Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia? (11)


Recommended Posts

Ralucami,eu predau engleza unor copilasi cu varste cuprinse intre 3 ani si jumatate si 11 ani la un ju-ku si sunt platita cu 4000 yeni/ora.E adevarat ca n-am multe ore(nici timp de multe ore n-am:P,iar la sfarsitul lui iunie ma voi lasa probabil cu totu' de joaca asta,pen' ca din iulie va trebui sa merg zilnic la clinica sotului meu si chiar nu voi mai avea cand). Nu mi se pare ca romanii-s defavorizati sau favorizati,tot ce se-ntampla e doar legat de conjunctura cred eu,fara mare legatura cu nationalitatea:))). Spui ca pentru full-time,vorbitorii nativi de engleza sunt platiti 370000...nu mi se pare foarte mult,daca au macar! 150 de ore/luna,la care se adauga si ore pentru pregatirea lectiilor(state in scoala,dar neplatite:P)...fa un calcul si vezi ca primesc pe ora mai putin decat 2600 yeni[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by ralucami
la implinirea varstei de 20 de ani primariile organizeaza un fel de petrecere de majorat si atunci fara exceptzie fetele sunt imbracate in chimonourile lor cele mai frumoase( in ziua respectiva este o adevarata parada a chimonourilor scumpe), pe timp de vara o sa vezi seara , pe terase, fete imbracate in yukata etc. Poze as avea dar nu stiu sa le scanez[ups].
Kimonourile care le poarta la 20ani...si mai ales fetele,au fost remarcate dar Raluca trebuie sa treci pe digital ,uita de scanari sau alte saracii pe film normal ... Acum la 20-25.000jpy(http://www.kakaku.com/sku/pricemenu/dezikame.htm) iti gasesti un 3mil. pixeli ,cu ceva zoom care-i perfect pentru ce-ti trebuie tie ,flexibil , nu platesti consumabile samd. Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,mi-e tare drag de fatucele astea tinere cand i-si fac majoratul sa le vad asa frumos gatite si baietii nu sunt mai prejos.Kimonourile alea de la 20 ani sunt speciale din cate stiu eu ,cele cu manecile lungi si se imbraca numai atunci.banuiesc ca cine i-si cumpara special ori le pastreaza pt. eventualele urmase ori le modifica manecile dar vor sa le poarte in continuare. Ca veni vorba de camere digitale si eu ar trebui sa-mi iau una noua deoarece asta pe care o am -i-mi cam face figuri. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna tuturor!
Dane ma tenteaza tare de tot o camera de la Sony , parca T1, am vazut-o azi pe kakaku.com cu 44.000(banditzii de la Best Denki o aveau cu 56.000-taxele bata-le vina[alcool]). Poate cu voia lui D-zeu (si a lui barbate-meu[;)]) o sa o cumpar cat mai repede. Multzumesc mult si pt sugestia facuta.[asia]
Aliada kimonourile cu maneci lungi , nu se poarta doar la seijinshiki (petrecerea de la 20 de ani), ci sunt purtate de toate fetele necasatorite la ocaziile mai deosebite. Asa se poate face deosebirea dintre o fata necasatorita si o sotzie[:)] Sotziile au kimonouri cu maneci scurte.
Julie astazi am avut timp sa merg la "Troy". Sincera sa fiu nu prea m-a impresionat , ba la un moment chiar m-am cam plictisit. [8)] Pe scara mea valorica de la 1 la 10 ii dau un 7 si asta datorita scenelor in care apare Brad Pitt dezbracat[:p] [detectiv] Dar in final depinde de "gustul" fiecaruia. Unii chiar s-au simtzit impresionatzi la maxim si l-au incadrat la "filme favorite"
Ana cum merge negocierea cu Pity??[;)] Beyy dai veste in tzara, ca eu abia astept sa sarbatoresc virtual cu Taty al tau.[pup] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eddy ce haioasa esti!!!!!!!!!!![bis][bis] Eu totusi tind sa cred ca-ti sta foarte bine cu noua tunsoare,in fond este foarte bine sa ne mai schimbam look-ul din cand in cand. Si mie mi-a crescut parul foarte mult si nu stiu ce tunsoare mi s-ar potrivi,am ochit un coafor care pare bun - sa vedem ce-i de capul lui. Parca imi este un pic teama de rezultat... Ce-ar fi sa ne arati cum iti sta cu noul look?! Good idea,fa repede o poza[foto] Sorina. "If you respect others,they will respect you!" http://community.webshots.com/user/sorina1982
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...dar chiar asa sa ajungem pe pagina a-2-a cu asa comunitate aici. Ne plangeam ca nu vine sezonul ploios si ca-i umiditatea rezonabila.Incepe acum. Mi-am adus aminte sa intreb ceva :ce parere aveti de ideea cu vagoanele dedicate numai pentru femei in unele trenuri/metrouri ( de ex. in Yokohama metroul are vagonul4 de la primul tren de dimineata pana la ora 9.00 only women dar sunt si in alte orase vagoane dedicate). Stiu ca Saikyo line e renumita pentru chikani( parca asa le zice la 'pipaitorii' astia ai lor ?!) dar totusi sa aloci spatii speciale pentru femei intr-o tara care se zice ca ar fi asa safe ,hmm ...nu reusesc sa-mi explic. Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in awhile, you could miss it . //Dan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haide mey Sorina,te intreb shi pe tine cum am intrebat-o azi pe Julie:ai kef de ris shi n-ai motiv???Pe bune ca daca-mi vezi tunsoarea shi mai ales cum imi shade cu ea...GARANTAT 100% nu te potzi abtzine sa nu rizi.Da,poate din politetze mi-ai spune ca nu-i kiar asha de rau dar io ma vad mey [q] Cit despre look,da,sint de acord ca face bine un skimb din cind in cind shi de aceea cind ma simt satula de mine,iau masuri [vampa] dar ca sa plec la coafor satula de vekiul look shi plina de sperantza shi sa ma-ntorc plinsa shi rushinata de noul look...[bang] ma lipsesc cu drag de skimbarea look-ului in aceasta tzara.O fi ea buna la multe altele dar la capitolul asta,pe mine m-a scirbit de 3 ori shi mi-e mai mult decit enough. Oricum,l-am pus pe sotz sa ma traga-n kip astazi shi cind o mai avea timp,va arat shi pozele:cum am cerut sa arat shi cum arat de fapt. [pup] la toata lumea, Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralucami, Ne-am cumparat camera digitala Sony - cea pe care ti-o doresti si tu - te anunt ca este suuuper,sunt foarte multumita si incantata de ea. Face niste poze superbe,ti-o recomand. Eu am cumparat-o cu 54.000.Merita toti banii. Vei invata foarte repede s-o manuiesti.Daca ai nelamuriri anunta-ma. Eddy,imi pare sincer rau ca esti asa dezamagita..gluma,gluma dar stiu cum trebuie sa te simti. Si eu am patit-o odata - tot in japonia - cand m-au tuns in stilul japonezelor,cu parul des si filat sus iar jos cu trei fire. Nu mai fi trista,parul va creste foarte repede si vei putea remedia situatia[pup] Abia astept sa vad pozele! Fug la nani - noapte buna fetelor si baietilor[;)]! Sorina. "If you respect others,they will respect you!" http://community.webshots.com/user/sorina1982
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eddy draga nu esti singura care si-a luat tepata la coafor. Eu ultima oara cind m-am tuns a fost acum 2 ani si de atunci nu-mi mai creste parul.Cam aceeasi lungime de 2 ani.Am tot sperat sa-mi creasca.,nimic Nu i-ai vazut pe japonezi ce freze au zici ca sunt tunsi cu ciobul.De acuma imi las parul lung am zis eu, dar vad ca nu da nici un semn de lungire.Nu stiu ce sa-i fac. Lidia ,Tiara si David D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca incet incet ne revenim...Buna la toata lumea!Ce mai faceti? Mamicarmen,pe unde esti puiule?Mai da si tu un semn de viata... In legatura cu vagoanele pentru femei,Dane,eu una nu am auzit de asa ceva...nu spun ca nu exista,dar pe aici nu sunt.Si nici [ chikani]nu sunt.Dar in principiu,sint de acord cu aceste vagoane pt. femei.Sint unele rute in care te mai trezesti cu o mina pe fund(cind e aglomerat)si nu e chiar placut...Parerea mea! Eu fetelor,dupa citeva esecuri la tuns,am spus gata!Nu ma mai tund in Japan.Anul trecut,am gasit un beauty salon frantuzesc p-aici pe linga casa si zic hai sa mai incerc o data.Si spre surprinderea mea,m-a tuns exact cum am cerut eu.Dupa citva timp,ma duc iara sa-mi incerc norocul.A fost bine si de data asta...Asa ca de atunci,merg la acelasi salon cind vreau sa ma tund(sau vopsit) Asa ca nu disperati...mai sint sanse...[:D] Poate veniti p-aici in vizita si mergem impreuna [;)] Nina&Alex http://www.ofoto.com/I.jsp?c=7texqfb3.a2wxfbbj&x=0&y=epv8q7
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...