Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum vi se pare viata in Japonia? (11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna tuturor! pengunica felicitari pt obtinerea vizei. Rhama si mayumi, bine ati venit printre noi! azumi, multumesc la fel! Tine-l acolo pe Pity pana aproape de temen, vezi tu cum il pacalesti [;)]. Multumesc tuturor pt ca mi-ati impartasit nume japoneze. Am vazut "Last Samurai" (in sfarsit). Mi-a placut foarte mult. Atat de mult incat mi-a venit cheful de duca. Vreau sa vad si eu cu ochii mei, sa ma plimb prin satuce vechi, vechi. Pe DVD-ul inchiriat de mine insa nu avea sceena aceea de care vb voi, cea care a fost filmata, dar nu si introdusa in film. Am cautat dar nu am gasit nimic in afara de explicatii pe marginea filmului. Oricum, filmul, zic eu, merita vazut. O zi placuta! "Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti." [:)] Eliza, [gravi] in 27 saptamani cu o scumpete de baietel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mayumi uite aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25109 ceva info. Nu stiu cat te ajuta, pt ca fetele vb de acte obtinute in Jap, nu in Rom. "Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti." [:)] Eliza, [gravi] in 27 saptamani cu o scumpete de baietel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, eli, Samurai (el, cred) a avut dreptate: daca vei cumpara filmul, ai sa cumperi doua dvd-uri: unul e filmul propriu-zis, celalalt contine povestea filmului. Acolo sunt incluse si scenele care au fost turnate, dar n-au mai intrat in varianta finala. Nu in ultimul rand, urez si eu salutari noilor veniti![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mayumi
[help]Fetelor a facut cineva certificat de nastere romanesc in Romania pentru copil nascut in Japonia?Dar dubla cetatenie,pasaport?Informati-ma si pe mine ca sunt[batcap]
Andrew are dubla cetatenie,e trecut la mine-n pasaport si are si pasaport japonez.In primul an de viata al copilului,mergi la Ambasada Romaniei-Sectia Consulara cu niste documente(nu-mi amintesc exact ce documente trebuiesc,ca asta s-a intamplat acum 3 ani si ceva..parca kosekitohon,documentul care atesta rezidenta copilului,certificatul de nastere eliberat la maternitate,traduse in engleza sau romana(daca vrei sa obtii certificatul la ambasada e OK in engleza),se depune o cerere semnata de ambii parinti si se plateste o taxa pentru certificat si o alta pentru trecere in pasaportul mamei. Cred ca e mai simplu la ambasada decat in tara,pentru ca toate se fac in acelasi loc.:))Cu prima ocazie cand mergeti in tara,obtii codul numeric personal al copilului. Numai bine! Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rhama, Mayumi bine ati venit[cheers]. Si eu sint noua pe aici dar va spun ca o sa va placa....eu deja m-am lipit cu ochii de calculator[:D] si nu ma mai satur, desi am o gramada de lucruri de facut:[dint][vase][spala][rufe][yum][nani]... Pupici si sa auzim numai de bine[8**] Irimell
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine zici Irimell, nu stiu ce are forumul asta ca si monitorul meu s-a umplut de ochi [ttv] Sigur Julie, Samuraiul este un "el", desi am vazut pe aici si pe Samurai-Lady... nice... [flo]. In privinta DVD-ului, asa este, nemtii cel putin nu au pus si CD-ul 2 la inchiriere dar personal cred ca face toti banii. Si apropos de satucul ala pierdut prin munti... Filmul s-a turnat in Noua Zeelanda (cred c-o sa se mute Hollywood-ul de tot acolo pana la urma) si totul a fost bineinteles construit de la zero. Foarte interesant mi s-a parut, tot de pe CD-ul 2, si interviul cu persoana care a creat decorurile... minunat... Chiar as vrea sa va intreb: a fost cineva printr-un astfel de satuc autentic, unde am auzit ca oamenii inca mai poarta kimonouri si totul musteste de traditii? Poate chiar aveti ceva fotografii? As fi tare curios, cred ca trebuie sa fie minunat... In alta ordine de idei, vroiam sa va mai intreb ceva: cum au perceput sotii vostri filmul? Pentru un foreigner nici n-are cum sa nu fie "cool", totul e plin de savoare, dar pentru un japonez inseamna oare acelasi lucru? Am mai discutat cu cineva despre asta si mi-a spus ca ea (persoana respectiva), n-ar recomanda filmul ca fiind cel mai bun mod de a descrie Japonia... Si toate oalele se sparg bineinteles in capul lui Tom Cruise. Pe de alta parte insa, era poate necesara prezenta unui astfel de personaj, totul in jurul lui construindu-se prin jocul de constraste. Trebuia sa fie cineva din "afara", asta punand si mai mult in lumina obiceiurile si traditiile locale. Ce-ar fi fost daca in locul lui l-ar fi adus pe generalul din armata imperiala, care era tot samurai "la origine". Si-ar fi facut seppuku imediat si filmul devenea un scurt metraj de 15 minute. Hai ca iar m-am lungit pe tot ecranul cu mesajul meu... Deci, cum au primit japonezii filmul, s-au simtit jigniti, ofensati, sau dimpotriva? www.samurai.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Japonezii pe care ii cunosc eu si care au vazut filmul nu s-au simtit in nici un fel lezati de imaginea Japoniei de acolo, dimpotriva, le-a placut. Acum, nu pot baga mana in foc daca nu cumva le-a placut cel mai mult felul in care s-au "produs" actorii japonezi din film sau faptul ca istoria nu a fost chiar de tot distorsionata in maniera hollywoodiana care se cunoaste prea bine :) In orice caz, dvd-ul se cumpara pe aici in draci. In alta ordine de idei, eu traiesc intr-o zona considerata drept una dintre cele mai slab civilizate si implicit "traditionaliste" ale Japoniei si am avut, asadar, ocazia, sa admir locuri parca neatinse de trecerea anilor. Probabil pastrarea cu darzenie, dar, pentru un ochi strain, cu discretie, a traditiilor le face sa fie asa cum sunt. Frumoase si putin triste aceste locuri. Aaaa, sa nu va inchipuiti ca oamenii stau la lampa de gaz si gatesc in vatra :D, casele sunt dotate cu tot ce trebuie, din unele curti straluceste cate un jeep nou-nout, pe acoperisuri se inalta palariile albe ale antenelor. Insa daca dai la o parte aceasta "coaja", gasesti "miezul" inca necorupt :). Lucru valabil, de altfel, si in Tokyo, sa zicem. Oricum, mie imi place Japonia, fie ea reprezentata prin Estul sau agresiv, colorat, aglomerat, grabit, cosmopolit, fie prin Vestul sau calm, mai reticent, mai putin populat, mai traditionalist... J.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...