Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (9)


Recommended Posts

Buna, fetelor! Am slabit binisor de cand am inceput sa tin cura, am dat jos vreo 4 kile si sunt multumita. Dar am o problema: de teama sa nu incalc vreo regula, mananc un singur produs la o masa, de pilda, numai branza goala, eventual u o rosie, sau carne goala, sau numai fructe. Vreau sa stiu daca este permis sa mananci la aceeasi masa carne+ branza, sau carne+ ou, sau branza+ ou, sau chiar toate trei la un lic, desi ma cam indoiesc. Vreau si eu niste retete de papica de-asta, ca m-am cam saturat de branza goala sau de sunca de Praga goala... In plus, am tot citit despre grau expandat, crakersi, pesmet integral . Voi de unde le luati, ca as vrea sa cumpar si eu. va rog mult sa-mi spuneti de unde imi pot procura feliile de grau integral... Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Micorint, e simplu: Cumperi faina integrala de la Plafar,vii frumos acasa cu pungutza, pui cam cata faina vrei tu intr-un vas si lasi la muiat cu putina apa si cu sare.( cat sa absoaraba apa binisor si sa poti framanta un pic, (un picutz!). Fa cantitate mica, sa te obisnuiesti, o sa se mai lipeasca putin de maini, da' nu-i bai. Obtii un fel de aluat din care iei cate o bucatica, il aplatizezi ca pe chiftelutze si prajesti (mai degraba il coco) in tigaie de teflon, fara nici un gram de ulei sau altceva. Sau, mai simplu, le pui intr-o tava la cuptor.Si daca e si de teflon, e perfect! Or sa se usuce imediat si apoi se fac un pic maronii pe margini.Nu te stradui sa le faci uniforme, ale mele ziceai ca erau mici balauri, [:)]le intindeam cum ieseau si nu ma complexam prea mult, ca oricum sunt bune! Si mai si tin de foame! Te pup! Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, de regula Plafarurile ofera o gama larga de produse din cereale integrale.Nu stiu daca esti din Bucuresti, dar daca da, este foarte simplu de gasit o mare varietate..Numai sa citesti bine pe eticheta.Cerealele expandate sunt si din orez, sau combinate orez+grau, cum am vazut eu ieri. Noi le luam pe cele de grau, care tare bune mai sunt! 2. salata de care intrebi e foarte ok, da' fara masline, da? Si bineinteles, nu la micul dejun, da' asta tu stii deja. PS Combina alimentele, uita-te la meniurile noastre, rar se intampla sa mancam un singur aliment, in felul acesta te si infometezi, te si saturi de regim si la un moment dat nu o sa iti mai placa.Da, poti combina oua si branza, chiar si la micul dejun, da, poti combina carne si branza, da, poti sa iti razi branza peste un castron de salata, da, pune ochiuri peste spanac sau mai stiu eu ce verzituri papi, mananca ciorbitze, profita de ciuperci ca sunt bestiale! Cu un SINGUR aliment este pur si simplu plicitisor si eu zau ca niciodata nu mi s-a intamplat sa ma plictisesc de ceea ce mananc.Succes! Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada, sa stii ca si eu mai folosesc masline. Stiu ca Monti le-a pus pe lista cu alimente glucido-lipidice, dar eu le cumpar la borcan si pe eticheta scrie ca au carbohidrati 0. Asadar au doar lipide. Mie imi si plac ce-i drept. [pofta] Am vazut ca si lui Cristi ii plac. [:D] Elena, asa cum ti-a spus si Andrada, te poti inspira de la noi. Arunca o privire, trebuie sa gasesti ceva care sa-ti placa. Claudia si [pk] Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multzam Andrada [pup]...hmm.. upss am incurcat-o..frumos imi sta, cetesc ceva si-mi iese pe toate urechile.[bang][bang] Da de ce nu sparanghel? (asperges mele) ([flo] LauraT) Sunt legume, mey... Legume cu carne nu-i voie? Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu repede cu listutza de saptamana asta: …………….…..Inaltime…….Data inceput……G.Inceput / IMG……G.Tinta / IMG…….G.actuala / IMG….Rezultat (%) Missiday……………..1.65…….…19/4/2004……………...58 / 21.30………..53 / 19.47………..55 / 20.20……………60% Laura T...........1.62........01/02/2004........59 / 22.48........48 / 18.29.........50.8 / 19.36........74.55% she_wolf……………1.62……….26/04/2004………..64.5 / 24.58………50 / 19.05……..…..63 / 24.01………..10.34% crisia………………….1.75……….12/01/2004…………80 / 26.12 ………63 / 20.57 ………..69 / 22.53 ………..64.71% Andrada34.........1.64........24/04/2004......60.5 / 22.49........54 / 20.08.........57.5 / 21.38.......46.15% Fetitza...........1.55........04/05/2004......79.5 / 33.09........59 / 24.56...….....77 / 32.05.......12.20% micorint.............1.58.......01/02/2004..........68.5 / 27.44.......58 / 23.23.......59.3 / 23.75.......87.62% Korinna………………1.65……….22/3/2004……………..86 / 31.59…..…….62 / 22.77…...….…73 / 26.81….…54.17% Adriana_Mihnea……..1.70…….…..8/3/2004………………74 / 25.61.......62/21.45………..68 / 23.53……….50% Caroline………………1.69………..6/3/2004…………….81.5 / 28.54….……65 / 22.76.……78.5 / 27.49……….18.18% IMC 18-20 slab 20-25 normal 25-40 supraponderal Daca aveti modificari, sunt pe receptie si le pot face la cerere. O saptamana pro Monty va doresc! Caroline
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hop si eu :) nu tin dieta Monti in mod special, ci doar dieta. Am 59.5kg pt 1.68 si vreau 55. Azi am mincat: 7.00- un pahar mare cu lapte batut 10.00- un mar 12.00- peste fiert cu rosii coapte si smoule ( e o chestie din griu, nu stiu sa explic). 17.30- un iaurt 20.00- supa de pui, asperges - credeam ca in ro e asparagus si nu sparanghel , fruct Toulouse, la ville rose [roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Korinna, fibrosanul chiar daca este din taratza este o glucida, si nu se poate asocia cu orice, doar cu fibre(vegetale) nicidecum cu lipide, proteine. Plus ca-I trebuie o perioada de digestie de aprox. 3 ore. Androix, despre tortul asta de bezea cateva intrebari, blatul de bezea se poate taia cand tai felia de tort? Nu se sparge? Cum se comporta?… scuze, nu am mancat niciodata. Da, astept si eu cu nerabdare reteta. Ok , am vazut reteta si multumesc. She wolf – vinetele le poti coace in cuptor invelite ficere cu folie de aluminiu. Nu au gustul vinetelor coapte pe flacara, dar sunt foarte bune ca salata – si nu suna alarma. Eu asa le fac iarna si sunt ok.. Vara, daca ai gratar afara le poti coace pe gratar. AC – bine ai venit in club Sparanghel cred ca e voie, nu-I asa… intreb si eu asistenta, pentru ca este vremea lui acum si se gaseste la toate fermele in drum spre casa, cand plec de la servici. Eu il fac fiert la abur (se fierbe exact 16 minute) si il mananc langa friptura cu tzatziki. Meniul meu azi: Dimineatza: cafea decaf + 2 felii paine integrala Pranz. Piept pui la gratar + legume fierte la abur (luate de la bufet - sa ma vedetzi cum pescuiesc numai ardeii, conopida, broccoli, dovleceii si varza, dand la o parte morcovii fierti) Seara: friptura de pui la gratar cu salata (probabil de varza) si ceva sparanghel si broccoli, pentru décor catziva morcovi cruzi (mici). O zi buna, Caro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AC, nu am zis eu ca nu-i voie sa mananci sparanghel! Am zis ca nu prea se gasesc in Romania, nu ca nu-s permise! Bineinteles ca-s permise!!! Asparagusul stiam ca e o planta decorativa, Chatonel! Sau poate ca la sparanghel ii mai zice si asparagus, nu stiu... Elena-Teodora, bineinteles ca ai voie branza, ou, carne, salate, toate la o masa! Numai sa nu le combini cu paine, paste, orez... Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 1 luna) si Ramona (2 ani) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...