Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia? (11)


Recommended Posts

Buna fetelor . Aici in Japonia este o mare bataie de cap cu cumpararea unei case sau a unui apartament . Noi ne-am hotarit ca la anul daca ne ajuta cei de sus ( Dumnezeu si Buda ) sa ne cumparam si noi my home . Inca nu stiu care este mai convenabil sa cumparam casa ori apartament . Binenteles ca o casa este mai scumpa dar nu ai vecini alaturi sau la etaj care sa te deranjeze iar apartamentele sint un pic mai ieftine dar trebuie sa platesti lunar o suma si daca te decizi sa-l vinzi dupa un anumit timp nu te alegi mai cu nimic . Voi daca v-ati cumpara casa ce ati alege ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Marinica
Buna fetelor . Aici in Japonia este o mare bataie de cap cu cumpararea unei case sau a unui apartament . Noi ne-am hotarit ca la anul daca ne ajuta cei de sus ( Dumnezeu si Buda ) sa ne cumparam si noi my home . Inca nu stiu care este mai convenabil sa cumparam casa ori apartament . Binenteles ca o casa este mai scumpa dar nu ai vecini alaturi sau la etaj care sa te deranjeze iar apartamentele sint un pic mai ieftine dar trebuie sa platesti lunar o suma si daca te decizi sa-l vinzi dupa un anumit timp nu te alegi mai cu nimic . Voi daca v-ati cumpara casa ce ati alege ?
Marinica bine ai venit! DAca cumperi ap sau casa rata pe luna tot cam aia e depinde la ce pret cumperi casa /ap. si ratele se platesc pina la o anummita virsta sau depinde de politica bancii etc.BAnuiesc ca o sa va imprumutati de la banca nu ? Lidia ,Tiara si David D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marinica ,daca vei scrie cu fonturi/culori normale se va intelege exact acelasi lucru din mesajul tau ... Nu vad ce e asa de complicat sa achizitionezi o casa/apartament aici in JP.Oferte sunt peste tot ,o groaza de modalitati de plata samd. Un punct personal de vedere, n-as investi un yen aici in Jp. Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

]Nina[/red] eu pana acum nu am mers cu Turkish Airline si nici nu am auzit nimic de ei. Tu de ce te-ai oprit la ei? Sunt mai ieftini? Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate! [/quote] Buna Ralu.Pai cam asa e...Sunt mai ieftini (adica acceptabili 160.000 yeni)Am tot cautat si alte airline-uri dar au niste preturi de te doare capul.Ar mai fi si aeroflotul,mai ieftin,dar nu ma risc...Toate cunostintele care au mers cu aeroflot au zis ca nu se merita.Pina la urma ma risc cu Turkish,ce-o fi,o fi! Credeam doar ca a mai fost cineva cu ei si asa mai aflam si eu cite ceva... Oricum multumesc pt. raspuns Nina&Alex http://www.ofoto.com/I.jsp?c=7texqfb3.a2wxfbbj&x=0&y=epv8q7
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ninaM Sunt mai ieftini (adica acceptabili 160.000 yeni)Am tot cautat si alte airline-uri dar au niste preturi de te doare capul.Ar mai fi si aeroflotul,mai ieftin,dar nu ma risc...Toate cunostintele care au mers cu aeroflot au zis ca nu se merita.Pina la urma ma risc cu Turkish,ce-o fi,o fi!
Nina ,160.000jpy platesc si eu in high season cu KLM dar in mod normal 110-120kJPY .Si daca nu conteza compania iti poti gasi si oferte mai bune (Austria airlines). Incearca http://www.no1-travel.com/ ,au vorbitori de engleza ,Hashimoto-san daca suni al sediul lor din Yokohama .Sunt foarte flexibili ,plata online ,biletu' acasa ..fara bataie de cap. Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bey lumeeeeeeeeee.... vreau si io un manual de utilizare a instromentului ``camera digitala`, pa care cu mandrie o posed..desi nu stiu cu ce se mananca.A mea camera este de la panasonic model LUMIX DMC-FZ1-S( asta creca e numaru modelului sau ceva de genu).no Panasonic lumix FZ1.Ca tare v-as multumi daca mi-ati spune de unde sa-l iau in engleza,;io il gasi undeva da nu mere sa intru in el, nu-l downloadeaza neam si nu-l poci deschide sa cetesc. pupe ana http://community.webshots.com/user/natzumi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by azumi
Bey lumeeeeeeeeee.... vreau si io un manual de utilizare a instromentului ``camera digitala`, pa care cu mandrie o posed..desi nu stiu cu ce se mananca.A mea camera este de la panasonic model LUMIX DMC-FZ1-S( asta creca e numaru modelului sau ceva de genu).no Panasonic lumix FZ1.Ca tare v-as multumi daca mi-ati spune de unde sa-l iau in engleza,;io il gasi undeva da nu mere sa intru in el, nu-l downloadeaza neam si nu-l poci deschide sa cetesc. pupe ana http://community.webshots.com/user/natzumi
http://catalog2.panasonic.com/webapp/wcs/stores/servlet/ModelList?storeId=11251&catalogId=11005&catGroupId=11056&surfModel=DMC-FZ1K&surfCategory=Lumix%20Digital%20Cameras&ignoreRedirect=1 te duci la modelul tau apoi support&resources -->operating instructions. Sper sa te ajute. Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor si multzumesc pt raspunsuri! [asia] Bun sa o luam pe rand:
Nina mie mi se pare destul de mult biletul de la Turkish Airline. Eu pana acum am facut rezervarile dus- intors in Ro la agentzia Eurolines , filiala Iasi si pana acum au avut pretzuri de mult bun simt[;)]. Cel mai scump bilet a fost cel de la British Airlines care a costat in jur de 1300$ , dar am mers si cu cei de la Austrians si acum am bilet cu cei de la Lufthansa. Aha am avut onoarea sa merg si cu JAL-ul pana in Amsterdam si de acolo am continuat traseul pana in Bucuresti cu KLM-ul. Cel mai ieftin a fost cu Austrians, caci m-a costat dus-intors cam 750$ incluzand si taxele de aeroport. Intr-adevar ca am avut escala in Viena si am stat o noapte acolo (hotelul si micul dejun a fost asigurat de linia aeriana, deci nu am mai platit nimic). La mine a fost cam aiurea caci abia asteptam sa ajung acasa, dar cred ca in momentul in care ai si un copilas cu tine e chiar nevoie sa faci escala pe undeva ca il termini psihic pe bietul pui de atata oboseala. Acum cu cei de la Lufthansa biletul m-a costat 812 euro-taxe de aeroport incluse(deci in jur de 110.000 de yeni). Am intzeles ca itzi potzi face rezervarile din Ro pe traseul dus -intors, ideea e sa ai pe cineva care sa il plateasca cash si apoi sa ti-l trimita. Cand o sa vina si colegu' in Ro cred ca o sa fac rocada asta. Eu m-am obisnuit sa lucrez cu cei de la agentzia asta pt ca mi se par destul de seriosi. Acum , la intoarcere o sa am un decalaj de vreo 10 minute si am primit un mail de la Eurolines care ma anuntza schimbarea( cei de la British nu binevoisera sa ma anuntze nici macar cand au anulat zborul din ziua respectiva[xx(])
Marinica eu as opta pt o casa in Jp. In Ro e alta poveste[:)] Si noi ne-am interesat la inceput si de ap si de casa. Dezavantajul la apartamente ar fi ca nu potzi avea nici un animalutz(exceptand pestii si hamsterii-care cica stau in cutie/ acvariu si nu deranjeaza pe nimeni). Apartamentele pt cei cu animale au alte faculitatzi, dar pe mine nu m-au tentat- facilitazi ca spatziu pt dus-ul patrupedului[:D], ushitza speciala de intrare , zile speciale pt curatzenie si dezinfectare-etc. Noua asa ni s-a spus sincer nu am mai apucat sa ajung si acolo si sa vad cu okii mei cum arata ap respectiv. Aici in Oita, intr-o zona foarte buna, aproape de centrul comercial un apartament cu 3-4 camere se incadra intre 23.000.000- si 51.200.000. Acum depinde si ce facilitatzi voiai si de orientarea(S sau E)si de etaj si de vedere etc. Chiar WE asta am fost sa vedem niste Model House si ne tenta tare de tot un cartier de vile de pe langa un centru comercial. E multa verdeatza, majoritatea caselor sunt noi (nu au mai mult de 2 ani) si implicit locatarii sunt destul de tineri. Eu sincera sa fiu m-am cam saturat de vecini pensionari care se baga unde nu le fierbe borshu'[alcool] Plus ca nu sunt dispusi la nici o investitzie.[xx(] Aici , in cartierul unde imi doresc sa imi cumpar o casa , am vazut o groaza de facilitatzi pt cei de prin zona: teren de tenis, piscina, sala de gym si ceea ce ma incanta e ca nu e mare galagie, plus ca in momentul in care se vor definitiva vanzarile am intzeles ca intrarea in zona a celor cu masina (altfel nici nu prea ai cum sa ajungi pe acolo) se va face pe baza de cartele ,interfon si bariera electrica. Terenurile sunt destul de scumpe si pretzul depinde de o groaza de chestii: orientare, zona in care e amplasat, nr de vecini pe care ii ai pe langa tine, nr de m. patratzi(logic[:D]), si chiar si de firma care itzi construieste casa. Aici parcelele sunt cumparate de anumite firme si e obligatoriu in momentul in care alegi un anumit teren al firmei X -sa zicem-, sa itzi ridici casa tot cu ei. Ca sa vezi niste pretzuri orientative si sa itzi dai seama mai clar de ce vb . vezi aici http://live.parkplace-oita.com/text/kukaku/index.htm Sunt absolut sigura ca pretzurile de prin jurul capitalei cresc simtzitor[:D]. Noi am vazut vreo cateva modele a catorva firme, unele au pretzuri de bun simt altzii chiar sunt datzi naibii. [;)] Aici vreo 200 m. patratzi ajung in jur de 16.000.000. Asta reprezentand doar terenul. In momentul in care itzi ridici si casa te ajunge in genere in jur de 40-50.000.000. Asta in care vrei ceva normal, nu cu fitze. Adica 3-4 camere nu prea maricele , o bucatarie utilata, vreo 2 bai dintre care doar una are cada(si aia mai mult adanca decat lata[:)]), un living si vreo 3 debarale[:)] E bataie mare de cap in momentul in care nu ai bani si te gandesti sa faci un imprumut la banca pe termen lung(20-30 de ani), dar daca ai movila de yeni nu ti se mai pare o problema asa de mare [:p] Uite aici si o lista cu firmele de constructzii si o sa vezi pa pagina fiecaruia modele de case si pretzuri estimative.http://live.parkplace-oita.com/text/house1.htm Astea aici in Oita[:D] Daca te-ai hotarat sa itzi iei casa , achizitzie placuta! Aha! Ar mai fi o posibilitate de achitare rapida: in momentul in care cumperi casa se face o asigurare pe numele sotzului, de care beneficiaza sotzia. Daca pe parcursul celor 20/30 de ani el moare, atunci casa revinei sotziei care nu mai trebuie sa plateasca nici o rata lunara.[}:)] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...