le supravegheaza atent. Insa adevarul adevarat este ca singul mod in care vinetele nu ies iutzi sau amare este daca le coci la flacara mare pe aragaz. Baricadeaza si tu bucataria si coace-le la flacara mare... ca doar n-o fi foc [:D] Moama, da m-ati inebunit cu ciucalatile astea cu unt si bezea...[pofta] Nu mai pot. Trebuie neaparat sa fac si eu in weekend. Multa vointa! Andreea Victory belongs to those who believe in it the most!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura T, chiar esti ciudata: n-ai cum sa te ingrasi 1 kg, asa brusc, de la niste covrigei si o placinta (basca fitness)! Ceva este in neregula, mai ales ca meniurile tale sunt exemple pt. toata lumea (cred ca si pt. Montignac). Eu sunt de mai bine de o luna la faza 2, de fapt faza 3, ca asa "pe buna" n-am tinut niciodata (ca baza respect principile dar am abateri aproape zilnic) si nu m-am ingrasat deloc. Nu stiu ce sa zic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Milia si Androix, va multumesc pentru idee. O sa incerc la cuptor, care, in treacat fie spus, este tot electric. O sa incerc cu o vanata si o sa va spun ce-a iesit. Poate chiar maine. Androix, din pacate n-am flacari la aragaz. Asta este problema. Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey fetelor, v-am amenintzat eu mai demult ca vin si eu dar... am tot calatorit si-am dat iama prin restaurante pe banii universitatzi... si ai mei... Jale mare... Dar uite de alataieri tot sunt cuminte... si azi am inceput la fel 10^30 branza de vaca degresata si o rosie la 13 se preconizeaza vreo vreo pulpitza jumate gratar si un adrei si o rosie Si pe la 18 imi fac niste peste file gratar si niste(adica mai multe)..."asperges" (habar n-am cum le zice in romana" fierte si as pune niste mustar langa. Ce zicetzi Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai draga mamica lui Anne-Sarah, [:)] !de cand asteptam noi sa iti pui amenintarea in aplicare si sa pasesti pe meleagurile Montignac![:)]Bun venit![flo] lasa-ma sa iti spun repede doua cuvintzele, ca e important: 1 rosia nu are ce cauta la masa de dimineatza langa branzica dulce.nu vegetale dimineatza, in nici o combinatie.mai bine iti faci o salata de fructe.Daca nu, pai branzica sau iaurturi sau oua fierte si niste sunculitza de Praga,ceva..da' nu legume!. 2."Delete" mustarul de pe langa pulpitze si alte componente pasaresti, fiindca nu e ok s nu este indicat, nicidecum in faza unu. Pupici si spor la slabit, mamicutzo! inca o [flo] pentru tine Andrada34 PS Ce-ti face motzata de fetitza-gargaritza? PPS: nu uita sa citesti, cand ai timp, postarile aparute, in timp, la regimul asta.bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AC, ceea ce mananci tu (asperges) inseamna sparanghel, din cate stiu eu, si nu prea se gaseste in Romania (decat la conserva, straina de altfel). Fetelor dragutzelor si slabutzelor, Vedeti, de-aia m-au apucat si pe mine dracii azi dimineata la cantar, nu zic, am calcat pe bec destul in astea 2 zile in care am pus 1kg, dar asa e organismul meu, mai ciudat! Ca mi s-a intamplat cateodata, dupa un chef la care am bagat interzisuri gen foitaje si tort la sfarsit, sa am a doua zi mai putin decat in ziua precedenta. Dar pentru ca, per total, deoarece pana la ora 14-15 cand incepea masa nu mancam nimic, mancarea din ziua aceea adunata la un loc nu era asa bogata in calorii ca 3-4 mese obisnuite de-ale mele. Eu tot cred ca mai conteaza si caloriile, desi zice Monty ca nu, totusi e treaba de matematica, cat mananci,cat se consuma si cat ramane... Mie asa mi se intampla. Pe de alta parte, in limita a 1kg oscilez mereu. Eu ma cantaresc zilnic pe cantarul meu electronic. Daca intr-o zi nu mananc nimic interzis, pot pune pariu cu oricine ca a doua zi cantaresc mai putin. In schimb, daca bag interzise (exceptie facand un cubulet de cioco sau 1-2 biscuitei de pilda), sigur a doua zi am 200-500g mai mult, depinde de cat de tare am calcat pe bec. Asta daca mananc si celelalte mese, nu daca fac asa cum am exemplificat mai sus, in cazul unui chef...Si ce sa mai zic acum, in ultimele 2 luni, pot numara pe degete zilele in care nu am avut deloc abateri de la Monty, si tot am dat jos destul. Daca acum voi rezista azi, maine, poimaine fara abateri, cu siguranta voi reajunge la 50.8kg (cat aveam luni) de la 51.8kg (cat aveam azi dimineata). Am mai patit asa....Asta inafara de faptul ca sunt si la ciclu, deci e oarecum explicabil, dar nu si pentru mine care de obicei slabeam cel mai bine incepand cu 3-4 zile inainte de ciclu, pana dupa ce-mi trecea. Pentru ca in aceasta perioada nu retineam apa si nu mai aveam pofte. Ei, luna asta a fost putin altfel, dar parca azi sunt mai dispusa sa rezist eroic! Asta ca sa nu mai zic ca de vina au fost 2 pungi de dulciuri si covrigei, pe care le-a adus soacra-mea luni seara (ii ramasesera de la un eveniment, si nu a vrut sa le mai vada ea ca sa nu le manance si sa se ingrase!!), plus niste napolitane cu cioco pe care m-au pus fetele mele sa le cumpar si nu le-au mancat, iar mie imi plac foarte mult... Gata ca v-am inebunit!! Androix, cat despre tortul pe care planuiesc sa-l fac, iata amanunte! La ziua fiica-mii am facut un tort din 4 blaturi de bezea (se bat albusuri spuma cu zahar si se coc pe rand), 1/2kg frisca lichida batuta tare, in care se pun 2 linguri de ness, si cu asta se umple intre blaturi si peste tort. Se lasa de pe o zi pe alta sa se inmoaie blaturile de la frisca aia si se taie a doua zi. A fost f.f.bun, deci m-am hotarat sa-l mai fac o data, dar cu capsuni (f.coapte) in loc de ness. Si mai mic, bineinteles! Si mai putin dulce, ca ala a fost cam prea dulce! Cred ca va iesi bun, ce ziceti? Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 1 luna) si Ramona (2 ani) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LauraT, imi lasa gura apa tortul tau [pofta] Dar are totusi, zahar ... dar cred ca un pic, acolo, merge ...[:I] Andrada, cum se fac painitele acelea de care tot vorbiti si care nu ingrasa deloc? iata si meniul meu de azi: dim- mar, lapte 1%+3 felii grau integral pranz- mancare de dovlecei cu piept de pui, salta cu rosie si castravete seara - as vrea doar capsuni Si acum tocmai ce-am mancat niste pufuleti [bang] Pupici si spor la slabit, Mihaela si Alex (1 an si 11 luni) Pozele noastre aici: http://community.webshots.com/user/micorint
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...